21 Лютого 2022
Щодня кожен з нас надсилає десятки повідомлень у месенджерах та соціальних мережах. Інтернет дає змогу залишатись на зв’язку з близькими та знайомитись із новими людьми, домовлятись про зустрічі та дискутувати щодо глобальних питань. У шаленому ритмі життя ми рідко зважаємо, чи правильно написали те чи інше слово - нам набагато важливіше донести свою думку.
Проте, у польській мові є слова та вирази, в написанні яких ми припускаємось помилок особливо часто. У багатьох випадках це стосується фраз із прийменниками. Ми часто замислюємося, як їх правильно писати, але правило доволі просте – у польській мові пишемо ці вирази окремо. Розглянемо приклади:
Na pewno - безумовно, точно
Прийменник “на” та слово “pewno”, яке є синонімом до слова “pewnie” (звичайно, точно), пишемо лише окремо. Написання цього виразу разом - napewno - це помилка.
Наприклад: Karolina na pewno jeszcze śpi, jest dopiero ósma - Кароліна точно ще спить, зараз тільки восьма.
W ogóle - зовсім, взагалі
Слово ogół (загал) завжди пишемо окремо від прийменника. Як у випадку з фразою w ogóle, так і na ogół (зазвичай, в цілому). Щоб було легше запам’ятати це правило, можна засоціювати його з приказкою: I w ogóle, i w szczególe.
⇒ Самовчитель польської мови
polszczyzna.pl
Na razie - зараз, поки що, бувай
Цю фразу завжди пишемо окремо: і коли описуємо те, що відбувається зараз, і якщо прощаємось з приятелем і кажемо йому: “Na razie, kolego!”. Випадків написання фрази разом, тобто “narazie”, в польській мові немає.
Poza tym - крім того
Це також поширена орфографічна помилка - писати фразу poza tym разом. Ми можемо пов'язати її з іншим висловом, правильне написання якого ні в кого не викликає сумнівів - poza tamtym.
Co najmniej - щонайменше, принаймні
Якщо українською пишемо “щонайменше” разом, то польською ця фраза завжди пишеться окремо, як й співзвучна їй - co więcej (поза тим, крім того, до того ж).
Наприклад: W przyszłym roku chcę zdać wszystkie egzaminy co najmniej tak dobrze jak w tym - В наступному році я хочу скласти всі іспити щонайменше так добре, як і цього року.
Z powrotem - назад
Цей вираз створює проблему, оскільки він нагадує інші співзвучні фрази, наприклад, “stąd, stamtąd чи znad”, і тому часто зустрічається написання spowrotem або zpowrotem. Однак це помилка, тому що тут ми також маємо справу з прийменником, а отже пишемо фразу окремо.
Thought Catalog on Unsplash
Винятки з правила: коли фрази з прийменником пишемо разом
Щоб зменшити кількість орфографічних помилок, яких ми часто припускаємось у польській мові, корисно пам’ятати про правило написання фраз з прийменниками. Водночас, слід розуміти, що навіть з цього правила є винятки.
Naprawdę - справді
Незважаючи на те, що частка naprawdę складається з прийменника na та іменника prawda, єдиний правильний варіант написання цього слова - це разом. Як і у випадку з іншими винятками, цей доведеться просто запам’ятати. Можна асоціювати це слово із іншими співзвучними (zaprawdę чи doprawdy) або запам’ятати, що правда об’єднує.
Приклад: Naprawdę byłam wczoraj w domu i nigdzie nie wychodziłam - Я справді була вдома вчора і нікуди не виходила.
Naprzeciwko - навпроти
Це ще один виняток, коли ми пишемо фразу із прийменником разом. Цей випадок важко запам’ятати, оскільки співзвучні вислови “na wprost” чи “po przeciwnej stronie” пишуться окремо.
Інші орфографічні помилки, які часто зустрічаються в інтернеті
Na co dzień - кожен день
НЕ пишемо nacodzień/na codzień
À propos - про, щодо, між іншим
НЕ пишемо a propos/apropo
Sprzed - до, раніше, з
НЕ пишемо zprzed
Nie wiem - не знаю
НЕ пишемо niewiem
Джерело: polszczyzna.pl
⇒ Читайте також:
Топ-15 найпоширеніших неологізмів у польській мові
Наголос у польській мові: винятки з правил
Найпоширеніші помилки, яких припускаються навіть носії польської мови
Головне фото: Corinne Kutz on Unsplash
Коментарі