Нова міграційна політика Польщі та спрощення процедури працевлаштування: чого очікувати українцям?

26 Липня 2018
Нова міграційна політика Польщі

Ринок праці в Польщі гостро потребує нових робочих рук. Вже не перший рік поляки активно думають над тим, як спростити процедуру працевлаштування для іноземців та заохотити їх приїжджати до Польщі на роботу. При чому, найбільше вони зацікавленні саме в працевлаштуванні українців. Навіть попри те, що на сьогодні, згідно з офіційними даними, в Польщі працює близько двох мільйонів наших співвітчизників, польським роботодавцям все рівно не вистачає працівників.

Відтак, польський уряд має намір активно боротися з нестачею працівників. Вже в вересні цього року в Польщі буде оголошена нова міграційна політика, яка обійдеться полякам майже в 3 млрд злотих.

Ці кошти мають піти на стипендіальні програми для студентів, які хочуть навчатися в польських вузах та для підтримки висококваліфікованих фахівців з-за кордону, що влаштуються на роботу в Польщі та оселяться тут.

робота в Польщі

Боротьба з чехами за українців: як поляки намагаються привабити працівників з України

Проблема нестачі працівників в Польщі змушує самих поляків активно шукати варіанти залучення до праці іноземців. І якщо раніше Польща була лідером серед країн, куди в рамках трудової міграції виїжджали наші співвітчизники, то тепер в поляків з'явився серйозний конкурент - Чехія.

– Ми бачимо необхідність рішучих дій. Хоч дослідження ринку праці і стверджують, що Польща є найбільш привабливою країною для працівників з-поза ЄС, однак насправді ми є для них лише однією з країн на вибір, - каже Павел Хоронжи, віце-міністр Міністерства інвестицій та розвитку, яке спільно з Міністерством праці готує проект нової соціально-економічної міграційної політики.

Експерт однієї з польських фірм працевлаштування іноземців Томаш Дудек стверджує, що залучити українців на роботу в Польщу стало важче відколи в Чехії (яка має найбільшу кількість вакансій для іноземців у всьому ЄС) вдвічі збільшили ліміт дозволів на роботу іноземців - аж до 20 тисяч дозволів.

Про збільшення дозволів на роботу для іноземців оголосила і Словаччина.

робота в Польщі

Крім того, конкуренцію Польщі в працевлаштуванні іноземців складають і німці: як повідомляють самі поляки, німецькі служби часто закривають очі на нелегальних працівників з України, які працюють в них на будівництві, що сприяє відтоку українських будівельників з Польщі в сусідню Німеччину.

Загалом же, самі українці в рамках прийнятого минулого року безвізового режиму отримали ширший вибір країн, де можна поїхати на роботу без наявності спеціальних віз.

Які спрощення в працевлаштуванні іноземців вже діють в Польщі?

В умовах такої конкуренції польський уряд вже вносить певні зміни в законодавство, аби полегшити працевлаштування іноземців. Зокрема, раніше ми вже повідомляли, що з 1 липня 2018 року в Польщі починають діяти нові правила працевлаштування: польський уряд прийняв положення про скасування необхідності проводити тести ринку праці при працевлаштуванні іноземців на певні посади. Це спрощення також буде застосовуватись і у випадку видачі дозволів на тимчасове проживання чи роботу.

Роботодавцю більше не потрібно доводити, що на запропоновану ним вакансію не знайшлося жодного поляка і тому він влаштовує іноземця. Відтепер так званого тесту ринку праці проводити не будуть, а отже і сама процедура працевлаштування відбуватиметься простіше і швидше.

В перелік посад, які не потребуватимуть тесту ринку праці, увійшло 289 професій. Зокрема, це будівельники, інженери, лікарі, програмісти та опікуни для літніх людей.

робота в польщі

Детальніше читайте у статті: Нові правила працевлаштування іноземців в Польщі з 1 ЛИПНЯ 2018 РОКУ

Крім того, поляки планують збільшити термін дії Дозволу на роботу. Сьогодні цей Дозвіл видається на період, який не перевищує в сумі 6 місяців упродовж наступних 12 місяців (1 року). Однак, якщо нововведення приймуть, іноземець, отримавши Дозвіл на роботу, зможе легально працювати в Польщі 12 місяців протягом 18. 

Ще одне спрощення для іноземців - це прийнятий в липні проект поправки до Закону про іноземців, який ввів певне полегшення в процедуру легалізації іноземних студентів та іноземних осіб, що закінчили навчання в польських ВУЗах та шукають тут роботу.

Крім того, нові поправки передбачають можливість так званого возз'єднання сімей, що діятиме для іноземців з-поза ЄС, що пропрацювали в Польщі більше 1 року.

Нова міграційна політика Польщі та заплановані зміни в працевлаштуванні іноземців: на що очікувати українцям?

Українці залишаються найбільшою групою трудових мігрантів в Польщі (згідно з підрахунками, приблизно 0,9-2 млн осіб). Тому, в першу чергу, поляки зацікавлені в заохоченні працевлаштування саме українців. 

В новій соціально-економічній міграційній політиці, оголошення якої планується вже на початок вересня цього року, планують запровадити певні спрощення в працевлаштуванні, а також запровадити додаткові стимули для висококваліфікованих фахівців з-за кордону.

Зменшення часу для оформлення Дозволу на роботу

Однією з причин, яка сьогодні часто зупиняє іноземців від можливості працювати в Польщі - це довге очікування на отримання дозволу на роботу та бюрократична тяганина. Для того, аби пришвидшити цей процес в Польщі вже відкривають понад 600 додаткових робочих місць в повітових бюро праці - аби розвантажити чиновників та пришвидшити процес вироблення всіх необхідних документів. Однак і цього замало.

В найближчому майбутньому поляки планують переглянути систему видачі дозволів на роботу для іноземців та запровадити зміни, які допоможуть пришвидшити цей процес. Не виключено, що для висококваліфікованих іноземних працівників, які мають намір працювати в важливих для польської економіки галузях, цей процес буде пришвидшеним та спрощеним. 

Збільшення терміну Дозволу на роботу та Дозволу на сезонну роботу

Як вже неодноразово згадувалося, поляки також планують збільшити термін дії Дозволу на роботу та Дозволу на сезонну роботу. Наразі мова йде про те, що збільшити їх на декілька місяців:

  • Дозвіл на роботу - на термін до 12 місяців протягом 18 місяців
  • Дозвіл на сезонну роботу - на термін до 9 місяців протягом 12 місяців

Однак не виключено, що в перспективі цей термін може збільшитися до трьох і навіть до п'яти років. 

робота в польщі

Читайте також: В Польщі запровадили новий тип договору з роботодавцем для виконання сезонних робіт

Ріст заробітної плати

Згідно з польськими статистичними даними, найчастіше для трудової міграції українці обирають саме Польщу, що зумовлено географічною близькістю, схожістю мов та порівняно вищою, ніж в Україні, зарплатою. 

Однак, з відкриттям більш привабливих ринків праці в Західній Європі, українці можуть вибрати країни, що пропонують більш високу заробітну плату, ніж Польща. 

Саме тому поляки працюють над тим, аби збільшити заробітну плату та пропонувати українцям кращий дохід. Зокрема, в планах уряду збільшити у 2019 році мінімальну ставку до 2 220 злотих/брутто в місяць.

Як бачимо, польський ринок праці потребує іноземних працівників, при чому, в першу чергу, поляки зацікавленні в працевлаштуванні саме українців, а в умовах постійно зростаючої конкуренції з боку інших європейських країн, ми можемо очікувати на певні спрощення в працевлаштуванні в Польщі і на ріст зарплатні.

Читайте також:

8 найпоширеніших міфів про роботу в Польщі

Нові правила працевлаштування в Польщі для іноземців з 2018 року

Нові правила працевлаштування іноземців в Польщі з 1 ЛИПНЯ 2018 РОКУ

Сезонна робота в Польщі для українців: найпоширеніші запитання та відповіді

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах