21 Серпня 2019
В Польщі вже не перший рік намагаються зменшити використання поліетиленових пакетів. Так, вперше про запровадження плати за целофанові пакетики польський уряд почав говорити ще у 2016 році. Тоді планувалося, що введення плати у розмірі навіть до 1 злотого за пакет введуть у 2018 році.
Ініціатором такого нововведення було Міністерство довкілля Польщі. А от до врегулювання ситуації із надмірним використанням поліетиленових пакетів польських службовців зобов'язує директива Європейського Союзу.
Відтак, з 1 січня 2018 року дійсно деякі поліетиленові пакети в Польщі стали платними. Так, оплаті стали підлягати лише ті торбинки, товщина яких до 50 мкм - саме їх найчастіше видають в торгових точках на касі. А от тонкі пакети з пластику (товщиною до 15 мкм) наразі залишаються безкоштовними.
⇒ Читайте також: Польські супермаркети зобов’яжуть віддавати нереалізовані продукти на благодійність
З 1 вересня поліетиленові пакети в Польщі подорожчають
Хоч формально з 2018 року поліетиленові пакети в Польщі вже є платними, однак, як показала практика, цього не достатньо, аби зменшити кількість їх використання покупцями. А тому Міністерство охорони навколишнього середовища в спеціальному регламенті запропонувало збільшити плату за пакети до 20 грошей + ПДВ, тобто загалом 25 грошів за один пакет.
Платними будуть усі поліетиленові пакети, товщина яких складає від 15 до 50 мікрометрів. Безкоштовними залишаться тільки тонкі пакетики до 15 мкм, так звані відривні пакетики, - за умови, що вони будуть використані виключно з гігієнічних міркувань або для фасування харчових продуктів, що продаються на вагу, наприклад, овочі, фрукти, крупи, м'ясо, риба і т. д.
Більше того, доходи від продажу поліетиленових пакетів будуть спрямовані на їх утилізацію чи переробку. За підрахунками Міністерства фінансів, цього року в бюджет Польщі від продажу пакетів надійде 63 мільйони злотих, а в 2020 році - понад 1,4 мільярда злотих.
У міністерстві також підрахували, що введення плати за поліетиленові пакети зменшить кількість їх використання. Так, в Польщі сподіваються, що до 2020 року цей показник впаде до 150 пакетиків на душу населення в Польщі. В даний час ця цифра сягає 300 поліетиленових пакетів на душу населення на рік.
З досвіду держав-членів Європейського Союзу (наприклад, Болгарії, Ірландії, Великобританії, Латвії та Угорщини) випливає, що встановлення оплати за одноразові пакети в магазинах та супермаркетах досить добре спонукає споживачів обмежувати їх використання. На зменшення популярності штучних пакетів сподіваються і в Польщі.
Тоді вирішиться і екологічна проблема, адже в результаті все менше поліетиленових пакетів потраплятиме на звалища, що повинно сприяти зниженню забруднення навколишнього середовища. Альтернативою штучним торбинкам стануть торбинки екологічні, з натуральних тканин (льон, бавовна), які не мають обмежень по кількості використань і не завдають шкоди навколишньому середовищу.
⇒ Читайте також:
Польські супермаркети зобов’яжуть віддавати нереалізовані продукти на благодійність
В Польщі зникне ціла мережа супермаркетів
Новий формат Biedronka: магазини на колесах зі знижками до 70%
Коментарі