Сезонна робота в Польщі для українців: найпоширеніші запитання та відповіді

11 Травня 2018
сезонна робота в Польщі

Із приходом весни для багатьох фірм та підприємств починається гаряча пора. Як тільки погодні умови стають кращими, розпочинаються роботи у сільському господарстві та на фермах, які невпинно триватимуть аж до настання холодів - подекуди до жовтня чи навіть до листопада.

Окрім фермерів, активна пора настає і для людей, зайнятих у туристичному бізнесі. Адже весна-літо - найкраща пора для відпусток, а отже і для туризму. Тож вакансій роботи у цій сфері в Польщі предостатньо.

Сезонні роботи в Польщі неабияк приваблюють наших співвітчизників. Заробіток цей, звісно, не легкий, однак оплачується він добре, що є однією з переваг таких робіт. 

Сезонна робота в Польщі

Зазвичай сезонні роботи тривають від трьох до шести місяців у рік, тож іноземцям навіть не доведеться проводити більшу частину року в чужій країні.

Сьогодні, згідно з даними Міністерства сім'ї, праці та соціальної політики у Польщі у сусідній країні працює понад мільйон наших співвітчизників, а за неофіційними даними ця цифра сягає навіть двох мільйонів!

Українці в Польщі переважно виконують просту фізичну роботу, що не вимагає кваліфікації - таких заробітчан аж 70,7%. Найчастіше вони задіяні в домашніх господарствах (37,6%), будівельних і ремонтних роботах (23,6%) і аграрному секторі (19,3%)

Кожен п'ятий українець в Польщі працює в сільському господарстві. Як правило, це робота на невеликих фермерських господарствах, найчастіше - збирання врожаю ягід і фруктів (полуниці, яблук тощо).

За даними Міністерства сільського господарства та розвитку сільської місцевості Польщі, за один сезон у сільському господарстві працює близько 500 тисяч людей, переважна більшість яких - громадяни України.

Читайте також: Робота в Польщі в цифрах. Інфографіка

Тож, виходячи зі статистики стає зрозуміло - сезонні роботи в Польщі користуються попитом серед наших співвітчизників і охочих працювати в сусідній країні з кожним роком стає все більше. Це, зокрема, зумовлює і появу запитань, пов'язаних із працевлаштуванням та підписанням договору з роботодавцем. 

Тих, хто шукає роботу за кордоном, цікавить абсолютно все: розмір зарплати, умови праці, необхідні документи тощо. Отож, ми зібрали найпоширеніші запитання щодо сезонних робіт в Польщі і постаралися максимально зрозуміло на них відповісти.

Сезонна робота в Польщі

Які роботи в Польщі вважаються сезонними?

Сезонними вважаються роботи, що виконуються протягом певного періоду в році через кліматичні або інші природні умови. Зазвичай, коли мова йде про сезонні роботи, то мається на увазі  весняно-літній період. 

До сезонних робіт відносяться:

  • роботи в сільському господарстві;
  • роботи у сфері туризму;
  • окремі види робіт на лісозаготівлі; 
  • ремонтні та будівельні роботи;
  • робота на деяких підприємствах промисловості (наприклад, рибна, цукрова, консервна промисловість);
  • робота на морі (на круїзних чи риболовецьких суднах, поромах тощо).

Сезонна робота в Польщі

Коли тривають сезонні роботи в Польщі і як довго можна там працювати?

Зазвичай сезонні роботи тривають у весняно-літній період, однак деякі роботи можуть тривати і восени, впродовж вересня, жовтня і навіть до листопада - до настання заморозків і непридатних погодних умов.

Власне, пік попиту на роботу сезонних працівників припадає на короткий період з травня по вересень.

Українці, в залежності від наявної візи та дозволу на роботу, можуть працювати на сезонних роботах максимум від шести до дев'яти місяців на рік.

Сезонна робота в Польщі

Що потрібно для того, аби влаштуватися на сезонну роботу в Польщі?

Для того, аби легально працювати на сезонних роботах в Польщі, українцю необхідно:

  1. Мати польську робочу візу типу D05а
  2. Отримати дозвіл на сезонну роботу
  3. Підписати відповідний договір із працедавцем

З якою візою можна працювати на сезонних роботах в Польщі?

Для легального працевлаштування на будь-яку роботу в Польщі іноземець перш за все повинен отримати польську робочу візу. Існує декілька видів польских робочих віз, однак для тих, кого цікавлять сезонні роботи, необхідна саме віза типу D05а.

Що таке робоча віза типу D05а?

Раніше (до 2018 року) існували лише два типи національної робочої візи в Польщу - D 05 та D 06, які надають право працювати в Польщі впродовж 6 місяців на рік. Однак, у зв'язку з прийнятими і запровадженими з 1 січня 2018 року новими правилами працевлаштування для іноземців в Польщі, з'явився і новий тип візи - D 05а.

Вона видається саме на основі дозволу на сезонну роботу і дає право легально працювати в Польщі протягом 9 місяців впродовж року на роботах, які визнані польським законодавством як сезонні.

Така віза повинна містити наступні дані:

  • Дату видачі, підпис і печатку відповідальної особи у Воєводському управлінні
  • Назву запрошуючої фірми
  • Прізвище, ім’я, рік народження
  • Мету та тривалість візиту

Дізнатись детальніше, що потрібно для оформлення робочої візи, ви можете у нашій статті на цю тему.

Сезонна робота в Польщі

Зверніть увагу:

  • Робоча віза D05 (польська національна) - дає право легально працювати в Польщі протягом 6 місяців впродовж року на всіх видах робіт, ОКРІМ СЕЗОННИХ;
  • Робоча віза D05а (польська національна) - дає право легально працювати в Польщі протягом 9 місяців впродовж року, однак ЛИШЕ НА РОБОТАХ, які визнані польським законодавством як СЕЗОННІ;
  • Робоча віза D06 (польська національна) - дає право легально працювати в Польщі довше, ніж 6 місяців впродовж року на всіх видах робіт, ОКРІМ СЕЗОННИХ.

Читайте також: Польська робоча віза - 8 найпоширеніших запитань

Що таке Дозвіл на сезонну роботу та як його отримати?

Раніше, для того, аби прийняти на сезонну роботу іноземця, роботодавцю необхідно було написати заяву про намір надати працю іноземцю в Управлінні Праці (urząd pracy). 

Однак з 1 січня 2018 року, відповідно до нових правил працевлаштування іноземців в Польщі, іноземцям видають дозвіл на сезонну роботу - новий вид документу, передбачений польським законодавством.

Він видається старостою на підставі заяви роботодавця про намір доручити працю іноземцю (oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi), за яку роботодавець повинен заплатити 30 злотих.

Дозвіл на сезонну роботу видається іноземцям з країн, що не є членами ЄС і дає право на роботу в галузях, що вважаються сезонними. Ви можете працювати максимум 9 місяців протягом календарного року:

  • У випадку в’їзду до Польщі для сезонної роботи термін 9 місяців починає рахуватися з дня перетину кордону.
  • Якщо іноземець вже знаходиться на території Польщі, то термін 9 місяців починає рахуватися з дня видачі дозволу на сезонну роботу.

Сезонна робота в Польщі

Зверніть увагу! Працевлаштування іноземців у Польщі на сезонні роботи можливе ВИКЛЮЧНО за наявності Дозволу на сезонну роботу!

Зауважте, іноземець може працювати лише у того роботодавця, котрий вказаний у дозволі на сезонну роботу!

Який договір необхідно підписати з роботодавцем в Польщі?

На сьогодні у Польщі найпоширенішими є три типи таких договорів. Це:

  1. трудовий договір (umowa o pracę), який регулюється Трудовим кодексом
  2. договір доручення (umowa zlecenia), який регулюється Цивільним кодексом
  3. договір підряду (umowa o dzieło), який регулюється Цивільним кодексом

Ці договори включають в себе важливі аспекти праці, такі як чітко визначену кількість годин роботи і додаткову зарплату за понаднормову роботу, чіткі принципи звільнення з роботи, гарантовану мінімальну заробітну плату, соціальний захист тощо.

Окрім цих договорів, цьогоріч в Польщі спеціально для сезонних працівників, що працюють у сільському господарстві, запровадили новий вид договору - угоду про допомогу в зборі врожаю (umowa o pomocy przy zbiorach).

Дана угода між фермером-роботодавцем та сезонним працівником може бути укладена на термін, що в сумі не перевищує 180 днів на рік.

Сезонний працівник зможе підписати один або кілька таких договорів в одного фермера або у кількох різних фермерів-роботодавців протягом року. Проте загалом тривалість всіх угод не може перевищувати в сумі зазначених 180 днів.

Сезонна робота в Польщі

Угода про допомогу в зборі врожаю повинна бути укладена в письмовій формі між працівником та роботодавцем (фермером) для виконання наступних видів робіт:

  • збір фруктів та овочів;
  • видалення непотрібних частин рослин, очищення зібраного врожаю;
  • сортування заготовлених або зібраних фруктів та овочів;
  • інші роботи щодо підготовки фруктів та овочів для транспортування, зберігання або продажу (складання в ящики, завантаження, упакування тощо);
  • інші роботи, пов'язані з очищенням та покращенням якості зібраного врожаю.

Зверніть увагу! Положення про мінімальну заробітну плату та мінімальну погодинну ставку не поширюватимуться на угоду про допомогу в зборі врожаю. Тому в плані заробітної плати така угода є винятковою. Розмір заробітної плати сезонного працівника фермер зможе встановити самостійно, відповідно до того, як він сам оцінює виконання певної роботи.

Чи потрібно знати польську мову для того, аби працювати на сезонних роботах в Польщі?

Для більшості сезонних робіт в Польщі знання мови не є обов'язковим. Достатньо буде знати лише декілька стандартних фраз для повсякденного спілкування з поляками (наприклад, в магазині) і, якщо потрібно професійних термінів (наприклад, на будові).

Вам навіть не потрібно хвилюватися стосовно того, що з роботодавцем доведеться підписувати трудовий договір укладений польською мовою, де ви можете не зрозуміти і не знати про якісь важливі пункти, оскільки відповідно до вимог, роботодавець зобов’язаний буде надати вам примірник договору перекладений на зрозумілу для вас мову.

Окрім того, варто знати, що, вивчити польську мову українцям нескладно, оскільки вона, як і українська, відноситься до слов’янської групи мов і чимось схожа до нашої рідної мови. Ну, а перебуваючи в польськомовному середовищі, протягом певного часу можна легко освоїтися і заговорити не гірше, ніж самі поляки.

Скільки можна заробити на сезонних роботах в Польщі?

Як відомо, мінімальна ставка в Польщі в місяць становить 2 100 злотих/брутто, а мінімальна погодинна ставка - 13,7 злотих/брутто за роботу вдень і 16,4 злотих/брутто за роботу вночі.

Втім, якщо ви працюєте за угодою про допомогу в зборі врожаю, то повинні знати, що розмір заробітної плати сезонного працівника фермер зможе встановити самостійно, відповідно до того, як він сам оцінює виконання певної роботи. Зокрема, він може запропонувати зарплату в розмірі нижче мінімальної ставки і нижче мінімальної погодинної ставки.

Загалом же, як свідчить практика працівників з України, котрі вже працювали на сезонних роботах в Польщі, за літо в середньому можна заробити від 30 тисяч гривень.

Сезонна робота в Польщі

Читайте також:

Безкоштовні вакансії роботи в Польщі для українців

8 найпоширеніших міфів про роботу в Польщі

Нові правила працевлаштування в Польщі для іноземців з 2018 року

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах