Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьЩе у 2021 році в Польщі почала стрімко зростати вартість продуктів харчування та деяких видів послуг. За прогнозами експертів, у новому році тенденція до підвищення цін лише закріпиться - подорожчає багато базових товарів. Зокрема, більшу ціну доведеться платити за газ та електроенергію, популярні послуги, а також за оренду квартир. На заощадження поляків також негативно вплине новий тарифікатор штрафів за порушення ПДР, який вже почав діяти в країні.
Одна з основних причин поступового підвищення цін у Польщі - це інфляція. Восени 2021 року вона вже досягла рекордного рівня. Уряд країни навіть оголосив про запровадження так званого “захисного додатку”, який повинен компенсувати полякам підвищення цін на продукти харчування. Разом з тим, поки що немає сигналів про те, що зростання загального рівня цін в країні призупиниться. Навпаки, мешканцям радять готуватись до ще більш високих цін на безліч необхідних товарів, пише businessinsider.com.pl.
Так, підвищення вартості будівельних матеріалів призвело до подорожчання витрат на будівництво, а зростання вартості комплектуючих вплинуло на ціну меблів та інших предметів інтер’єру. До всього додалось ще й подорожчання палива на АЗС. Поляків тривожить загострення ситуації, а також той факт, що не все вдасться компенсувати завдяки піднесенню рівня зарплат чи “Антиінфляційному щиту”.
Детальніше про те, які категорії товарів та послуг подорожчають у Польщі у 2022 році - далі у нашій публікації.
Scott Warman on Unsplash
З 2020 року ціни на продукти зростають не лише в Польщі, а й у всьому світі. До кінця 2021 року підвищення вже почало досягати ледь не історичних показників. Значно зросли ціни, зокрема, на м'ясо птиці та яловичину, рослинні жири, цукор, хліб і масло. Здебільшого йдеться про двозначні цифри – від 10% до понад 20% за рік. Причини подорожчання були різними для різних категорій продуктів: від зростання цін на сільськогосподарську продукцію у світі (через підвищення цін на нафту), несприятливих умов для тваринництва і до зростання цін на енергоносії, транспорт, збільшення витрат на оплату праці тощо.
Аналітик сектору Food & Agri банку BNP Paribas Павел Вижиковський дає не надто оптимістичні прогнози на 2022 рік:
“Можна очікувати, що у 2022 році середньорічне зростання цін на продукти харчування буде вищим, ніж у 2021 році. Це трапиться через підвищення вартості сільськогосподарської сировини на світових ринках, особливо в першій половині року. Крім того, значно вищі ціни на добрива тиснутимуть на виробників зернових, овочів чи фруктів. Ті, своєю чергою, підніматимуть вартість своєї продукції, щоб покрити усі витрати”.
Наслідки підвищення – але лише незначною мірою, на короткий період і у випадку лише деяких категорій продуктів – дещо пом’якшаться тимчасовим запровадженням нульового ПДВ на харчі. На це Польща вже отримала неофіційну згоду Європейської комісії.
Управління енергетичного регулювання Польщі затвердило нові тарифи на газ та електроенергію на цей рік. Рахунки за газ для індивідуальних споживачів зростуть у 2022 році або, принаймні у перші його тижні, в середньому на 54%. Якщо у вас вдома є газова плита – за місяць споживання ви заплатите на 9 злотих більше. Якщо опалювати природним газом весь будинок, рахунок зросте приблизно на 175 злотих на місяць. Разом з тим, підвищення в такому масштабі можуть запровадити не відразу, а розділити його на частини.
Як оцінювало ще два місяці тому Управління енергетичного регулювання Польщі, двоцифровим буде також підвищення вартості електроенергії. Так, рахунки за електрику зростуть в середньому на 24%, тобто на близько 21 злотий щомісяця.
Основними причинами підвищення в Управлінні називають високі гуртові ціни на енергоносії та витрати на придбання права на викиди CO2.
“Наша енергетика багато в чому базується на цьому паливі: 80% електроенергії, виробленої цього року в Польщі, було отримано з вугілля. Вартість цих прав у період з травня 2019 року по листопад 2021 року зросла зі 100 до 310 злотих за тонну, і вона все ще продовжує збільшуватись”, — пояснюють в Управлінні енергетичного регулювання.
Зростання вартості робочої сили та будівельних матеріалів принесе подальше подорожчання нерухомості, хоча економісти очікують, що темпи зростання сповільняться. Можливо, це пов’язано з підвищенням вартості іпотечних кредитів, що зробить інвестиції в оренду житла менш вигідними. Вже сьогодні багато поляків відчувають значне зростання виплат по кредитах, і є багато ознак того, що буде ще гірше. Ринок очікує відсоткову ставку 4%, що може означати, що середній внесок по іпотеці підскочить на 800 злотих і складе навіть 2,5 тисячі злотих на місяць. Вищі процентні ставки також спричинять падіння кредитоспроможності у багатьох поляків, особливо у тих, у кого вона вже “на межі”.
Kara Eads on Unsplash
Уже в 2021 році підвищення цін на будматеріали болісно пережили ті, кому ця продукція необхідна для будівництва або облаштування житла. Зросли ціни на деревину, сталь, будівельні плити, металеву фурнітуру та багато інших товарів для будівництва і ремонту. Підвищення стосуватимуться також меблів та інших предметів інтер’єру.
Останнім часом багато говорять про подорожчання товарів бренду IKEA по всьому світу. Середнє глобальне зростання сягає 9%, але масштаби можуть відрізнятися залежно від країни. У компанії пояснюють, що стикнулися зі значними обмеженнями в логістиці та доступі до сировини, що підвищує витрати на діяльність.
Найближчими днями у Польщі може значно подорожчати туалетний папір - його ціна зросте навіть на 20%. Крім того, слід готуватись до нестачі цієї продукції. Причиною аналітики називають ситуацію на ринку целюлози та підвищення витрат на електроенергію і транспортування. Проблема може також стосуватись інших паперових гігієнічних виробів, таких як одноразові хустинки чи паперові рушники.
“Ситуація є особливо важкою, ми не переживали подібного досвіду впродовж останніх 25-ти років, навіть під час найбільших світових криз”, - заявляє президент фірми Velvet Car Артур П’єлак.
Виробники стверджують, що у деяких випадках логістичні витрати зросли у чотири рази. Проблема з’явилась не лише у Польщі, але й у Німеччині.
⇒ Читайте також:
Żabka Nano - новий формат крамниці всередині крамниці запускають у Польщі
У Польщі батьки зможуть отримати допомогу для оплати дитячого садка
Витрати іноземців у Польщі знизились: скільки грошей залишили українці у 2021 р.
Головне фото: gratka.pl
Польських покупців вже давно не здивувати касами самообслуговування у популярних дискаунтерах і супермаркетах. Проте зараз такі прилади почали інсталювати у магазинах з одягом.
У четвер, 8 червня, віряни у Польщі відзначають свято Божого Тіла. Цей день є офіційним вихідним, тому більшість магазинів, супермаркетів та торгових центрів по всій країні будуть зачиненими.
Кілограмова буханка хліба за 4,40 зл, літр молока за 2,87 зл, а літр бензину – 4,65 злотих. На жаль, такі ціни на базові товари в Польщі давно відійшли у минуле.
Від сьогодні, 24 травня, у Польщі заборонено продаж певних виробів з пластику. Йдеться, зокрема, про одноразові тарілки, прибори та стаканчики. Якщо виробник порушить закон, йому загрожуватиме суворий штраф.
Цього тижня у Кракові відкрився перший магазин німецької мережі дисконтів Woolworth. Крамниця приймає перших відвідувачів у торговому центрі Atut і приваблює їх понад 5 тисячами товарів за ціною нижче 13 зл.
До кінця травня в мережі супермаркетів Бедронка у Польщі діятиме безкоштовна доставка покупок в межах послуги BIEK. Аби скористатися акцією, потрібно виконати лише одну умову.
Коментарі