У Польщі може забракнути навіть 77 тисяч нових квартир у перспективі двох років

25 Січня 2023
нерухомість в польщі актуальні ціни 2023

За останні 12 місяців у Польщі було побудовано рекордну з 1979 року кількість квартир. Однак це досягнення відбулось водночас із найсерйознішим економічним спадом сектору житлового будівництва за кілька років. Ефектом цієї кризи стало зменшення кількості розпочатих інвестицій приблизно на 30%. Ймовірно, вже за рік-два у польських містах бракуватиме близько 77 тис. квартир, пише businessinsider.com.pl.

2022 рік був складним для житлово-будівельної сфери у Польщі, стверджують експерти компанії HRE Investments. Обмежений доступ до кредитів, зниження рівня продажів квартир і різке зростання вартості будівництва призвели до помітного скорочення кількості розпочатих інвестицій і виданих дозволів на будівництво.

«Це поганий прогноз на найближчі квартали, адже якщо кількість виданих дозволів на будівництво за рік впала майже на 13%, а кількість фактично розпочатих інвестицій майже на 28%, це означає значний розрив у будівництві нового житла. Це прогалина, яку вже неможливо буде заповнити», – попереджають експерти HRE. 

Аналітики зазначають, що якщо в середньому будівництво одного блоку займає два роки, але його не почали будувати у 2022 році, то, відповідно, у 2024 році він не буде введений в експлуатацію. Постає чимала проблема, адже загалом всі інвестори (забудовники, фізичні особи, кооперативи тощо) почали будувати у 2022-му трохи більше 200 тис. квартир та приватних будинків. Це на 77 тис. менше об’єктів нерухомості, ніж у 2021 році. 

У такій ситуації мало втішає те, що у 2022 році Польща змогла ввести в експлуатацію 238,6 тис. квартир і будинків, що є найкращим результатом з 1979 року. Ця цифра мало говорить про нинішню економічну ситуацію в будівельному секторі, яка є слабкою. Це, за словами експертів, лише наслідки прийнятих кілька років тому рішень.

нерухоміть в польщі оренда чи купівля

businessinsider.com.pl

Скільки дозволів на будівництво видали в Польщі у 2022 році 

За даними Головного статистичного управління Польщі, у 2022 році індивідуальні інвестори отримали дозволи на будівництво близько 89,5 тис. будинків. Це на понад 27% менше, ніж у 2021 році.

У випадку з приватними забудовниками зниження кількості виданих дозволів на будівництво є не таким драматичним.  Минулого року компанії, які будують об’єкти нерухомості, отримали адміністративні погодження, що дозволили їм побудувати 203 тис. квартир у польських містах. Це майже на 5% менше, ніж у 2021 році.

«При значному зниженні рівня будівництва нового житла це означає, що лише за останній рік кількість невикористаних дозволів на будівництво в руках забудовників зросла приблизно на 88 тисяч. Інші інвестори мають залишковий вплив на показники всього сектору житлового будівництва, забезпечуючи загалом лише кілька тисяч квартир на рік», – зазначають експерти HRE.

⇒ В яких містах Польщі поселилось найбільше українських біженців

В Польщі може забракнути навіть кількох десятків тисяч квартир

Найважливішими даними, що характеризують стан будівництва житла в країні, є інформація про квартири, будівництво яких було розпочато. Тут ми маємо справу з дуже явним падінням. У 2022 році приватні інвестори розпочали будівництво майже 82,2 тис. будинків. Це зниження більш ніж на 22% у порівнянні з минулим роком.

кредити на нове житло в польщі для україців

businessinsider.com.pl

Досягнення забудовників виявилися ще нижчими - вони почали будувати 115,3 тис. квартир. Це майже на 31% менше, ніж роком раніше. 

«В абсолютних цифрах можна говорити про понад 51 тис. квартир, від будівництва яких забудовники відмовились у несприятливих ринкових умовах. У першому півріччі 2023 року ця цифра може збільшитися навіть на 20-30 тис. квартир. Це будуть квартири, яких бракуватиме на ринку у 2024-2025 роках", - попереджає HRE.

Ця нестача буде тим більш відчутна, чим більш рішучим буде пожвавлення попиту. Останньому можуть сприяти майбутні зниження процентних ставок, легший доступ до кредитів або урядова програма дешевого кредитування житла.

⇒ Читайте також:

У Польщі знову стрімко подорожчала оренда нерухомості

У яких великих містах Польщі нерухомість коштує майже вдвічі менше, ніж у Варшаві

Середня зарплата в Польщі зросла до 7000 злотих, але інфляція “поглинає” підвищення

Головне фото: korter.com.pl

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах