Інфляція в Польщі побила 20-річний рекорд: ціни ростуть швидше, ніж прогнози

01 Вересня 2021
ціни на продукти в польщі 2021

Ціни на товари та послуги в Польщі у серпні 2021 року зросли на 5,4% у порівнянні з аналогічним періодом 2020-того. Про це йдеться у звіті Головного статистичного управління Польщі, передає businessinsider.com.pl

Такі дані стали несподіванкою для економічних експертів, які прогнозували ріст цін на рівні 5,2%. Так стрімко вартість грошей у кишенях поляків не знижувалась рівно 20 років і два місяці. Зараз причиною інфляції вважають курс нафти та газу на світовому ринку, а також додрук грошей і нові податки. Більше про те, як змінювались ціни на товари та послуги у Польщі за останні місяці - далі у нашому матеріалі.

⇒ В Польщі готують законодавчі зміни, що можуть вдарити по кишенях невакцинованих працівників

ціни в польщі на популярні товари 2021

open4business.com.ua

Рівень інфляції в Польщі у серпні 2021 року

Ростуть зарплати, ростуть пенсії, та, на жаль, ростуть і ціни на популярні товари та послуги. Статистика показує, що в серпні 2021 року інфляція у Польщі зросла на 5,4% у порівнянні з даними за серпень 2020 року. Ще місяць тому, у липні, показник інфляції становив 5%. Востаннє ціни в Польщі зростали так стрімко ще у червні 2001 року. Зараз в країні зафіксовано найвищий за останні 20 років показник інфляції.

Значне підвищення цін у Польщі раніше прогнозували економісти. Та реальний темп інфляції дещо їх здивував. За підрахунками експертів, у серпні цей показник мав становити 5,1-5,2%.

Що стало причиною такого швидкого росту цін у Польщі? За даними Головного статистичного управління, основним чинником стало подорожчання пального на 28% у порівнянні зі серпнем 2020 року та на 1,8% в межах місяця. Зросли також ціни на енергоносії - на 6,1% з року в рік. Крім того, у Польщі запровадили нові податки, зокрема податок на цукор та торговий податок. 

інфляція в польщі 2021

На основі актуальних даних головний економіст видання Puls Biznesu Ігнатій Моравський склав три основні сценарії подальшої динаміки інфляції у Польщі. На його думку, ціни на товари та послуги можуть змінюватись в країні так:

  • Сценарій 1. Ціни продовжать рости, зберігаючи середню динаміку за останні три місяці.
  • Сценарій 2. У вересні 2021 року ціни зростуть на стільки, на скільки зростали у вересні 2020 та 2019 років. 
  • Сценарій 3. Інфляція зростатиме за подібною схемою, за якою це відбувалось у 2017 та 2018 роках, коли показник був на низькому рівні. 

За прогнозом експерта, наприкінці 2021 року інфляція може становити 5,5% в оптимістичному варіанті, або 6,5% в найбільш песимістичному варіанті. Разом з тим, до літа 2022 року цей показник може знизитись до 3,5%. 

“Багато залежить від темпу економічного росту та швидкості надолужування втрат після пандемії. Чим вищий ріст, тим швидше падіння рівня безробіття, вищі зарплати і вища інфляція. Велике значення, безсумнівно, матимуть зміни вартості сировини (аграрної та енергетичної), а також регуляторні зміни щодо підвищення цін на енергоносії в Польщі”, - пояснює Ігнатій Моравський.

На щастя, зараз польська економіка не має справу з так званою гіперінфляцією, яка панувала в країні на межі 80 та 90 років 20 століття. У 1989 році інфляція становила 640%, а рік потому - 249%. Лише у 1991 році показник знизився до 60,4%. Такими були наслідки додрукування грошей, яке зупинив лише так званий "план Бальцеровича". У 2021 році зростання цін також частково пов'язують із друкування грошей.

⇒ Читайте також:

Lidl, Carrefour, Kaufland: польські супермаркети масово перетворюють на поштові відділення

Żabka відкрила у Польщі перший супермаркет без кас і продавців

В Польщі - найнижчий рівень безробіття за час пандемії

Головне фото: rp.pl

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах