25 Березня 2019
В останні роки залізничне сполучення між Україною і Польщею покращується, а кількість маршрутів зростає. На сьогодні з України до Польщі щодня курсує одразу декілька поїздів в різні міста сусідньої держави. Одним із найпопулярніших потягів є Інтерсіті сполученням з України до Перемишля. Наразі кожного дня з України їде аж три потяга:
- Інтерсіті № 36/35 Одеса – Перемишль
- Інтерсіті+705 Київ, Львів - Перемишль
- Інтерсіті+ № 715 Київ, Вінниця, Хмельницький, Тернопіль, Львів - Перемишль
А також додатковий потяг Львів-Перемишль, який курсує у дні підвищеного пасажирпотоку.
Шаленою популярністю серед населення користуються також потяги Київ-Варшава та Львів-Гданськ.
Однак і на цих напрямках ні Україна, ні Польща зупинятися не збираються, а в планах обох держав - розширення залізничного сполучення між країнами.
Нещодавно стало відомом про наміри відновити залізничне сполучення Хирів (Львівська область, Україна) - Загуж (Підкарпатське воєводство, Польща). Про це у своєму блозі написав голова ЛОР Олександр Ганущин.
Залізничне сполучення Хирів-Загуж між Україною та Польщею
За словами голови ЛОР, на ідею відновлення залізничного сполучення Хирів-Загуж наштовхнула статистика. Так, у 2016 році пункти пропуску у Львівській області перетнули 19 млн 424 тис. людей, у 2017 році – 20 млн 618 тис., у 2018 році – 19 млн 928 тис. Кількість людей, які перетинають польсько-український кордон збільшується з кожним роком, черги на кордоні виснажують пасажирів, в той час як подорож залізницею - альтернативний і зручний варіант, який дозволяє оминути ці черги і прибути до місця призначення вчасно і недорого.
Українська сторона вже надіслала листи за підписом міністра інфраструктури України Володимира Омеляна до міністра інфраструктури Польщі Анджея Адамчика з проханням про підтримку цієї ініціативи. Такий же лист надіслано від голови комітету Верховної Ради України з питань транспорту Ярослава Дубневича на адресу глави комісії з інфраструктури Сейму Республіки Польща Богданові Жоньці.
"Міжпарламентська група дружби "Україна – Польща" також підтримує цю ідею і вже на найближчому засіданні у Варшаві, що відбуватиметься 25-26 березня, обговорить її з польськими колегами", – каже Олександр Ганущин.
Підтримку це питання знайшло також 22 березня на засіданні Української-польської Міжурядової Координаційної Ради з питань міжрегіонального співробітництва (МКРМС).
Сполучення "Хирів-Загуж" має здійснюватись польським рухомим складом. У разі позитивного рішення, відповідальні особи із залізниць двох країн мають домовитися про тарифи, а митники і прикордонники – про свої процедури.
Залізничне сполучення між Польщею та Україною, що проходить через населені пункти Нижанковичі, Хирів, Кросиценко, Загуж, Перемишль не таке вже й нове: колія тут прокладена вже давно і до 1994 року по цій ділянці курсував потяг Варшава-Загуж. Щоправда, він проїжджав по території України без зупинок, тож посадка чи висадка пасажирів в Україні не здійснювалася.
Для Польщі відновлення маршруту Перемишль-Хирів-Загуж має практичне значення, оскільки транзит через територію України скоротить шлях з Перемишля в Загуж.
Крім того, з огляду на будівництво у Нижанковичах нового пункту пропуску, це село вже невдовзі стане досить популярним серед мандрівників, а отже і сам потяг користуватиметься популярністю серед населення по обидва боки кордону.
Читайте також:
На ПП Мальховіце-Нижанковичі буде піший перехід - будівництво розпочнуть вже цього року
Поляки протестували залізничний маршрут Перемишль-Нижанковичі: коли очікувати на відкриття нового сполучення?
Новий поїзд Мостиська-Краків-Прага: розклад та маршрут руху
Коментарі