Польські сім’ї заохочуватимуть до народження дітей еластичністю роботи та доступом до дитсадків

28 Листопада 2022
соціальна допомога на дитину в польщі для українців

Польський уряд затвердив Демографічну стратегію 2040, що має покращити умови життя для сімей із дітьми. До народження нових членів суспільства поляків має заохотити, зокрема, стабільність працевлаштування, а також доступ до інституційної опіки чи дитячих садків. План також передбачає підтримку фінансової спроможності сімей, аби вони могли задовольнити свої житлові потреби. Про це пише видання businessinsider.com.pl.

Головна мета нової урядової демографічної стратегії - це підвищення народжуваності до рівня, який би гарантував “заміну поколінь” (це 2,1 дитини на одну жінку). Для цього в Польщі готові навіть змінити законодавство. 

Як зазначають в польському уряді, необхідно досягти трьох основних цілей: зміцнення сім’ї, усунення бар’єрів для батьків, які бажають мати дітей, а також підвищення якості управління та реалізації політики на місцевому та центральному рівнях.

Як у Польщі рятуватимуться від демографічної кризи

У питанні зміцнення сім’ї стратегія передбачає рішення, спрямовані на:

  • фінансове забезпечення сімей;
  • підтримку в задоволенні житлових потреб;
  • підтримку сталого життя сімей;
  • поширення культури, що сприяє утворенню сімей;
  • посилення співпраці з громадськими організаціями та іншими суб’єктами, що працюють на благо сімей.

Нові заходи також мають усунути різні перешкоди для батьків. Так, стратегія передбачає:

  • розвиток форм догляду за дітьми;
  • розвиток дружнього до сім’ї ринку праці;
  • підвищення якості та організації навчання;
  • розвиток охорони здоров'я;
  • розвиток інфраструктури та послуг, необхідних сім'ям.

На практиці деякі пункти цієї стратегії вже застосовуються в Польщі. Добрим прикладом є законопроект про професійну активність, який має запропонувати активізацію безробітних та заохочення до їхнього працевлаштування. 

гроші на виховання дитини як отримати в польщіXavier Mouton Photographie on Unsplash

Він передбачає багато рішень для підтримки батьків у Польщі. Зокрема, виділення коштів для створення віддаленого місця роботи для особи, яка проживає в зоні ризику маргіналізації (наприклад, через скорочення чи відтік мешканців). Такі кошти будуть доступні для матері чи батька віком до 40 років, яка/який виховує хоча б одну власну або прийомну дитину.

Для польського уряду просімейна політика є пріоритетом вже багато років поспіль. Так, одним із найважливіших заходів  в межах демографічної стратегії минулих років стало впровадження програми Родина 500+. Завдяки їй фінансову підтримку отримало 7 мільйонів дітей у Польщі. До їхнього грона входить приблизно 400 тисяч українських дітей, які проживають разом з батьками у Польщі. За даними Міністерства сім’ї та соціальної політики, минулоріч у програмі брало участь близько 6,5 млн дітей. Це коштувало польському бюджету понад 40 млрд злотих. 

Важливим рішенням також став запуск Сімейного капіталу опіки, призначеного для батьків дітей віком від 12 до 35 місяців. В межах цієї програми батьки отримують загалом 12 тисяч злотих на виховання другої та кожної наступної дитини. На таку фінансову підтримку від польської держави також можуть претендувати й українські сім’ї, які проживають разом з дітьми у цій країні. 

На додачу, польські урядовці стверджують, що за останні сім років кількість місць у дитячих садках зросла з 84 тисяч до приблизно 230 тисяч. 

Слід наголосити, що просімейна політика була пріоритетом і для попередніх урядів Польщі. Прикладом може бути запровадження в 2013 році річної відпустки після народження дитини, або «Карта великої сім’ї», запроваджена у 2014 році.

Демографічна криза у Польщі в цифрах

Показник народжуваності в Польщі у 2021 році становив 1,32 дитини на одну жінку. Для порівняння, у 1990 році він сягав рівня 1,99. Це один із найнижчих показників у Євросоюзі. За даними Євростату, у 2020 році Польща займала 20 місце із 27 країн ЄС. Також поляки стали пізніше приймати рішення про народження дитини. У 2021 році жінки мали в середньому 28,7 років на момент народження первістка, а ще у 1990 році - 22,7 років. 

Низька народжуваність, яка зберігається у Польщі роками, спричиняє численні економічні проблеми, які зростатимуть без ефективної демографічної політики. Йдеться, серед іншого, про нестачу працівників на ринку та стан системи соціального захисту.

⇒ Читайте також:

У Польщі знову стрімко подорожчала оренда нерухомості

Українці задоволені життям в Польщі. Скільки біженців вже знайшло постійну роботу

Польський уряд готує новелізацію закону про допомогу українським біженцям: що зміниться з нового року

Головне фото: Tyler Nix on Unsplash

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах