Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьОсь уже кілька років в Польщі час від часу виникають так звані італійські страйки серед митників, прикордонної служби, поліцейських, пожежної служби та фіскальної служб, словом, всіх, хто входить в так звану Федерацію профспілок правоохоронців - FZZSM (Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych).
Зауважимо, що італійський страйк – це активна форма страйку, що полягає у виконанні працівником своїх службових обов’язків дуже скрупульозно та докладно, що, в свою чергу, призводить до зниження темпу роботи та, як наслідок, паралічу або й повного блокування певної області економічної чи соціальної галузей.
Він використовується для того, щоб обійти закони, які визначають право на страйк, це своєрідний неоголошений, але помітний протест. Фактично, страйкарі присутні на робочих місцях, проте працюють повільно і неефективно.
Співробітники польської митниці, страйкуючи по-італійськи, дуже ретельно та повільно перевіряють кожен автомобіль, в результаті чого назбирується величезна черга транспортних засобів, які очікують на перетин кордону з Польщею.
На даний час члени профспілок вимагають підвищення зарплат на 650 злотих, повороту до попередньої пенсійної системи та розморожування індексації заробітної плати.
Один із піків даного страйку відбувався два роки тому - літом 2016 року. Тоді було оголошено про італійський страйк серед польських прикордонників, при чому до таких страйків справді в тій чи іншій мірі стали приєднюватися митники на місцях - вони проводили короткотермінові акції підтримки профспілок Celnicy PL безпосередньо на робочих місцях без зупинення робочого процесу.
Фото за 2016 рік, www.Celnicy.PL
У 2016 році найактивніше польські митники страйкували на кордоні з Росією - тоді митний контроль здійснювався направду дуже ретельно і відповідно повільно, а частина прикордонників взагалі не вийшла на роботу, внаслідок чого на польському кордоні був ускладнений рух через митні переходи та утворювалися довжелезні черги на кордоні.
Фото за 2016 рік, www.Celnicy.PL
Оскільки, згідно з польським законодавством, працівникам митниці та прикордонної служби страйкувати не можна, ще декілька років тому вони почали застосували так званий "італійський страйк", коли оформлення документів на кордоні відбувається у кілька разів довше, ніж зазвичай. Тим самим прикордонники висловлюють незгоду з запланованим приєднанням митниці до податкової служби.
Станом на 2018 рік в Федерації профспілок правоохоронців - FZZSM відбулася важлива подія - обрання в липні нового президента Федерації Рафала Янковського, який раніше обіймав посаду голови профспілки поліції.
Тоді ж Рада Федерації створила Протестовий комітет, який буде приймати рішення щодо подальшого розвитку акцій протесту задля досягнення компромісу з польським урядом.
На спільній нараді Федерації, очолюваній вже новим президентом, було прийнято рішення про перехід до нової фази страйку. Як підкреслив у розмові з польським інформаційним агентством (PAP) представник профспілок поліції Рафал Янковський, таке рішення ухвалили через "брак порозуміння з міністерської сторони".
Фактично, нова фаза страйку зовсім і не нова. Методи залишатимуться ті самі - повільна, детальна та скрупульозна перевірка документів, яка гальмує всю роботу.
"Ми завжди діємо відповідно до чинного права, - зазначає Рафал Янковський. Зараз ми будемо виконувати свої обов'язки згідно з затвердженим алгоритмом та порядком".
Після наради Федерації профспілок, ухвалене рішення про початок нової форми страйку було надіслано до прикордонників та інших польських служб на місцях.
Голова польської прикордонної служби Марцін Коласа в свою чергу наголосив, що на митних постах будуть дуже ретельно перевіряти всі документи, що дозволяють перетин кордону на в’їзді та виїзді з Польщі. Ретельній перевірці піддаватимуться також усі транспортні засоби.
Він також зазначив, що страйк буде проводитися як на автомобільних та піших пунктах пропуску до Польщі, так і на летовищах. Самі терміни того, коли і доки відбуватиметься страйк, він не назвав, лише зауважив, що все залежатиме "від ефективності розмов із профільним міністерством".
Марцін Коласа водночас визнав, що прискіпливі перевірки митників та прикордонників можуть викликати збільшення черг на прикордонних переходах. А відтак закликав міністерство внутрішніх справ до активніших дій у справі підписання порозуміння.
Хоч ініціатива переходу до страйку вже підтверджена Федерацією профспілок в Польщі, однак наразі невідомо, чи підтримають її прикордонники і митники на місцях. Цілком можливо, що страйк не підтримають, або ж підтримають не на всіх митних переходах.
Однак усім, хто найближчим часом збирається перетинати кордон до Польщі, слід, як то кажуть, тримати руку на пульсі і стежити за чергами на кордоні. Робити це можна завдяки камерам на кордоні онлайн, а також слідкувати за новинами щодо розвитку страйку в Польщі. Ми інформуватимемо Вас про розвиток подій, щоб бути в курсі найсвіжіших новин з цієї теми, просто слідкуйте за наступними публікаціями на нашому сайті та в нашій групі у Facebook.
Наразі, ми можемо лише надіятись на те, що польські митники досягнуть домовленостей з владою Польщі вже найближчим часом і будуть працювати у звичному режимі.
Нагадаємо, подивитися актуальні черги на кордоні з Польщею можна на сторінці веб-камер онлайн.
Читайте також:
Черги на кордоні з Польщею: можливі нові зміни в організації руху
Черги до Польщі та страйк польських митників
Як обміняти українські водійські права на польські за спрощеною процедурою
Рада ЄС та Європейський парламент погодили правила онлайн-подання заявок на шенгенські візи та використання цифрових віз замість паспортних вклейок.
Міністерство цифровізації Польщі запровадило рішення, що дозволить українським біженцям підтвердити особу та статус своїх дітей у Польщі за допомогою цифрового документа Diia.pl.
Страхування цивільної відповідальності в Польщі довго опиралося інфляції, однак ця тенденція змінюється. Компанії, що пропонують польським водіям поліси автострахування, помітно підвищують ціни.
У Львові презентували концепцію розвитку місцевого залізничного хабу, що допоможе інтегруватися країні в європейську транспортну інфраструктуру. Це, своєю чергою, покращить безпеку, швидкість та комфорт пасажирських перевезень.
Укртрансбезпека спільно з Державною митною службою змінюють правила використання сервісу єЧерга. Відтепер через внесення неправдивих даних запис у черзі на перетин кордону буде скасовано.
Управління залізничного транспорту Польщі видало залізничній компанії Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych дозвіл на запуск міжнародних поїздів сполученням Варшава – Гребенне – Рава-Руська.
Коментарі