Майже третина поляків побоюється втратити роботу через пандемію

21 Квітня 2020
робота в польщі в 2020 році

26% працівників польських компаній переживають, що впродовж наступних шести місяців можуть втратити своє робоче місце. Такі дані виникають з дослідження “Моніторинг ринку праці”, яке в Польщі проводив Дослідницький інститут Рандстад. 

За всю десятилітню історію проведення таких досліджень цьогорічні дані є найбільш песимістичними, вказують автори. Так, раніше показник рівня страху поляків, пов’язаного з втратою роботи, не перевищував 13%.

Найменше за своє професійне майбутнє побоюються особи, які працюють по трудовому договору, що має невизначений термін, а найбільше - працівники, що підписали з роботодавцем цивільно-правові угоди (umowa zlecenie, umowa o dzieło) або ж трудові договори з визначеним терміном працевлаштування. Якщо б всі їхні страхи мали справдитись, до кінця року без роботи залишилося б 3,6 млн осіб в Польщі. 

“Ми розраховуємо, що найгірший сценарій не здійсниться, але також не надіємось на те, що до кінця 2020 року в Польщі буде менше, ніж 2,5 млн безробітних осіб”, - коментує результати дослідження Лукаш Комуда, експерт Фундації соціально-економічних ініціатив (FISE).

⇒ Для працівників з України організовують карантинні центри в Польщі

безробіття в польщі 2020 рік

Ситуація на ринку праці в Польщі в 2020 році очима робітників

З результатів дослідження, яке в Польщі проводили наприкінці березня 2020 року, також виникає, що найбільш песимістично теперішню ситуацію оцінюють жінки та молоді особи у віковому діапазоні 18-29 років. Найбільше побоювань висловлювали мешканці центральної Польщі, а також працівники зі сфери готельно-ресторанного бізнесу, торгівлі, фінансів та страхування. 

“Серед професій, представники яких висловлювали чимало побоювань через майбутнє, бачимо ті, що не вимагають високих кваліфікацій, такі як касири чи продавці, а також й ті, що вимагають, наприклад топ-менеджери. Вони також переживають, що в будь-який момент їхнє робоче місце перестане існувати або їх просто скоротять і вони будуть змушені шукати іншого роботодавця”, - пояснив Лукаш Комуда.

За його словами, найменше страху відчувають працівники зі сфери будівництва, освіти та ІТ, що не стало несподіванкою для авторів дослідження. 

робота в польщі для українців 2020

З даних Головного статистичного управління Польщі виникає, що під кінець лютого 2020 року, тобто перед появою в Польщі коронавіруса, кількість зареєстрованих безробітних становила майже 920 тисяч осіб. Як наголошує Лукаш Комуда, це підтверджує факт, що очікуваний рівень зростання безробіття в країні буде безпрецедентним. Попередні економічні кризи, навіть якщо й були пов'язані зі скороченням зайнятості, були менш раптовими.

“Ми зіткнулися з різким обвалом, який розпочався наприкінці березня і триває цілий квітень, оскільки обмеження постійно загострюються, особливо щодо свободи пересування. Це впливає на те, як функціонують фірми, а також на доходи як виробників, так і дистриб'юторів і продавців”, - наголосив експерт FISE. 

Лукаш Комуда також констатував, що через негативні настрої в суспільстві загалом, а також через зниження рівня доходів поляків за останні 1,5 місяці, люди готові погоджуватись на гірші умови роботи, ніж були до цього. Аж 41% опитаних вважають, що через кризу рівень зарплати в Польщі суттєво знизиться

Як оцінюють ситуацію самі польські роботодавці

З найгіршою кризою польський бізнес зіткнеться аж восени 2020 року, вважають аналітики. Тим не менш, вже зараз більше половини польських фірм негативно оцінюють ситуацію, в якій опинились через карантинні обмеження. Як свідчать результати дослідження “Економічна ситуація підприємств в часи коронавіруса”, яке проводив Центр моніторингу економічної ситуації в Польщі, теперішній стан своїх справ компанії та фірми оцінюють на 3,6 пунктів з 10-ти. 

Дослідження було проведене у першій половині квітня на групі, до якої увійшло 500 фірм. Більше ¾ опитаних підприємців мають буферні кошти, які дозволять їм протриматись ще максимум три місяці. Майже 70% фірм не розуміють, як можуть скористатись із державної підтримки. Більше половини респондентів вказують на надмірну бюрократію, а ще 42% - на відсутність підтримки від урядовців. 

робота в польщі під час карантину

Як свою ситуацію оцінюють самі підприємці? Так погано, як ніколи. 55,2% респондентів вважають, що їхні компанії вже переживають сильну кризу. Фірми передбачають середнє зниження доходів на 55%, а працевлаштування - на 15,5%. 

Серед сфер бізнесу, на які найбільше вплинула епідемія коронавірусу в Польщі, автори дослідження виділили сферу послуг (косметичних та перукарських), туризм та гастрономію. Трохи краще почувають себе фірми зі сфери торгівлі, виробництва та будівництва. 

Опитані підприємці також називають різні дати коли, на їхню думку, карантин може завершитись і фірми відновлять повноцінну роботу. Так, майже 38% не змогли вказати, коли відбудеться розмороження економіки. 26% вважає, що це станеться навіть пізніше, ніж на початку липня 2020 року. Тільки 5% сподівається на скасування карантину вже в травні, 15% - в червні, а 16% - у липні. 

⇒ Як українцям легалізувати своє перебування в Польщі під час карантину

Польський уряд: “Повне розмороження економіки плануємо на липень”

Уряд Польщі прогнозує, що повне відкриття економіки країни відбудеться не раніше липня 2020 року. Віце-прем’єр Ядвіга Емілевич застерегла, що це лише перші прогнози, а точних дат поки що назвати ніхто не може. У розмові з журналістами Radio Plus посадовець наголосила, що навіть коли чергові галузі польської економіки будуть розморожені, працівники і роботодавці повинні бути готовими до так званої “нової норми”. Так, деяким бізнесам доведеться функціонувати згідно з незнаними досі засадами. 

“Ми змушені звикати до часу “нових норм”. Таких, де будемо зберігати дистанцію один між одним і носити захисні маски. На момент, коли знову відкриються ресторани та кафе, ймовірно, ці заклади більше не зможуть приймати стільки ж відвідувачів, як до закриття. Тим не менш, ситуацію можемо оцінювати лише на два-три тижні наперед, оскільки не знаємо як надалі розвиватиметься ситуація з захворюваннями”, - сказала Ядвіга Емілевич.

Нагадаємо, з 20 квітня в Польщі розпочався перший етап поступового скасування певних карантинних обмежень. 

⇒ Читайте також:

Дефіцитні професії в Польщі в 2020 році та регіони, де шукають працівників

Нова інфолінія для українців і прискорення видачі дозволів на роботу в Польщі в 2020 році

Польський уряд затвердив “Антикризовий щит”. Як це вплине на заробітчан

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах