Як українським біженцям легалізувати своє перебування у Польщі та отримати державну допомогу

10 Березня 2022
легалізація українських біженців у польщі

За понад два тижні війни, що триває на території України, до Польщі тимчасово виїхало понад 1,2 млн українців. Це найбільша кількість прийнятих біженців серед усіх країн ЄС. Своє перебування в Польщі можна легалізувати навіть на підставі вже недійсних документів. Про те, як це зробити та на яку фінансову допомогу від держави можуть розраховувати українські біженці виданню businessinsider.com.pl розповідає експертка Емілія Пєхота - директор податково-юридичного відділу міжнародної корпорації PwC. 

Легалізація перебування українських біженців у Польщі

Перебування біженців з України на території Польщі вважатиметься законним за умови, що вони легально перетнули кордон і заявили про намір залишитись в сусідній країні. Тут вони зможуть перебувати впродовж вісімнадцяти місяців, починаючи з 24 лютого 2022 року.

Ці правила не поширюються на громадян інших країн, які постійно проживали в Україні та через війну втекли з її території до Польщі, а також на громадян України, які в’їхали на територію Польщі з іншої країни.

Якщо з якихось причин польські прикордонні службовці не зареєстрували ваш в’їзд на територію країни, ви можете зробити це самостійно у Головного коменданта Прикордонної служби, але не пізніше, ніж через 60 днів з дня в’їзду.

Як пояснили у Посольстві України, якщо ви перетнули кордон з Польщею не на підставі дійсного закордонного паспорта, є кілька варіантів легалізації своїх документів: 

  • Для тих, хто при перетині використовував ID-картку: її достатньо, щоб підтвердити свою особу в компетентних органах Польщі.
  • Ті, хто використовував український паспорт у формі книжечки: повинні оформити Свідоцтво про підтвердження особи в українському консульстві на території РП. Для цього потрібно подати: заяву (заповнюється у консульстві); два фото 3,5*4,5; оригінал паспорта; копію його першої сторінки.
  • Ті, у кого закордонний паспорт вже не дійсний: цей документ можна продовжити у консульстві. Для цього потрібно подати: заяву (її можна заповнити у консульстві); оригінал закордонного паспорта; копію його першої сторінки.

Якщо діти віком до 16 років не мають закордонного паспорта, то їхні дані можуть внести до дійсного закордонного паспорта одного з батьків. Для цього у консульство потрібно подати такі документи: 

  • заяву (заповнюється у консульстві);
  • оригінал закордонного паспорта;
  • копію першої сторінки цього паспорта;
  • свідоцтво про народження дитини;
  • два фото дитини 3,5*4,5;
  • документ, що підтверджує законність представника дитини.

Якщо батьки не мають закордонного паспорта, то їхнім дітям можна оформити Свідоцтво про підтвердження особи. Всі ці документи українське консульство виробляє безкоштовно і без посередників.

Продовження терміну дії інших документів у Польщі

Якщо останній день легального перебування громадянина України на території Польщі припадав на 24 лютого 2022 року, то такі документи, як національна віза, карта побиту та польські документи, що засвідчують особу, автоматично подовжуються на 18 місяців.

Як отримати у Польщі номер PESEL

Всі громадяни України, які легально перебувають у Польщі, можуть отримати необхідний для комфортного життя та одержання державних послуг ідентифікаційний номер PESEL. Для цього потрібно особисто подати відповідну заяву до управління гміни. Для оформлення вам також доведеться надати фотографії та відбитки пальців. Управління зобов’язане підтвердити особу заявника на підставі документів, навіть якщо вони недійсні, та звірити їх із реєстром Прикордонної служби. Негативне рішення щодо надання номера PESEL не підлягає оскарженню.  

На основі заяви для вас також автоматично створюється Довірений Профіль (Profil Zaufany) на урядовому веб-сайті www.gov.pl. Через цей веб-сайт можна оформляти найважливіші державні послуги. Ідентифікатор для входу має надійти на вашу електронну адресу. Усі найважливіші ідентифікаційні дані громадянина України також вносяться до мобільного застосунку mObywatel.

Як легально працевлаштуватись на польському підприємстві

Усі біженці з України мають право працювати в Польщі. Єдина умова - роботодавець впродовж семи днів повинен повідомити повітове бюро праці про те, що приймає на роботу іноземця. Це можна зробити навіть через портал praca.gov.pl, при тому форма працевлаштування не має значення. 

Для українців, які хочуть вести бізнес у Польщі, головною умовою буде отримання номера PESEL та легалізація перебування відповідно до законодавства. Якщо дозволений термін перебування українців у Польщі у період війни вичерпається, такого підприємця можуть вилучити з CEIDG (Центрального реєстру та відомостей про господарську діяльність).

Щоб продовжувати підприємницьку діяльність, громадянин України може отримати посвідку на тимчасове проживання на 3 роки. Відповідну заяву можна подати не раніше, ніж через 9 місяців і не пізніше, ніж через 18 місяців після прибуття до Польщі. Подавати документи слід до воєводи згідно з місцем перебування у день подання. Винесене рішення є остаточним.

Захист українських сімей та дітей-біженців у Польщі

Відповідно до положень законопроекту, над яким зараз працює польський уряд, громадяни України в Польщі також матимуть право на додаткові пільги, наприклад, на одноразову допомогу в розмірі 300 злотих.

Нові положення також регулюватимуть становище неповнолітніх українців, які не мають своїх законних опікунів на території Польщі. Їх представлятиме тимчасовий опікун, який доглядатиме за ними та їхнім майном. Таку особу призначають з числа родичів, довірених чи інших осіб, які гарантують належне виконання обов’язків опікуна. За відсутності таких осіб, кандидата на посаду тимчасового опікуна призначає відділ соціальної допомоги (за місцем проживання неповнолітнього) впродовж 24 годин. Нагляд за виконанням обов'язків тимчасового опікуна здійснює центр соціального захисту населення або осередок соціальної служби.

За обіцянками уряду Польщі, українські біженці також матимуть право на фінансову допомогу від держави на виховання своїх дітей, які перебувають разом з ними на території Польщі. Йдеться про програми 500+, Сімейний капітал опіки та Добрий старт  (Dobry start). Щодо догляду за дітьми до трьох років, то управління гміни зможе відкрити дитячі ясла чи садок на спрощених умовах. 

Крім цього, біженці можуть розраховувати на проживання, надане воєводою, а також на харчування та транспорт до місця проживання.

Громадяни України також матимуть доступ до медичної допомоги у Польщі на подібних засадах, як і поляки, за винятком санаторно-курортного лікування. Витрати на це покриватиме Національний фонд охорони здоров’я за рахунок дотацій з державного бюджету. Крім того, у Польщі також пропонують продовольчу допомогу в рамках Європейського фонду допомоги найбільш знедоленим, безкоштовну психологічну допомогу та доступ до шкіл у Польщі для українських дітей.

⇒ Читайте також:

На яких умовах країни Європи приймають біженців з України

Польська авіакомпанія LOT знижує вартість квитків для пасажирів з України

Робота для українців у Польщі: які фірми готові працевлаштувати біженців уже зараз

Головне фото: podlaskie24.pl

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах