Зміни до польського Кодексу праці-2023: додаткова відпустка та подовження декрету

11 Січня 2023
соціальна допомога на дитину в польщі для українців

Поєднувати сімейні та робочі справи в Польщі невдовзі стане легше. Так, у вівторок, 10 січня, прем’єр-міністр Матеуш Моравецький спільно з міністеркою у справах сім’ї Марленою Малонг презентували зміни до Кодексу праці. 

Урядовці, зокрема, запроваджують додаткові 5 днів відпустки по догляду за дитиною чи близьким родичем, а також додаткову дводенну відпустку через термінові сімейні справи чи форс-мажорні обставини. Ці та інші зміни до польського Кодексу праці продиктовані директивою ЄС щодо прозорості умов праці та поєднання робочих і сімейних обов'язків. Про це пише видання businessinsider.com.pl.

“Польща змінюється, змінюється ринок праці, у швидкому темпі змінюються потреби працівників та роботодавців”, - наголосив під час презентації прем’єр-міністр. 

новий кодекс праці у польщі 2023

Зміни до польського Кодексу праці-2023: працівники стануть більш захищеними

Під час спільної прес-конференції міністерка у справах сім’ї та соціальної політики Марлена Малонг анонсувала зміни в тимчасових договорах про працевлаштування. Якщо працівник, який проходить пробний період, пропрацює на підприємстві не менше 6 місяців, він матиме право звернутися до роботодавця з прохання про підписання трудового договору на більш стабільних умовах. Працедавець буде зобов’язаний прийняти рішення протягом максимум одного місяця, а обґрунтування необхідно буде надати працівникові в письмовій формі.

“Ми також запроваджуємо зміни, пов’язані із виплатою допомоги по догляду за дітьми. Зараз, якщо один із батьків приймає рішення після народження дитини перебувати рік у декретній відпустці, він отримує 80% від своєї зарплати. Після підвищення оплата становитиме 81,5%”, - наголосила Малонг.

Крім того, важливі зміни в Кодексі праці стосуються еластичності робочого часу. За словами міністерки соціальної політики, польському уряду залежить на тому, щоб підвищити роль батька в родині, і щоб він брав активну участь у вихованні дитини. 

декретна відпустка у польщі умови 2023

Так, вже невдовзі відпустка по догляду за дитиною у Польщі триватиме довше. Зараз вона становить 32 тижні при одноплідних пологах і 34 тижні при багатоплідній вагітності. Після запровадження змін термін зросте до 41 і 43 тижні відповідно. Кожному з батьків буде гарантовано надано 9 тижнів відпустки, яку не можна буде перенести на іншого з батьків. До того ж, буде збільшено розмір допомоги під час декретної відпустки для матері - на весь період, поки вона триватиме. 

Новий закон, крім того, запроваджує неоплачувану відпустку по догляду за членом сім’ї, що сумарно триватиме 5 календарних днів. Такі вихідні надаватимуться на прохання працівника. 

“Загальна тривалість відпустки для обох батьків тяжкохворих дітей буде на 24 тижні довшим і становитиме до 65 тижнів у випадку народження однієї дитини або до 67 тижнів у випадку народження дітей від багатоплідної вагітності”, - пояснила Марлена Малонг.

На додачу, скоротиться період, коли батько може скористатись декретною відпусткою, з 24 до 12 місяців з дня народження дитини.

декретна відпустка у польщі умови 2023

Про частину змін, які польський уряд прагне внести до Кодексу праці, польські ЗМІ писали ще раніше. Нагадаємо, законопроект імплементує директиви ЄС щодо прозорих умов праці та поєднання професійних і сімейних обов’язків. Перед засіданням у вівторок уряд не оприлюднив остаточний варіант затвердженого законопроекту.

Як писав Business Insider Polska, остання версія документу з літа 2022 року передбачала продовження декретної відпустки на додаткові два місяці (з 32 тижнів до 41). На практиці цей час буде призначений для батька дитини і пропаде, якщо його не використати (тобто не переходитиме автоматично до матері). Додаткова відпустка буде оплачена, але не у повному обсязі, а на 70%. 

Згідно з законопроектом, для польських працівників також запроваджують 5-денну відпустку по догляду чи задля підтримки члена сім’ї (батьків, дітей або одного із подружжя) чи когось, хто проживає з працівником. Водночас така відпустка не буде оплачуватись. 

Наступні два додаткові дні відпустки надаватимуть працівнику у зв’язку з форс-мажорними обставинами, через невідкладні сімейні справи, спричинені хворобою чи нещасним випадком, якщо необхідна безпосередня присутність працівника, наприклад, у разі повені чи інших стихійних лих або катастроф, а також у разі пошкодження житла, нещасного випадку дитини в школі, раптової хвороби члена сім'ї тощо.

Урядовий законопроект передбачає й інші суттєві зміни, зокрема розірвання трудових договорів, підписаних на певний період. Документ має набрати чинності на межі лютого та березня 2023 року.

⇒ Читайте також:

Все більше українців відкривають бізнес у Польщі. Дослідження

12 тисяч злотих на дитину: в Польщі прийняли законопроект про Сімейний капітал опіки

Для українців, які рятуються від війни в ЄС, діє платформа пошуку роботи

Головне фото: PAP, Paweł Supernak

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах