16 Січня 2020
З 2020 року в Польщі на 15,6% (або на 350 злотих) зросла мінімальна заробітна плата - відтепер вона становить 2600 злотих брутто. Разом з нею збільшилась і ставка за погодинну оплату праці - зараз вона складає мінімум 17 злотих брутто/год. Та польський уряд не збирається на цьому зупинятись і заявляє про ще більш амбітні плани. Так, до кінця 2020 року мінімальну зарплату хочуть поступово підвищити до 3 тисяч злотих.
Паралельно з цим у ЄС активно обговорюють можливість встановлення єдиної мінімальної зарплати для всіх країн-членів союзу. За останніми пропозиціями Єврокомісії на чолі з німкенею Урсулою фон дер Ляєн, мінімальна заробітна плата в кожній країні не повинна бути меншою за 60 відсотків від середньої. Таким чином, чиновники ЄС прагнуть, аби працівники з найменшим доходом заробляли більше, а багаті віддавали частину свого прибутку.
Торік Урсула фон дер Ляєн заявляла, що всі громадяни Євросоюзу повинні отримувати справедливу мінімальну виплату, яка повинна дати їм можливість гідно жити, де б вони не працювали. Подібну ідею свого часу також висував президент Франції Еммануель Макрон. Німецький канцлер Ангела Меркель, тим часом, замість єдиної мінімальної зарплати пропонувала “співставну”.
Як це в дійсності функціонуватиме і що про це думають в уряді Польщі - далі у нашій статті.
⇒ Скільки заробляють українці в Польщі станом на 2019 рік
Єдина мінімальна зарплата в ЄС: наскільки це можливо?
Вищий орган виконавчої влади Європейського Союзу - Європейська комісія - хоче врегулювати спільні засади, згідно з якими встановлюється мінімальна зарплата у всіх країнах союзу. За останніми пропозиціями президентки ЄК, Урсули фон дер Ляєн, рівень мінімальних виплат працівникам має становити щонайменше 60% від середньої заробітної плати в кожній окремій країні.
Як інформує іспанське видання Ель Паїс, у січні ЄК планує представити країнам-членам союзу проект так званої європейської мінімальної зарплати. Комісія мала б зобов’язати уряди всіх союзних країн гарантувати цю квоту законодавством.
Рівень європейської мінімальної зарплати мав би бути різний в кожній країні, але становити не менше, ніж 60% середньої зарплати в конкретній державі. Додатково Єврокомісія також планує створення європейського соціального страхування.
“Метою цих пропозицій є економічне зближення серед країн-членів ЄС, зниження демпінгу зарплат на європейському ринку праці, а також убезпечення близько 110 мільйонів європейців від зубожіння”, - йдеться у статті.
Автори публікації також звертають увагу на диспропорцію мінімальних зарплат між країнами “старого” та “нового” Євросоюзу.
“Згідно з даними агенції Єврофонд, річна мінімальна зарплата “на руки” в таких країнах, як Польща, Угорщина, Чехія чи Словаччина, не становить більше, ніж 5000 євро (в перерахуванні на валюту ЄС), а в Болгарії чи Румунії ледве сягає рівня 3000 євро за рік. Натомість, у Німеччині, Франції та Італії вона становить більш ніж 13 тисяч євро, а в Іспанії - 11 тисяч євро”, - пише іспанська газета.
Таким чином, на думку авторів статті, новий план ЄК є вигідний саме більш розвинутим країнам Євросоюзу.
⇒ В Польщі створять центральний реєстр і агентство з працевлаштування іноземців: що це означає
Мінімальна і середня зарплата в Польщі в 2020 році
Такої ж думки дотримується і Рада Міністрів Польщі. Днями представники польського уряду так прокоментували останні пропозиції Єврокомісії:
“Ідея цікава, але в цих умовах неприйнятна”.
Як стверджують польські експерти, в теперішніх економічних умовах підвищити мінімальну зарплату в країні одразу довелося б до 3500 злотих брутто (з 2600 злотих). Для малого бізнесу це стало б занадто різким підвищенням, одноголосно стверджують і експерти, і урядовців, і самі бізнесмени. По той бік суперечки виступають польські профспілки - вони підтримують пропозицію Брюсселя, адже це буде вигідно самим працівникам.
Варто наголосити, що відповідно до держбюджету Польщі на 2020 рік, середня зарплата в країні має становити 5227 злотих з врахуванням податків, або близько 3800 злотих “на руки”. Погодинна ставка, натомість, складає 31 злотий брутто, або 22 злотих “на руки”. Впродовж року ця цифра постійно змінюється - за її коливаннями регулярно стежить Головне статистичне бюро Польщі (GUS).
⇒ Читайте також:
Як знайти роботу в Польщі
Бедронка навчатиме нових працівників через окуляри віртуальної реальності
Нова міграційна політика Польщі та спрощення процедури працевлаштування: чого очікувати українцям?
Коментарі