Дуда підписав закон про допомогу біженцям з України: які поправки було внесено

14 Березня 2022
легальне перебування в польщі для біженців з україни

У суботу, 12 березня, Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про допомогу українським громадянам, які тікають від російської агресії. Остаточна версія спецзакону, до якого раніше Сенат та Сейм Польщі внесли кільканадцять поправок, регулює питання, пов’язані з легалізацієї та фінансовою допомогою українським біженцям, пише businessinsider.com.pl

Закон про допомогу українцям, які тікають від війни, гарантує легальне перебування в Польщі цим особам, а також їхнім дружинам/чоловікам без українського громадянства впродовж 18 місяців від початку російської агресії. Легальним також визнають перебування дітей, яких громадянки України народили в Польщі після втечі від війни. Сейм не підтримав поправку Сенату, яка дозволяла українським біженцям легально перебувати в Польщі на невизначений термін. Проте, закон передбачає, що після 9-ти місяців легального перебування в Польщі українські біженці можуть подавати документи на отримання дозволу на тимчасове перебування терміном до трьох років. 

Крім того, закон передбачає право українських громадян на отримання в Польщі ідентифікаційного номера PESEL та створення Довіреного Профіля (Profil Zaufany) на урядовому веб-сайті www.gov.pl. Детальніше про це можна прочитати ТУТ. Заявки можна подавати з 16 березня. 

на яких умовах біженці можуть жити в польщіAlbert Zawada / PAP

Біженці з України також зможуть легально працювати в Польщі та отримувати доступ до медичної допомоги. Учні та студенти матимуть змогу продовжити навчання у польських школах та університетах. Крім того, громадянам України надали право на отримання одноразової фінансової допомоги від держави на суму 300 злотих на особу.

Як і обіцяли в уряді Польщі, громадяни країни, які надають українцям харчі та тимчасовий притулок в своїх оселях, отримають від держави матеріальну компенсацію. Гроші будуть виплачувати максимум впродовж 60 днів, але в обґрунтованих випадках цей термін можуть продовжити. 

Допомогу будуть виплачувати на підставі заяви, поданої до управління гміни. Старт прийому заявок - 16 березня. Максимальний розмір допомоги становить 40 злотих за день або 1200 злотих за місяць. Гроші виплачуватимуть уже після того, як допомога українським біженцям буде фактично надана, тобто після останнього дня їхнього перебування в помешканні заявника.  

Більшість положень закону не поширюються на українців, які легально проживали в Польщі ще до війни. Проте терміни дії їхніх національних віз і дозволів на тимчасове проживання, які можуть закінчитись поки війна ще триває, будуть автоматично продовжені до кінця 2022 року.

Також закон передбачає, що термін дії карти побиту або польських документів, що засвідчують особу громадян України, які стануть недійсними впродовж війни, буде продовжено на 18 місяців. Протягом 18 місяців також вважатиметься легальним перебування громадян України у Польщі, якщо під час війни вони вичерпають ліміт дозволених днів перебування в межах безвізового режиму чи шенгенської візи. 

Закон також посилює покарання за злочини, пов’язані з торгівлею людьми та сутенерством у Польщі, скоєні під час військової агресії Росії в Україні. 

статус біженця в єс

Unian

Нагадаємо, на початку минулого тижня Сейм Польщі ухвалив закон про допомогу біженцям з України. Документ направили на розгляд Сенату, де сенатори проголосували за внесення близько 60 поправок до законопроекту. У суботу зранку Сейм підтримав ухвалення лише кільканадцяти з них. Того ж дня Президент Польщі Анджей Дуда підписав остаточну версію законопроекту. Нові правила почнуть діяти в Польщі після офіційного оприлюднення у Віснику Законів. 

Станом на зараз, з України до Польщі вже прибуло понад 1,5 млн біженців. У деяких великих містах країни, зокрема у Варшаві та Кракові, вичерпались можливості для їхнього прийому.

Варто зазначити, у своїх публікаціях ми використовуємо поняття “біженці з України” в його широкому розумінні. Тобто, воно стосується не лише осіб, які подали заявку на отримання статусу біженця в країнах ЄС, але й всіх українців, які були змушені тікати від війни та отримали в Європі тимчасовий захист. 

Нагадаємо, право на тимчасовий захист на території ЄС під час війни в Україні мають:

  • Громадяни України.
  • Громадяни третіх країн або без громадянства, та члени їхніх сімей, які жили в Україні до 24 лютого 2022 року, тобто до початку російського вторгнення, та перебувають під міжнародним захистом. Такими особами є дипломати, консули, агенти міжурядових та міжнародних організацій.
  • Громадяни третіх країн, які мали посвідку на постійне проживання в Україні.
  • Громадяни України, які евакуювалися до початку вторгнення РФ в Україну, або перебували на території ЄС через роботу чи відпустку та не встигли повернутися до України.

Тимчасовий захист не означає отримання статусу біженця. Однак особи, які отримали тимчасовий захист в ЄС, можуть у будь-який час подати заявку на отримання статусу біженця. Якщо ви все-таки вирішили подати заявку, то мусите залишатися у тій країні, де її подали, поки триватиме розгляд. Будьте готові до того, що на статус біженця можна чекати багато місяців. 

⇒ Читайте також:

Українцям у Польщі дозволили пересилати кошти та знімати готівку без комісії

Польська авіакомпанія LOT знижує вартість квитків для пасажирів з України

Робота для українців у Польщі: які фірми готові працевлаштувати біженців уже зараз

Головне фото: Andrzej Lange/EPA-EFE

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах