Робота під час спеки в Польщі: що входить в обов'язки роботодавців?

20 Червня 2018
Робота під час спеки в Польщі

Літо - активна пора не тільки для канікул та відпусток, але й для робіт також. Особливо для працівників, що працюють на сезонних роботах. Тепле повітря та хороша погода сприяють не тільки гарному настрою, а й ефективності в роботі, однак часто літнє тепло перетворюється в непереносиму спеку, внаслідок чого може не лише знизитися продуктивність працівників, а й збільшиться ризик виникнення серцевих нападів, сонячних ударів, зневоднення організму, сонячних опіків та інших серйозних проблем зі здоров'ям.

Саме тому в Польщі існують відповідні норми та правила, виконання яких роботодавцями повинне забезпечувати комфорт та безпеку працівників під час роботи в спеку. Про дотримання цих норм в Польщі дбає Міністерство праці та соціальної політики (MRPiPS), а порушення належних умов праці в спеку може потягнути за собою серйозний штраф для роботодавця.

Робота під час спеки в Польщі

То які умови праці повинні бути забезпечені роботодавцями для своїх працівників під час спеки? І що робити, якщо ці норми не виконуються?

Температура повітря під час спеки на роботі в Польщі

Як зазначають у Міністерстві праці та соціальної політики в Польщі, найкраща ефективність і продуктивність на роботі досягається при температурі в діапазоні 17-20°C.

Відповідно до встановлених в Польщі норм, роботодавець зобов'язаний організувати роботу таким чином, щоб зменшити незручності для працівників, що зокрема стосується і роботи, яку проводять в спекотну погоду.

Існуючі правила вимагають від роботодавця, щоб приміщення, в якому знаходяться працівники, відповідало наступним критеріям:

  • необхідна температура повітря (кондиціонери, вітряки тощо)
  • можливість циркуляції повітря в приміщенні (справні вікна, які можна відкрити, вентиляція тощо)
  • захист від зайвої вологи і несприятливих термічних умов 
  • захист від сонячного світла (жалюзі, штори і т. п.)

Температура повітря під час спеки на роботі

Відповідно до діючих правил, мінімальна температура повітря для працівників в офісі повинна становити не нижче 18°C, а для працівників, що виконують фізичну роботу в приміщеннях - не нижче 14°C.

Працівники також не можуть працювати в приміщеннях, де температура перевищує 30°C, а відносна вологість повітря - 65%.

Забезпечення працівників напоями під час роботи в спеку в Польщі

Згідно з приписами, в Польщі на роботі у випадку, якщо температура в офісному приміщенні, де знаходяться та працюють працівники, становить 29°C і вище, роботодавець зобов'язаний забезпечити працівників безкоштовними напоями - до прикладу, встановити кулер чи закупити пляшки питної води. 

Забезпечення працівників напоями під час роботи в спеку

Що стосується людей, які працюють на відкритому просторі, то їх роботодавець зобов'язаний забезпечити напоями у разі, якщо температура повітря перевищує 25°C. У цьому випадку напої повинні бути збагачені мінеральними солями та вітамінами. 

Важливо, що незалежно від того, чи виконується робота в приміщенні або ж на відкритій поверхні, напої повинні бути доступні для працівників протягом всієї робочої зміни. Невиконання роботодавцем цього зобов'язання є злочином, що карається штрафом від 1 до 30 тисяч злотих.

Звільнення роботодавця надавати напої працівникам може відбуватися лише за тих умов, коли працівники виконують роботу в закритому приміщенні, де встановлені кондиціонери та вентиляції, а температура повітря не перевищує 28°C. Якщо ж температура повітря сягає 29°C і вище, тоді неважливо, що встановлені в приміщенні кондиціонери, чи ні - напої повинні бути.

Забезпечення працівників напоями під час роботи в спеку

Додаткові перерви під час роботи в спеку в Польщі

Відповідно до трудового законодавства Польщі, роботодавець може з власної ініціативи запроваджувати додаткові перерви у спекотні дні або навіть дозволити працівнику залишити роботу швидше. Однак, варто пам'ятати, що це залежить виключно від доброї волі роботодавця.

В той же час, якщо роботодавець таки вирішує надавати додаткові перерви в робочий час, або ж узагалі скоротити робочий день через спеку, це не повинно призводити до зменшення винагороди працівника. Тобто, якщо у спекотні дні ваш роботодавець вирішує запровадити для вас додаткові години відпочинку, до прикладу, в обідню пору, це ніяким чином не повинно відбитися на вашій заробітній платі.

Додаткові перерви під час роботи у спеку

Що робити, якщо умови праці в Польщі порушені?

Якщо ваш роботодавець не дотримується відповідних умов праці, ви маєте право подати скаргу до Державної інспекції праці (Państwowа Inspekcjа Pracy), яка слідкує за дотриманням трудового законодавства в Польщі.

Окрім того, нещодавно Польська Інспекція Праці відкрила інфолінію для українців, що працюють у Польщі, куди можна звертатися за консультацією українською мовою за номером:

22 111 35 29 

Зауважте, що непідтримання роботодавцем в Польщі належних умов праці у спеку може каратися штрафом від 1 до 30 тисяч злотих.

Отож, дбайте про власний комфорт та здоров'я на роботі і не забувайте про власні права. 

Читайте також:

Сезонна робота в Польщі для українців: найпоширеніші запитання та відповіді

8 найпоширеніших міфів про роботу в Польщі

Надбавки до зарплати та інші додаткові грошові виплати на роботі в Польщі

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах