8 найпоширеніших міфів про роботу в Польщі

03 Травня 2018
робота в Польщі

Все більше наших співвітчизників вирушають на роботу до Польщі. За підрахунками Міністерства сім'ї, праці та соціальної політики у Польщі тут працює понад мільйон наших співвітчизників, а за неофіційними даними ця цифра сягає навіть двох мільйонів. Статистика свідчить: 95% усіх іноземних працівників в Польщі - українці. Вони працюють в кожній 10 польській компанії, а кожен 5 український заробітчанин працює у сфері сільського господарства

Детальніше читайте у статті: Робота в Польщі в цифрах. Інфографіка

Польща приваблює наших співвітчизників відносно кращою, ніж в Україні, зарплатнею, близькістю до України і великою кількістю вакансій для охочих тут влаштуватись на роботу.

Однак попри усі переваги роботи в Польщі, серед українців побутує і безліч міфів, які часто лякають і стають вагомою причиною, аби відмовитися від ідеї працювати у сусідній країні. Ми зібрали 8 найпоширеніших серед українців міфів про роботу в Польщі і спробували їх спростувати.

міфи про роботу в польщі

Міф № 1

УКРАЇНЦЯМ ПЛАТЯТЬ МЕНШЕ, НІЖ ПОЛЯКАМ

Цей поширений міф побутує серед багатьох українців, які твердо переконані, що польські роботодавці не хочуть платити українським працівникам таку саму зарплатню, що й своїм співвітчизникам. Міф опирається на те, що полякам вигідно наймати на роботу українців власне через те, що це “дешева робоча сила” і платити таким працівникам можна менше.

низька зарплата

Насправді, відповідно до законодавства Польщі, для того, аби найняти на роботу іноземного працівника, роботодавець зобов’язаний запропонувати іноземцю таку саму зарплату, яку він пропонує полякам, що знаходяться на аналогічній посаді.

При цьому, заробітна плата іноземця повинна бути не меншою, аніж фіксована мінімальна заробітна плата в Польщі. Оклад нижче мінімальної заробітної плати вважається порушенням прав працівників. Через несплату працівнику мінімальної ставки роботодавцю може загрожувати штраф в розмірі від 1 до 30 тисяч злотих. Дотримання цих вимог контролює Національна інспекція праці у Польщі.

Читайте також: Мінімальна заробітна плата в Польщі у 2018 році

Середня заробітна плата в Польщі у 2018

Надбавки до зарплати та інші додаткові грошові виплати на роботі в Польщі

Міф № 2

ПРАЦЮВАТИ В ПОЛЬЩІ МОЖНА МАЮЧИ БУДЬ-ЯКУ ПОЛЬСЬКУ АБО ШЕНГЕН ВІЗУ

Існує декілька видів віз до Польщі, які можна виробити в залежності від мети своєї поїздки. До прикладу, поширеними є шопінг віза, туристична, гостьова, студентська тощо. До того ж, у 2017 році в Україні запровадили безвізовий режим, що в більшості випадків позбавляє необхідності виробляти візу для мандрівку в іншу країну Європи, в тому числі і в Польщу.

Багато людей вважають, що якщо вони вже отримали будь-яку візу до Польщі і перетнули кордон, то зможуть знайти роботу в цій країні і влаштуватись там. Однак насправді легальне працевлаштування в Польщі можливе лише за наявності відповідної робочої візи.

В цілях працевлаштування можна отримати робочу польську національну візу, що дозволяє перебувати 6 або 9 місяців в Польщі протягом року або ж короткострокову шенген-візу на 3 місяці.

польська робоча віза

Читайте також: Види польських віз

Польська робоча віза - 8 найпоширеніших запитань

Що потрібно для оформлення робочої візи

Міф № 3

ЗАПРОШЕННЯ НА РОБОТУ В ПОЛЬЩУ - ПЛАТНЕ

Запрошення на роботу - це обов’язковий документ, на підставі якого відкривають робочу візу та з яким перетинають кордон до Польщі. Він видається роботодавцем, який повинен зареєструвати в польському ужонді Заяву про намір працевлаштувати іноземця (oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi).

Міф про те, що запрошення на роботу в Польще є платним, зародився внаслідок досвіду тих людей, які вже стикалися з пошуком роботи в Польщі і потрапляли до недобросовісних роботодавців чи неперевірених агентств з пошуку праці, які власне й стягували з українців плату за таке запрошення.

платне запрошення на роботу в Польщі

Насправді для іноземців запрошення від роботодавця є абсолютно безкоштовним, в той час як сам роботодавець для того, аби зареєструвати заяву про намір доручити працю іноземцю, повинен заплатити в ужонді 30 злотих.

Читайте також: Нові правила працевлаштування в Польщі для іноземців з 2018 року

Міф № 4 

УКРАЇНЦІ В ПОЛЬЩІ БЕЗЗАХИСНІ ПЕРЕД ШАХРАЯМИ ТА НЕДОБРОСОВІСНИМИ РОБОТОДАВЦЯМИ

Цей міф також народився через гіркий досвід деяких наших співвітчизників, які працюючи в Польщі зіткнулися з недобросовісними роботодавцями, які затримували зарплатню чи виплачувати менше заявленої суми, або ж просто стикалися з такими вкрай неприємними ситуаціями як шахрайство, пограбування тощо на території Польщі і не знали куди звернутися за допомогою.

шахраї в Польщі

Однак насправді для іноземців, що працюють в Польщі легально, є безліч інституцій, які готові допомогти і надати безкоштовну консультацію у разі виникнення будь-яких проблем.

В першу чергу як громадянин України ви можете звернутися до будь-якого консульства України в Польщі (їх адреси шукайте ТУТ). Якщо мова йде про пограбування, нанесення тілесних ушкоджень тощо, ви повинні також звернутися до польської поліції, яка зобов’язана вам допомогти.

Якщо справа стосується порушення роботодавцем ваших трудових прав, невиконання ним трудового договору або невиплати заробітної плати, ви маєте повне право подати скаргу до Державної інспекції праці (Państwowа Inspekcjа Pracy), яка слідкує за дотриманням трудового законодавства в Польщі.

Для консультації з різних питань та за допомогою ви також можете звертатися до наступних організацій:

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej (SIP)

Fundacja Polskie Forum Migracyjne

Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

 • Адреса: ul. Zgoda 11, Warszawa
 • тел.: +48 22 556 44 54,
 • +48 22 556 44 686
 • www.hfhr.pl

Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM)

 • Інфолінія: +48 (22) 490 20 44
 • Інформаційний портал www.migrant.info.pl
 • Адреса: ul. Mariensztat 8, Warszawa
 • iomwarsaw@iom.int
 • poland.iom.int

Uniwersytecka Poradnia Prawna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

 • Адреса: ul. Miszewskiego 17, p. 103, Gdańsk
 • cwii.org.pl

Biuro Porad Obywatelskich w Gdyni, Stowarzyszenie OVUM

 • Адреса: ul. Traugutta 2, Gdynia
 • http://www.ovum.org.pl
 • ovum.org.pl

Biuro Porad Obywatelskich

 • Адреса: ul. Szajnochy 12, Wrocław
 • тел.: +48 71 344 84 39
 • zbpo.org.pl

Uniwersytecka Poradnia Prawna

 • Адреса: ul. Więzienna 10/12, bud. С, pok. 104, Wrocław
 • тел.: +48 71 375 20 09
 • prawo.uni.wroc.pl

Migrant Info Point, Collegium Chemicum

 • Адреса: ul. Grunwaldzka 6, biuro 253, Poznań
 • тел.: +48 61 829 11 00
 • migrant.poznan.pl

До того ж нещодавно Польська Інспекція Праці відкрила інфолінію для українців, що працюють у Польщі, куди можна звертатися за консультацією українською мовою за номером:

22 111 35 29 

Читайте також: В Польщі відкрили інфолінію для працівників з України

Консульства України в Польщі

Міф № 5 

ЯК ГРОМАДЯНИ ІНШОЇ ДЕРЖАВИ, УКРАЇНЦІ НЕ ЗОБОВ’ЯЗАНІ СПЛАЧУВАТИ ПОДАТКИ В ПОЛЬЩІ

Віра в такий міф може обернутися для вас штрафом або навіть позбавленням волі. Насправді буде грубою помилкою вважати, що громадяни України зобов’язані сплачувати податок лише на території України. 

податок в Польщі

Відповідно до польського законодавства, усі особи, які проживають (чи проживали) на території Польщі та отримують (чи отримували) протягом певного часу дохід в Польщі, мають податкові зобов'язання перед цією державою, а це означає, що вони повинні в обов'язковому порядку сплатити в Польщі податок від сукупної суми всіх отриманих тут доходів незалежно від того, громадянином якої держави є дані особи.

Зазвичай роботодавець щомісяця самостійно відраховує від заробітної плати працівника так звані авансові платежі - відрахування в податкову службу Польщі, фонд охорони здоров’я тощо. Власне, саме ці податки і складають різницю між заробітною платою нетто та брутто.

 • Зарплата брутто в Польщі – це сума заробітної плати працівника без урахування податку.
 • Зарплата нетто в Польщі – це сума, яку працівник отримує після вирахування всіх внесків та податків із зарплати брутто. Фактично, зарплата нетто складає 73% від з/п брутто. Решта 27% надходить в казну Польщі.

Читайте також: Все про податок PIT в Польщі: різновиди, спосіб розрахунку та заповнення декларації, види пільг

Міф № 6

ЗНАЙТИ ХОРОШУ РОБОТУ В ПОЛЬЩІ БЕЗ ЗНАННЯ ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ - НЕМОЖЛИВО

Незнання польської мови часто зупиняє охочих працювати за кордоном. Однак насправді сьогодні на польському ринку праці з’являється все більше вакансій для іноземців, де зовсім не потрібно досконало володіти мовою.

До прикладу, на багатьох заводах, будівництві, роботах у сільському господарстві знання мови є зовсім не обов’язковим. Якщо ви володієте іншою мовою, до прикладу англійською чи німецькою - ви зможете знайти роботу в Польщі, де вимагатиметься знання саме цієї мови (наприклад, спілкування з іноземними партнерами фірми тощо).

польська мова

Вам навіть не потрібно хвилюватися стосовно того, що з роботодавцем доведеться підписувати трудовий договір укладений польською мовою, де ви можете не зрозуміти і не знати про якісь важливі пункти, оскільки відповідно до вимог, роботодавець зобов’язаний буде надати вам примірник договору перекладений на зрозумілу для вас мову.

Окрім того, багато фірм та корпорацій оплачують іноземним працівникам курси польської мови. Ви також можете найняти репетитора самостійно, тож за короткий час освоїте і почнете легко володіти польською.

До того ж, вивчити польську мову українцям нескладно, оскільки вона, як і українська, відноситься до слов’янської групи мов і чимось схожа до нашої рідної мови. Ну, а перебуваючи в польськомовному середовищі, протягом певного часу можна легко освоїтися і заговорити не гірше, ніж самі поляки.

Читайте також: Самовчитель польської мови

"Kaki - to owoc", або тонкощі польської мови

Слова-помічники, або як справити гарне враження, розмовляючи польською мовою?

Міф № 7

ПРОЖИВАННЯ В ПОЛЬЩІ ОБХОДИТЬСЯ ІНОЗЕМЦЯМ ДУЖЕ ДОРОГО

Дуже часто люди, які роздумують над можливістю їхати на роботу до Польщі, лякаються тієї суми коштів, яку необхідно буде витратити на проживання в Польщі. Оренда житла, оплата комунальних послуг, харчування, транспорт - у підсумку витрати можуть складати понад тисячу злотих… Однак насправді не все так страшно. 

проживання в Польщі

Дуже часто роботодавці забезпечують іноземних працівників безкоштовним транспортом і додатковими коштами на житло та їжу. Як показує статистика, більше половини українців (58%), котрі приїжджали до Польщі на роботу, вже були забезпечені житлом - у більшості випадків про це заздалегідь дбав саме роботодавець. Ще 34% отримують тут безкоштовні їжу та транспорт для доїзду до місця праці.

Завдяки цьому українці істотно зменшують свої витрати на проживання в Польщі під час заробітків. 45% опитаних працівників з України заявляють, що на місяць вони витрачають від 200 до 500 злотих на власні потреби. 16% респондентів підрахували, що їхні витрати складають максимум 1 тис. злотих на місяць, а кожен п'ятий українець заявляє, що може перебувати в Польщі, витрачаючи лише 200 злотих на місяць.

До того ж, ціни на більшість товарів в Польщі є нижчими у порівнянні з українськими цінами, недарма шопінг в Польщі є таким популярним серед наших співвітчизників.

Читайте також: Скільки коштує місяць проживання в Польщі

Ціни на популярні продукти харчування в Польщі у 2018 році

Міф № 8

ОДНОЧАСНО НАВЧАТИСЯ І ПРАЦЮВАТИ В ПОЛЬЩІ - НЕМОЖЛИВО

Сьогодні студентом, який паралельно окрім навчання працює на роботі, нікого не здивуєш. Для них це досить хороша практика і можливість підзаробити трохи грошей.  

В Польщі навчається багато студентів з України, які не проти отримувати додаткові кошти на власні потреби і при цьому мати достатньо часу на навчання і відвідування занять, однак часто їх зупиняє питання: а чи можна легально працювати і навчатися в Польщі одночасно? 

робота для студентів

Насправді, так, це цілком реально. Українці, які навчаються у польських ВНЗ і перебувають у країні на підставі студентської візи, можуть легально працювати в Польщі, однак максимум лише 120 годин на місяць (до 4 годин на день). Крім того, години роботи не повинні співпадати з годинами навчання, а також особа повинна буде надати роботодавцю докази, які підтверджують її статус студента. Це може бути студентський квиток чи довідка з деканату ВНЗ.

Читайте також: Робота для студентів в Польщі: важливі аспекти

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах