12 Листопада 2020
З 1 січня 2021 року мінімальна заробітна плата в Польщі становитиме 2800 злотих/брутто, а мінімальна годинна ставка - 18,30 зл/брутто. Таким чином, у наступному році польська “мінімалка” буде на 200 злотих (або на 7,7%) вищою, ніж актуальна (2600 злотих/брутто). В перерахунку на іноземну валюту ця сума дорівнюватиме 746 доларам США.
Попри те, що польському уряду вдалось підняти мінімальні заробітки поляків навіть в умовах коронакризи, Європейський Союз незадоволений рівнем життя тих європейців, які живуть на “мінімалку”. Ще на початку цього року стало відомо про те, що Єврокомісія роздумує над запровадженням єдиної мінімальної зарплати для всіх країн ЄС. Так, чиновники ЄС прагнуть, аби працівники з найменшим доходом заробляли більше, а багаті віддавали частину свого прибутку. Що про це думають польські підприємці та як у ЄС планують втілити задум в життя - далі у нашому матеріалі.
⇒ Майже третина поляків побоюється втратити роботу через пандемію
Єдина "мінімалка" для країн ЄС: що кажуть поляки?
Польські підприємці та політики ЄС ніяк не можуть дійти згоди щодо загальної для всіх країн Євросоюзу мінімальної зарплати. ЄС наполягає на необхідності такого рішення, а підприємці кажуть своє рішуче "ні".
Тему запровадження єдиної мінімальної зарплати в країнах ЄС щоразу частіше піднімає голова Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн. Та власники бізнесу в Польщі в один голос твердять, що для них це стало б великою проблемою, незалежно від розміру такої зарплати. Більше того, підприємці заявляють, що не будуть її запроваджувати, якщо методи вирахування такої зарплати будуть визначати політики ЄС.
Єдина мінімальна зарплата для всього Євросоюзу. Хто мав би визначати її розмір?
На захист своєї ідеї Урсула фон дер Ляєн стверджує, що в Європі є чимало працівників, які не спроможні задовольнити навіть свої базові потреби за мінімальну оплату. Саме таких людей хоче захистити європейська політикиня. Та це не означає, що працівники з різних країн ЄС отримуватимуть однакову мінімальну суму грошей. За задумом ЄК, така зарплата мала б становити 60% від середнього рівня оплати праці в кожній окремій країні.
Цікаво, що за даними статистичної організації Євростат, зараз “мінімалка” в Польщі становить 611 євро. Це більше, ніж у Чехії та Угорщині (575 і 487 євро відповідно), але значно менше, ніж у Франції чи Німеччині (1539 та 1584 євро відповідно). Та якби уряд Польщі дослухався до пропозиції Єврокомісії, то мінімальна зарплата в країні навпаки знизилася б до рівня 550 євро в місяць (60% від середньої зарплати).
Незважаючи на це, польські підприємці все одно виступають проти такої пропозиції. На їхню думку, такі питання мають вирішуватися тільки на рівні країни.
"Ми не проти взяти участь у дискусії щодо ефективних механізмів встановлення розміру мінімальної зарплати, а також зміцнення ролі соціальних партнерів. Але ми не згодні, аби такі справи регулювали директиви Євросоюзу", - зазначив Роберт Лісіцкі з департаменту праці Конфедерації Левіатан.
Однак, дискусія на тему єдиної мінімальної зарплати в Євросоюзі тільки розпочалась. Якщо навіть таке рішення буде погоджено, його ефективне запровадження займе кілька років.
⇒ Читайте також:
Жінки в Польщі заробляють на 20% менше, ніж чоловіки
Кількість українських мігрантів в Польщі невдовзі буде більшою, ніж до пандемії
У пошуках високооплачуваної роботи молоді поляки все частіше виїжджають закордон. Дослідження
Коментарі