Черги на кордоні з Польщею: можливі нові зміни в організації руху

12 Липня 2018
Черги на кордоні з Польщею: можливі нові зміни в організації руху

Щодня польсько-український кордон перетинають сотні людей - більшість на власному авто чи автобусом. Люди мандрують в Польщу на роботу, навчання, до родичів чи на відпочинок, або ж просто з метою шопінгу. Як наслідок, практично кожного дня має довжелезні та виснажливі черги на кордоні, в яких водіям та пасажирам доводиться годинами очікувати перетину кордону

В кінцевому результаті поїздка до Польщі може перетворитися на цілодобове просиджування в автомобілі чи автобусі: настрій на нулі, усі на нервах, а сил зовсім немає.

Всім стає зрозуміло: перед фахівцями, чиновниками та митною службою стоїть завдання наведення порядку на кордоні та пошуку можливих варіантів для зменшення черг та  можливості пришвидшення перетину кордону. То які кроки робляться в цьому напрямку?

Черги на кордоні з Польщею

Як зменшити черги на кордоні з Польщею? Круглий стіл чиновників та фахівців

Нещодавно Громадська рада при ДФС у Львівській області звернула увагу на неналежному функціонуванні так званого "реверсивного руху" перед пунктами пропуску. 

З метою вирішення цього питання в приміщенні Львівської ОДА було організовано круглий стіл на тему: "Актуальні питання функціонування реверсивного руху в пунктах пропуску на українсько-польському кордоні" із залученням до обговорення та консультацій представників громадськості, представників ЛОДА, фахівців Львівської митниці ДФС, ДП «Львівський облавтодор», Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, ГУ Національної поліції у Львівській області. 

Під час обговорення, висвітлилися такі питання як можливість реорганізації руху на кордоні з Польщею, ефективність реверсивного руху на кордоні в сучасних умовах та шляхи до пришвидшення перетину кордону.

Черги на кордоні з Польщею

Як зараз організовується рух на кордоні та чому він неефективний?

Декілька тез про те, як організувати ефективний рух на кордоні з Польщею, що дозволить подорожуючим, які не здійснюють регулярного перетину кордону (не "човники" і не особи, що їдуть на пересічку) більш швидко перетнути кордон, висловив Начальник Львівської митниці ДФС Левко Прокіпчук для видання Zaxid.net

Отож, зараз рух транспорту на польсько-українському кордоні здійснюється наступним чином:  перед пунктом пропуску на дорозі стоїть знак, який розмежовує смуги:

 1. Смуга для вантажних автомобілів;
 2. Смуга для авто з водіям, що користуються малим прикордонним рухом;
 3. Смуга для рейсових автобусів та власників дипломатичних паспортів;
 4. Смуга для автомобілів з українською реєстрацією та громадян з ЄС.

Однак, як зазначає п. Прокіпчук, таке розмежування на даний час фактично втратило свою доцільність через те, що:

1. Реверсний рух організовувався в грудні 2016 року - ще до запровадження безвізового режиму України з ЄС. На даний час, майже всі власники карток МПР мають біометричні паспорти, що надає їм можливість, залежно від того, в якій смузі черга менша, таку й обирати для перетину кордону.

2. Фактично неможливо без перевірки документів, що надають право на перетин кордону, визначити чи вірну смугу обрано водієм (а така перевірка як правило здійснюється вже перед самим заїздом у пункт пропуску).

3. Як правило, третя смуга руху (для рейсових автобусів та власників дипломатичних паспортів) є вільною, що дозволяє місцевим (і не тільки) жителям об'їжджати чергу та вклинюватись перед знайомими, родичами, сусідами чи особами, що запропонували таку послугу за винагороду.

Представники ДФС вже неодноразово звертались до органів поліції про необхідність реакції на випадки «вклинювання» в чергу. Однак, в поліції пояснили, що, на жаль, в даному випадку немає порушень ні правил дорожнього руху, ні іншого адмінправопорушення, що в свою чергу унеможливлює реакцію зі сторони поліції на такі випадки.

То як же тоді змінити реальний на сьогодні стан речей і домогтися кращої організації руху транспорту на кордоні?

Черги на кордоні з Польщею

Які зміни пропонуються в організації руху на кордоні з Польщею?

В ході обговорення фахівців митниці, чиновників та представників громадськості було розглянуто можливі варіанти впровадження змін в організації руху на кордоні з Польщею. Зокрема, Начальник Львівської митниці ДФС запропонував: 

1. Змінити наявне позначення смуг на кордоні на наступне: 

 • для вантажних автомобілів;
 • для авто на українських номерах;
 • для рейсових авто і власників дипломатичних паспортів;
 • для власників авто на іноземній реєстрації 

2. Відмежувати ці смуги парапетами, поєднаними тросами, а у разі відсутності фінансування - суцільною дорожньою розміткою.

Такі нововведення дадуть можливість чітко будь-кому визначити, в яку смугу потрібно заїжджати та чи дотримуються інші учасники руху вимоги розмежування транспортних засобів. 

Крім того, це мінімалізує шанси «вклинювання» в чергу (оскільки, як правило, місцеві жителі є власниками авто на іноземній (польській) реєстрації).

Єдиним недоліком запропонованої схеми є те, що громадяни ЄС, які перетинатимуть кордон на власних авто з української сторони будуть очікувати в черзі з «човниками» та пересічниками. 

Хоча, слід зазначити, що з польської сторони, такі подорожуючі перетинатимуть кордон швидше, оскільки для громадян ЄС виділено окремі смуги.

Черги на кордоні з Польщею

Як діяти, якщо на кордоні хтось намагається об’їхати Вас поза чергою?

Слід пам'ятати, що черговості заїзду транспортних засобів у пункти пропуску через державний кордон України регулюється  Інструкцією, затвердженою наказом МВС від 16.02.17 №128. Знання цих положень дозволить Вам більш ефективно захищати свої права у разі намагань об’їхати Вас поза чергою.

 • Прикордонний наряд «Прикордонний патруль» та поліцейські, прибувши до тимчасового стаціонарного контрольного поста поліції, проводять заходи щодо формування черги транспортних засобів, які слідують на виїзд з України.
 • У разі значного скупчення транспортних засобів, що унеможливлює здійснення візуального контролю за порядком черговості їх слідування в загальному потоці, такий контроль здійснюється шляхом видачі прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» контрольного талона, форма якого наведена у додатку до цієї Інструкції. У контрольному талоні прикордонним нарядом проставляються порядковий номер, дата та час видачі талона, номерний знак транспортного засобу та відбиток номерного штампа «ТЗ».
 • У разі прибуття до прикордонного наряду «Вартовий шлагбаума» транспортного засобу, водій якого не має зазначеного талона, прикордонним нарядом проводиться роз’яснювальна робота з водієм, транспортний засіб направляється у загальну чергу в район ТСКПП (за винятком випадків, визначених частиною другою статті 23 Закону України «Про прикордонний контроль»).
 • Для транспортних засобів, які не прямують через державний кордон (мешканці прилеглих сіл, подорожуючі через піший перехід тощо), прикордонним нарядом визначається окремий маршрут руху та здійснюється контроль щодо недопущення їх позачергового в’їзду в пункт пропуску.

Нагадуємо, що для того, аби зменшити можливість довгого простоювання в чергах на кордоні, перед поїздкою в Польщу краще переглянути камери на кордоні онлайн та обрати той пункт пропуску, де черги є найменшими.

Читайте також:

Нові митні правила України з 1 січня 2018

Митні переходи

ЄС виділив кошти на будівництво автомагістралі від українського кордону до Варшави

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах