07 Листопада 2019
Кожне п’яте польське підприємство приймає на роботу працівників з України. Більше половини з них в місяць заробляють в середньому 2,5 тисячі злотих на руки. Це, своєю чергою, на тисячу злотих більше, ніж мінімальна заробітна плата в Польщі станом на 2019 рік (1634 зл. на руки) і ще на тисячу менше, ніж середня зарплата в країні станом на поточний рік (близько 3,5 тис. зл. на руки).
Такі дані випливають зі звіту Personnel Service “Барометр економічної імміграції - друга половина 2019 року”.
Українські працівники в Польщі. Статистика за 2019 рік
За п’ять останніх років польська економіка зросла на 11% і в цьому є велика заслуга українських трудових мігрантів, зазначають автори звіту. Так, в 2018 році в країні було видано 635 тисяч перших дозволів на тимчасове проживання для іноземців. Це аж на 90 тисяч дозволів більше, ніж видала Німеччина і на 184 тисячі більше, ніж Велика Британія. Таким чином, серед усіх країн ЄС Польща вважається найбільш відкритою в економічному та соціальному планах до зовнішньої міграції.
У звіті також вказано, що майже у кожній п’ятій фірмі працює хоча б один українець. Трудові мігранти з України поповнюють ряди 40% великих польських підприємств, 25% середніх та 15% малих.
Разом з тим, через велику конкуренцію на міжнародному ринку праці польським підприємцям з роками стає все важче знайти та прийняти на роботу кваліфікованого працівника-українця. Близько 46% фірм стверджують, що стикаються з труднощами під час рекрутації наших мігрантів, а це на 32% більше, ніж минулоріч, йдеться у звіті. Найчастіше на труднощі скаржаться саме малі підприємства, а найрідше - великі.
⇒Як знайти роботу в Польщі
Скільки українці заробляють в Польщі станом на 2019 рік
В 72 випадках зі ста польські компанії наймають працівників з України на посади нижчого рівня. У кожній п'ятій компанії співробітники з України займають посади середнього рівня, які потребують відповідної професійної кваліфікації. І лише 4% фірм приймають український персонал на керівні посади. Тенденція зберігається впродовж багатьох років, стверджують автори звіту.
Як пояснюється в документі, ситуація склалась внаслідок спрощеної процедури працевлаштування, яка обмежує час легальної роботи до 6 місяців впродовж року. На такий короткий період найпростіше найняти звичайного працівника. Разом з тим, попит на кваліфікований персонал тільки зростає. Аби його задовольнити, потрібно дозволити трудовим мігрантам довше легально працювати в Польщі.
Дані звіту також свідчать про те, що у Польщі навіть низькокваліфіковані працівники можуть сподіватись на хорошу зарплату. Кожна друга фірма пропонує українським робітникам ставку від 14,7 зл. до 16 зл. на годину з урахуванням всіх податків (тобто на руки працівник отримує трохи менше). 15% платить від 17 до 21 зл. за годину роботи, а кожен п’ятий роботодавець - понад 21 зл. брутто за годину роботи. Цікаво, що станом на 2019 рік офіційна мінімальна ставка за годину роботи в Польщі становить 14,7 зл. з урахуванням податків, а середня - майже 30 зл. брутто або 20 зл. на руки.
⇒Середня зарплата в Польщі сягнула понад 1100 євро
Також в документі вказано, що двоє з трьох українських мігрантів заробляє в Польщі на руки понад 2,5 тисячі злотих в місяць. Заробіток в діапазоні 2-2,5 тисячі злотих декларує кожна п’ята особа, і лише кожна десята заробляє менше, ніж 2 тисячі злотих в місяць на руки. Більшу частину зарплати українці відкладають - половина стверджує, що на місяць життя в Польщі витрачає від 200 до 500 злотих, а кожен п’ятий - від 500 до 1000 злотих в місяць. Витрати вдається мінімізувати за рахунок роботодавця - у 63 випадках зі 100 працівникам надають безкоштовне житло, а кожному третьому - ще безкоштовний доступ до інтернету.
Дані, представлені у звіті “Барометр економічної імміграції - друга половина 2019 року”, були підготовлені двома дослідницькими центрами - Rating Group та Kantar Millward Brown. Опитування проходило серед жителів чотирьох прикордонних міст: Львова, Луцька, Тернополя та Івано-Франківська, які мали досвід роботи в Польщі за останні п’ять років. Всього було опитано 400 респондентів. Опитування роботодавців охопило 300 компаній.
⇒Читайте також:
За рік українські заробітчани переказали додому 11 млрд доларів
В Польщі створять центральний реєстр і агентство з працевлаштування іноземців: що це означає
Нова міграційна політика Польщі та спрощення процедури працевлаштування: чого очікувати українцям?
Коментарі