30 Січня 2023
Великі польські міста, такі як Варшава, Краків та Вроцлав, прагнуть створити у своїх центрах зони чистого транспорту. Це означає, що водії-власники старих автівок не зможуть туди в’їжджати. До мегаполісів хочуть приєднатись і менші міста, що може стати справжньою урбаністичною революцією в Польщі, пише видання businessinsider.com.pl з посиланням на тижневик Rzeczpospolita.
«Власникам старих автомобілів у Польщі є чого побоюватись. Шлагбауми перед ними поставлять не тільки Краків і Варшава, які вже прийняли конкретні рішення щодо створення зон чистого транспорту в центральній частині. Так, все більше міст готуються обмежити рух автомобілів, які найбільше забруднюють навколишнє середовище» – йдеться у матеріалі видання Rzeczpospolita.
Як зазначає ресурс, у Вроцлаві зона чистого транспорту має бути створена вже у 2025 році. Для початку експерти визначили вісім зон, куди не зможуть в'їжджати 20-річні дизельні та 25-річні бензинові автомобілі. Відповідні консультації з мешканцями мають розпочатися на межі березня-квітня цього року.
«Ще одна така зона готується у Глівіце, тож інші міста регіону також можуть зважитися на подібний крок, особливо Катовіце, де часто перевищуються норми забруднення повітря. Робота над створенням зони триває також у Торуні. Не виключено, що соціальний тиск спонукатиме до такого ж рішення і владу Триміста», – пише Rzeczpospolita.
Поки що у Польщі створено лише одну таку зону, яка охопила краківський район Казімєж. «Однак після протестів мешканців і діючих там компаній її швидко ліквідували», - додають автори матеріалу.
«В цьому питанні Польща сильно відстає від Європи. За даними коаліції неурядових організацій Clean Cities Campaign, у 2022 році на континенті вже діяло 320 зон: найбільше в Італії (172), Німеччині (78) та Великій Британії (17). До 2025 року їхня кількість має зрости до 332», – підсумовує Rzeczpospolita.
elektrowoz.pl
Як зона чистого транспорту функціонуватиме у Варшаві
Мер Варшави хоче, щоб з 1 липня 2024 року в польській столиці запрацювала зона чистого транспорту. У центральній частині міста, чітко окресленій законом, буде заборонено проїзд дизельним автомобілям старше 18 років і бензиновим старше 27 років, з невеликими винятками. Порушення заборони потягне за собою штраф у розмірі 500 злотих.
«Ми переконані, що це хороший спосіб запровадити зону, де буде заборонено в’їзд цим найотруйнішим автомобілям. План розписаний з липня 2024 року аж до 2032 року, щоб обмежити забруднення повітря, яке впливає на наше здоров’я», – заявив очільник Варшави Рафал Тшасковскі.
Згідно з дослідженням, впровадження першої черги (у 2024 році) стосуватиметься 2% автомобілів, а на наступних етапах, відповідно, 27%, 55% і 74% (до 2030 року). Зона чистого транспорту охоплюватиме більшу частину Середмістя, частину Волі, Охоти, а по той бік Вісли - район Саска Кемпа, частину Праги Північ і Південь.
Звичайно, у цього правила будуть і винятки. У зоні зможуть пересуватися автомобілі рятувальної служби, раритетні автомобілі, спеціальні автомобілі, наприклад, сміттєвози, а також авто людей з інвалідністю. Місто розглядає можливість запровадження тимчасових винятків, наприклад, у разі потреби екстреного доїзду до лікарні.
Зону чистого транспорту у Варшаві буде контролювати охорона міста та поліція. А за несанкціонований в’їзд старого автомобіля (без відповідної наклейки) буде штраф 500 злотих.
«Правила однакові для всіх: як для мешканців Варшави, так і для приїжджих», – підкреслив Тшасковскі.
У мерії також планують визнавати наліпки з інших польських міст. Це означає, що в столиці діятимуть наліпки, до прикладу, з Кракова чи Вроцлава.
Мер Варшави зазначив, що сьогодні всі автобуси в мережі ZTM відповідають вимогам зони чистого транспорту. Те саме стосується більшості сміттєвозів.
⇒ Читайте також:
Одноразова виплата після народження дитини у Польщі: хто може отримати у 2023 році
У Польщі може забракнути навіть 77 тисяч нових квартир у перспективі двох років
Монобанк виходить на польський ринок під назвою Stereo
Головне фото: autokult.pl
Коментарі