29 Вересня 2020
Зацікавлення поляків можливістю виїзду закордон продовжує зростати. Після пандемії кількість охочих жити та працювати за межами Польщі зросла на близько 30%. Згідно з результатами дослідження організації OTTO Work Force, серед таких осіб переважає молодь (72%) зі середньо або вищою освітою. Для 77% опитаних основна мотивація - це вищий заробіток.
⇒ Майже третина поляків побоюється втратити роботу через пандемію
Портрет трудового мігранта з Польщі-2020
Коронакриза негативно вплинула на польський ринок праці. За підрахунками Міністерства сім’ї, праці і соціальної політики країни, рівень безробіття в серпні, як і в липні, становив 6,1%. Прогнозують, що в кінці року безробіття може сягнути навіть 8%. Як насправді розвиватиметься ситуація на ринку роботи в Польщі покажуть наступні місяці. Невизначеність посилюється занепокоєнням щодо можливої другої хвилі епідемії.
Така ситуація неабияк підігріває інтерес молодих поляків до роботи в Європі. Переїзду до іншої країни сприяє також і віддалене навчання, яке зараз запровадили у більшості польських університетів. Тенденцію підтверджують і соціологічні дослідження. Згідно зі звітом організації OTTO Work Force, найбільшу групу поляків-трудових мігрантів зараз складають молоді люди. Більшість з них - це працівники у віці від 18 до 25 років (45%), а також з 26 до 35 років (27%). Наступна група - це люди віком від 36 до 50 років (22%) і вище 50 років (6%).
На тимчасову роботу в Нідерланди або Німеччину найчастіше виїжджають чоловіки (67%), які мають середню освіту (72%).
“Зацікавлення поляків працевлаштуванням у Нідерландах і Німеччині помітно зростає. За нашими оцінками, охочих виїхати за межі Польщі є на майже 30% більше, ніж у попередньому році. Серед осіб, які відповідають на наші вакансії, аж 92% тих, хто рішуче налаштований на переїзд. Такі особи хочуть компенсувати фінансові втрати, що виникли через скорочення робочих місць або зниження зарплат в Польщі. Значну групу серед мігрантів становлять студенти, які завдяки онлайн-заняттям можуть поєднувати навчання з роботою. Багато з них продовжили літню роботу через відсутність необхідності повертатися до Польщі на навчання”, - розповіла Патриція Ліневич з агенції OTTO Work Force.
Згідно з результатами опитування, основною мотивацією для виїзду поляків закордон є економічна вигода. Аж 77% опитаних вказали, що виїхати їх спонукають більші заробітки, ніж на батьківщині. Ще 33% респондентів вказали, що причиною від'їзду є втрата роботи, а 29 відсотків - зниження зарплати в Польщі.
⇒ У Польщі викрили групу злочинців, які підробляли запрошення на роботу для українців
Ситуація на ринку праці в Європі після карантину-2020
Закономірно, що пандемія коронавіруса негативно вплинула не лише на польський ринок праці. Попри те, що все більше поляків наважується на переїзд до іншої країни ЄС, пошуки роботи там дещо ускладнились. Коронакризу найгірше переніс британський ринок роботи. За даними статистичної організації Євростат, кількість вільних робочих місць зменшилась там аж на 58% у порівнянні із кінцем 2019 року. Вакансій роботи в Великій Британії зараз є на 468 тисяч менше, ніж у четвертому кварталі 2019 року і на півмільйона менше, ніж у вересні минулого року.
Найбільш напружена ситуація склалась із працевлаштування у готельно-ресторанному бізнесі. Кількість вакансій у порівняння із четвертим кварталом 2019 року зменшилась аж на 90% (-75 тисяч). Серед інших країн Європи гірша ситуація склалась лише в Греції та Румунії. Тим часом, у сфері торгівлі в Британії кількість вільних робочих місць зменшилась цьогоріч на 73% (-103 тисячі вакансій) - це найгірший результат в Європі.
Трішки краща ситуація на ринку праці склалась у Німеччині. Кількість вакансій станом на кінець червня 2020 року становила 883 тисячі. Вперше за чотири роки цей показник опустився нижче мільйона. Аж 112 тисяч вакансій (-46%) зникло зі сфери надання послуг, зокрема пов’язаних із прибиранням. Багато офісів закрито, тому попит на такі послуги зменшився.
У першому півріччі 2020 року значно зменшилась кількість вакансій і у сфері готелярства та гастрономії - на 63 тисячі або на 67,4%. Трохи менше постраждала торгівля - на 54 тисячі робочих місць або на 38 відсотків. Загалом зайнятість у Німеччині знизилась із 45,3 млн осіб у грудні та 45,1 млн у червні 2019 до 44,5 млн осіб. Під час пандемії в основному втратили роботу іммігранти.
⇒ Читайте також:
Підвищення мінімальної зарплати в Польщі: скільки працівник отримає “на руки”?
Середня зарплата в Польщі по воєводствах. Дослідження-2020
Українські заробітчани готові повертатись на роботу в Польщу. Дослідження
Коментарі