Все більше українців відкривають бізнес у Польщі. Дослідження

10 Січня 2023
як українцям відкрити підприємця в польщі

За 9 місяців 2022 року українці в Польщі створили близько 14 тисяч фірм. Про це свідчать результати звіту “Українські компанії у Польщі після вибуху війни в 2022 році” Польського Економічного Інституту. Більшість з них - 10,2 тисяч - складають одноосібні приватні підприємства (тобто ФОПи). Решта компаній - це товариства з обмеженою відповідальністю (або як їх називають у Польщі “spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”). Про це повідомляє видання businessinsider.com.pl.

Дані ПЕІ показують, що у перші 9 місяців попереднього року українські компанії у Польщі становили 8,5% від усіх започаткованих в країні бізнесів. Більшість з них відкрились у Мазовецькому, Нижньосілезькому, Малопольському та Поморському воєводствах. 

Кожне п’яте ТОВ та кожен четвертий ФОП займається будівництвом, йдеться у звіті “Українські компанії у Польщі після вибуху війни в 2022 році”. Понад половина українських підприємців, які створили свої фірми у Польщі в 2022 році, мають намір залишитись в сусідній країні навіть після закінчення війни з росією. Детальніше розглянемо результати звіту далі у нашому матеріалі.

У Польщі квітне українських бізнес

Більшість українських переселенців працездатного віку швидко знайшли своє місце на польському ринку праці. Це підтверджують дані Міністерства сім’ї та соціальної політики, згідно з якими майже 400 тисяч біженців уже працевлаштувалися в Польщі. Це близько 60-70% людей працездатного віку. Деякі з них вирішили відкрити тут власний бізнес. У жовтні Business Insider писав, що станом на вересень 2022 року майже кожен десятий новостворений ФОП очолювався особою з українським громадянством.

Однак громадяни України відкривали в Польщі не лише підприємця, але й цілі компанії. За даними звіту ПЕІ під назвою “Українські компанії у Польщі після вибуху війни в 2022 році”, з січня по вересень 2022 року українці створили в Польщі 3,6 тисяч ТОВ. Це трохи більше 7% від усіх підприємств такого формату, створених впродовж цього періоду. Для порівняння, всі 24,1 тис. компаній з українським капіталом становлять менше 2% від загальної кількості польських ТОВ. 

Якщо ці дані накласти на кількість підприємств, які за перші 9 місяців 2022 року у Польщі створили іноземні громадяни, виходить, що українці становлять 54% всіх приватних підприємців. Крім цього, українські ТОВ становлять 41% серед всіх товариств, заснованих іноземцями. 

робота для жінок в польщіCoWomen on Unsplash

Чим у Польщі займаються українські підприємці

За даними Польського Економічного Інституту, 22% українських компаній працює в Польщі у сфері торгівлі, 19% - у сфері будівництва, а 14% - в логістиці та обслуговуванні складів.  

Якщо ж брати до уваги приватних підприємців, то 24% з них працюють у сфері будівництва, 16% - в ІТ, а ще 14% у сфері надання різних послуг. 

Географія українських компаній та приватних підприємців є доволі однорідною - 64,7% ФОПів та 66,4% ТОВ зареєстровані на теренах чотирьох воєводств: Мазовецьке, Нижньосілезьке, Малопольське та Поморське. 

Цікавий нюанс полягає у тому, що у прикордонних з Україною регіонах, таких як Підкарпатське та Люблінське воєводства, українці більш схильні відкривати ТОВ, аніж ФОП. 

Українці-бізнесмени радше не повернуться на Батьківщину після закінчення війни

Українські підприємці, які вирішили започаткувати в Польщі свою компанію, радше готові продовжувати тут свою діяльність навіть після закінчення війни. Таку точку зору висловили 66% учасників дослідження ПЕІ. Лише 4% чітко стверджують, що “компанія припинить свою діяльність у Польщі за першої нагоди, що сприятиме поверненню в Україну”.

Що важливо, відсоток тих українців, які хочуть залишитись у Польщі, серед підприємців є вищим, ніж серед загальної кількості біженців. У дослідженні “Біженці з України - професійна активізація у Польщі та Німеччині” бажання залишитись в країні, яка їх прийняла, висловило 58% опитаних. 

Ще більша різниця прослідковується у випадку повернення в Україну після війни. Так, бажання повернутись на Батьківщину якомога швидше задекларувало 22% опитаних біженців. Таким чином, можемо зробити висновок, що чим більш стабільно та впевнено українець чи українка почуваються в іноземній країні, тим менше у них бажання повертатись в Україну після війни. 

підробіток в польщі вакансіїcharlesdeluvio on Unsplash

Водночас, дещо інші результати показало опитування компанії OTTO Work Force, що проводили серед українців, які мають в Польщі тимчасову роботу. Лише чверть з них заявляють, що хочуть залишитися в сусідній країні на тривалий час - більшість або хочуть повернутися, або ще не прийняли рішення. Так, 43% респондентів, яких запитали про їхні плани на найближчі місяці, сказали, що хочуть почекати в Польщі та подивитися, як розвиватиметься ситуація в Україні. 38% планує почати вивчати польську мову, 21% сказав, що хоче самостійно знайти квартиру, а 20% — привезти найближчу родину до Польщі. Ще 5% зізналися, що хочуть записати своїх дітей до польської школи чи дитсадка.

Крім того, 49% тимчасових заробітчан з України заявили про бажання повернутися на Батьківщину після закінчення війни. 26% респондентів ще не визначилися з цього приводу, а 25% зазначили, що не планують повертатися в Україну.

“Ніхто не знає, скільки триватиме війна і на яких умовах вона закінчиться, а від цього залежить, що саме вирішать громадяни України. Після закінчення війни багато з них точно повернуться і братимуть участь у відбудові країни. Однак, чим довше триватиме війна, тим важче буде повернутись і покинути вже налагоджене в Польщі життя. Пам’ятаймо, що процес відбудови України буде складним, і багатьом її громадянам просто не буде куди повертатися”, – прокоментував Томаш Дудек, директор OTTO Work Force Central Europe.

У звіті наголошується, що у 2020 та 2021 роках основною причиною працевлаштування українських громадян у Польщі були вищі заробітки. У дослідженні за 2022 рік вперше найчастіше вказуваним був варіант відповіді “безпека” – його вибрало 45% респондентів. Наступними йдуть такі варіанти відповідей, як вищі заробітки (37%), бажання забезпечити краще життя сім’ї (29%) і кращий економічний стан у Польщі (28%).

⇒ Читайте також:

Бедронка підвищує зарплату з 2023 року: скільки зароблятимуть касири та працівники складу

У Польщі знизилась кількість вакансій. Кого фірми найбільше потребують зараз

На польському ринку праці нарахували більше жінок, ніж чоловіків з України

Головне фото:  Gabrielle Henderson on Unsplash

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах