Страйк польських митників: чи існує він і як усе відбувається насправді?

10 Вересня 2018
страйки польських митників у 2018 році

Останні декілька днів українські ЗМІ рясніють повідомленнями про оголошення польськими правоохоронними службами (в тому числі, митниками та прикордонниками) так званого “італійського страйку” і, як наслідок, про можливе збільшення черг на кордоні до Польщі. 

Повідомлення про це 7 вересня навіть опублікувало на своїй сторінці у Faceebook Посольсвто України в Польщі. В оголошенні йшлося про те, що з 7 вересня польські митники розпочали “тихий страйк”, що може призвести до збільшення черг та зростання тривалості проходження митних процедур при перетині польсько-українського державного кордону.

Але чи дійсно польські митники (та інші служби) вже оголосили про приєднання до страйку і як насправді відбувається цей страйк? І головне питання - чи дійсно він зможе призвести до збільшення черг на кордоні? Відповідь ми шукали безпосередньо в самих правоохоронних службах Польщі.

Чому і відколи страйкують правоохоронні органи в Польщі?

Страйк польської Федерації профспілок правоохоронців - FZZSM (Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych), куди входять поліцейська, пожежна, митна та прикордонна служби, періодично відбувається в Польщі уже впродовж декількох років. 

Члени профспілок вимагають від польського уряду підвищення зарплат на 650 злотих, повороту до попередньої пенсійної системи та розморожування індексації заробітної плати.

Один із піків даного страйку відбувався два роки тому - літом 2016 року. Тоді було оголошено про італійський страйк серед польських митників, при чому до таких страйків справді в тій чи іншій мірі стали приєднюватися митники на місцях - вони проводили короткотермінові акції підтримки профспілок Celnicy PL безпосередньо на робочих місцях без зупинення робочого процесу.

Тоді, у 2016 році, прикордонники та деякі митники вдалися до форми “італійського страйку”, коли оформлення документів на кордоні відбувається у кілька разів довше, ніж зазвичай.

страйки польських митників

Фото за 2016 рік, www.Celnicy.PL

В той же час Рада Федерації профспілок правоохоронців створила Протестовий комітет, який в майбутньому мав би приймати рішення щодо подальшого розвитку акцій протесту задля досягнення компромісу з польським урядом.

Протягом декількох останніх місяців в мережі активно стали обговорювати новину про те, що польські митники, ніби-то знову збираються страйкувати “по-італійськи”. Власне, справді, на нараді Федерації профспілок у серпні цього року було ухвалене рішення про початок нової фази страйку, яке й було надіслане до прикордонників, митників та інших польських служб на місцях. Та чи підтримали вони таке рішення?

Чи справді польські митники повідомляли про своє приєднання до страйку?

На офіційному сайті Митної служби Польщі було розміщено звернення голови Митної служби Славоміра Сіви від 27 серпня до Рафала Янковського, голови Профспілки Федерації правоохоронних служб, в якому власне і була висловлена позиція митників щодо страйку в Польщі.

Зокрема, в повідомленні йшлося про те, що польські митники підтверджують солідарність зі своїми колегами з інших правоохоронних служб і погоджуються з усіма тими вимогами, які відстоює наразі Профспілка Федерації правоохоронних служб Польщі.

Однак, як заявляє голова митної служби, польські митники не є прямими учасниками триваючого протесту. На пропозицію приєднатися до так званого “тихого”, або ж “італійського страйку” митники відповіли наступне:

“Ми гадаємо, що заплановані на найближчий час форми діяльності Протестного комітету знайдуть адекватну відповідь серед наших митних службовців”.

Тобто, як бачимо, прямої вказівки на те, що митники збираються підтримати страйк саме у формі сповільнення виконання своїх щоденних обов’язків немає. Радше навпаки: польські митники зайняли позицію, яка підтверджує, що у них ті ж вимоги до уряду, що й в решти польських служб, однак так званого “італійського страйку” проводити вони не планують.

страйки польських митників

Як насправді страйкують польські митники та інші служби в 2018 році?

На нашу думку, теза про те, що польські митники, прикордонники та й загалом усі правоохоронні служби знову повернулися до форми “італійського страйку”, чим спричинили збільшення черг на кордоні та інші незручності для населення Польщі та сусідніх держав, є значно перебільшеною і навіть такою, що не відповідає дійсному стану речей.

Як відомо з польських джерел, насправді наразі страйк правоохоронців проходить у зовсім іншій формі. Нова фаза страйку правоохоронців почалася із поліцейських, до яких згодом приєдналися й інші служби. 

А полягає цей  страйк в першу чергу у вивішуванні прапорів з написами "Солідарність" та "акція протесту" на дільницях, в урядових установах та на службових автомобілях. Оскільки законом застосовувати активні форми страйку правоохоронцям заборонено, то такі невинні дії, як почіплення прапорця, мають на меті привернути увагу громадськості та політиків до проблем польських правоохоронних служб.

Вивісивши прапор на дільниці чи авто, кожен польський митник, поліцейський, прикордонник чи інший правоохоронець, так би мовити, засвідчує про свою приналежність до страйку.

страйк в Польщі

До “oflagowania” - тобто, вивішування прапорів, вже долучилися, окрім поліцейських, пожежники, митники, прикордонники та тюремна служба.

Страйк польських поліцейських та пожежників: менше штрафів і більше попереджень

Польські поліцейські, окрім вивішування прапорців, запровадили досить оригінальну форму страйку: вони стали виписувати менше штрафів. Що це означає? 

Деякі співробітники поліції тепер при виявленні правопорушення, там, де це можливо, замість штрафу вдаються лише до попередження. Знову ж таки, зауважимо, це стосується лише нескладних порушень, де дійсно можна замість штрафу обійтись попередженням і усними настановами.

Відсутність (чи зменшення кількості) штрафів б’є по бюджету країни, отож в такий спосіб поліцейські вчергове намагаються привернути увагу уряду до проблем правоохоронців.

Таким самим методом - відмовою від штрафувань там, де це можливо - озброїлись і польські пожежники. Наприклад, вони перестали штрафувати за відсутність вогнегасника, відбуваючись попередженням і вказівкою встановити вогнегасник.

страйк в Польщі

Наскільки дієвою є така форма протесту красномовно свідчать цифри: за даними порталу money.pl, кожен день акції протесту “коштує” полському бюджету близько 2 млн злотих. Іншими словами, не стягуючи з порушників штрафів, у бюджет країни щодня не надходить майже 2 млн злотих.

Страйк польських прикордонників та митників: прапори в знак підтримки і відкидання форми “італійського страйку”

Що стосується того, як страйкують польські прикордонники та митники (що, власне, найбільше цікавить українців з огляду на побоювання щодо збільшення черг на кордоні), то ці служби пішли дещо іншим шляхом. Вони так само підтримали пропозицію “oflagowania” - тобто, вивішування прапорів з написами "Солідарність" та "акція протесту" на своїх установах і авто, але, наразі, не підтримали ідею Протестного комітету щодо проведення “італійського страйку”.

Як повідомлялося вище, голова польської Митної служби не підтвердив перехід митників до “італійського страйку” та зазначив лише, що “заплановані на найближчий час форми діяльності Протестного комітету знайдуть адекватну відповідь серед наших митних службовців”.

Власне, остаточне рішення про те, чи варто митникам скрупульозно та повільно виконувати свою роботу, приймають митні служби на місцях і наразі, як відомо, таких рішень прийнято ще не було.

Прикордонники так само поки що не повідомляли про те, що будуть виконувати свою роботу повільніше. Вони теж вивісили прапори на своїх установах та службових авто і навіть кажуть, що, у разі, якщо протести відбуватимуться під будинком Сейму, вони готові будуть до них долучитися. Але про “італійський страйк” наразі мова не йде.

До прикладу, в інтерв’ю одному з польських видань голова ради прикордонних служб в аеропорту Лодзь-Люблінек Катажина Новосельська сказала так:

“Навіть якщо дійде до ескалації протесту, принаймні зараз, прикордонна служба не планує сповільнювати обслуговування людей. Ми можемо це зробити, але не хочемо. Я думаю, що і без цього ми досягнемо згоди, і наш протест принесе результати”.

Чи змінилася ситуація з чергами на кордоні через страйк польських митників?

Отже, наразі польські митники та прикордонники (принаймні відкрито) не заявляли про свої наміри долучитися до “італійського протесту” і виконувати свою роботу скрупульозно, детально і повільно. 

Польські ЗМІ пишуть, що наразі правоохоронці, аби висловити свою позицію та привернути увагу громадськості, вивішують прапори на урядових установах, бюро та службових автомобілях, а самі митники в офіційному зверненні не підтвердили про те, що готові діяти в рамках “тихого” (чи “італійського”) страйку.

страйки польських митників

Якою ж тоді насправді є ситуація з чергами на українсько-польському кордоні? 

Наразі відчутних змін щодо того, якими є черги на кордоні, не спостерігається. У пікові години - наприклад, ввечері з п’ятниці на суботу, черги, які зазвичай оцій порі, великі. Але навряд чи це слід пов’язувати зі страйком митників і прикордонників. Такі черги на кордоні були завжди, адже бажаючи перетнути кордон в різних цілях є завжди предостатньо.

Нагадаємо, що слідкувати за ситуацією за чергами на кордоні найкраще за допомогою камер онлайн на кордоні

Ми і надалі слідкуватимемо за розвитком подій, пов’язних із страйком польських правоохоронних служб та повідомлятимемо вас про всі найважливіші зміни.

Читайте також:

Чи підтримають польські прикордонники ініціативу профспілок щодо італійського страйку і що буде з чергами на кордоні?

Черги на кордоні з Польщею: можливі нові зміни в організації руху

Як не співи, то танці: очікування в чергах на кордоні стає все веселішим (ВІДЕО)

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах