Польща опинилась на другому місці серед країн ЄС за рівнем інфляції

27 Серпня 2020
ціни на товари і послуги в польщі 2020

За підрахунками статистичної організації Євростат, у липні 2020 року інфляція в Польщі становила 3,7% у порівнянні з липнем 2019 року, а не 3%, як подавало Головне статистичне управління Польщі (GUS). За цей період в країні найбільше подорожчали послуги із вивозу сміття - аж на 52,5%.

Аналітики пов’язують це із тим, що країні довелось пристосуватись до нових вимог Євросоюзу щодо переробки відходів. Втім, такого стрімкого зростання вартості цієї послуги, як в Польщі, не відбулось в жодній іншій країні ЄС. Наприклад, у Литві ціни зросли на 28,8% у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року, у Словаччині - на 15,2%, у Словенії, Румунії та Чехії - на понад 12%. 

Окрім цього, інфляцію в Польщі також спричинило подорожчання електроенергії. Так, у 2020 році споживачам доводиться оплачувати значно вищі рахунки за електропостачання. 

ціни на продукти в польщі 2020

Цікаво, що у 2019 році вартість утримання житла в Польщі була на 63% нижчою, ніж середній показник серед всіх країн Євросоюзу. А зараз, якщо порівнювати ціни в Польщі за липень 2019 і липень 2020 років, “квартплата” подорожчала на 5,9%. Це найвищий показник росту цін по всьому Євросоюзу. Поза межами ЄС вартість комунальних послуг зростала швидше тільки в Туреччині. 

У Польщі - другий найвищий ріст цін серед всіх країн Євросоюзу

Річний показник інфляції у Польщі станом на липень 2020 року становить 3,7%, - виникає з даних Євростату. Це другий найгірший результат серед країн Євросоюзу - гірше тільки в Угорщині (інфляція 3,9%). За межами ЄС антилідером є Туреччина (11,8% інфляції). Ці дані дещо відрізняються від підрахунків Головного статистичного управління Польщі, адже минулого тижня в уряді повідомили про тривідсоткову інфляцію станом на липень. Різні дані виникли тому, що для порівняння Євростат і GUS взяли різні споживчі кошики.

Цікаво, що серед 33 країн ЄС, які брав до уваги Євростат, у 10-ти спостерігається зниження рівня інфляції. Ще у п’яти країнах ріст цін не перевищив показника 0,5%. На цьому фоні польські дані виглядають доволі песимістично. 

Як пояснюють медійні експерти, зниження цін, або так звана дефляція, - це доволі звична ситуація в умовах кризи, а саме її зараз переживає вся світова економіка. Однак, з різних причин у Польщі рівень цін навпаки зростає. Які ж іще послуги та товари в країні значно подорожчали у 2020 році?

⇒ Українці стали значно менше витрачати в Польщі через коронакризу

Ціни на продукти в Польщі 2020

Ціни на товари і послуги в Польщі у 2020 році

У Польщі суттєво підвищилась вартість електроенергії на фоні інших країн Євросоюзу. Для звичайних споживачів ціни зросли на 11,7%. Проте, для підприємців електроенергія стала дуже дорогою. Це, своєю чергою, спричинило подорожчання основних продуктів, таких як хліб. Так, випічка стала дорожчою у порівнянні із 2019 роком на 9%. Це також найвищий показник подорожчання серед інших країн ЄС. Окрім цього, у Польщі найшвидше подорожчали заморожені овочі та риба - на 7,6% та 9,8% відповідно. Ймовірною причиною росту цін є те, що для замороження також використовується електроенергія. 

Наступний продукт, який серйозно вдарив по кишенях споживачів у Польщі, - це фрукти. Причиною їх подорожчання аналітики вважають минулорічну та цьогорічну посухи. У липні 2020 року ціни на фрукти в Польщі були вищими на 23,7% у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року. Ще швидше фрукти подорожчали в Угорщині - на 38%.

Щодо інших сфер життя, то суттєве подорожчання також торкнулось оплат за послуги банків та поштових операторів - на 39,4%. Це значною мірою пов’язують із тим, що банки були змушені знизити відсоткові ставки і таким чином покрити збитки через різницю у ставках за кредитами та депозитами. З іншого боку, вартість комісії так різко не зросла в жодній іншій країні ЄС, окрім Болгарії. Ця країна опинилась на другому місці після Польщі, адже там банківські та поштові комісії подорожчали на 31,8% у порівнянні з липнем 2019 року.

⇒ Скільки становитиме мінімальна зарплата в Польщі в 2021 році

ціни на товари і послуги в польщі 2020

На третьомі місці серед країн Європи (після Туреччини та Литви) Польща опинилась у рейтингу подорожчання стоматологічних послуг (на 14,2% у порівнянні з 2019 роком), а на першому - якщо говорити про послуги перукаря (18,7% подорожчання). Це наслідки високого попиту на такі види послуг, який виник одразу після зняття більшості карантинних обмежень в країні. Ймовірно, ціни дещо знизяться, коли попит повернеться до попереднього рівня і фахівцям знову доведеться боротись за клієнтів. 

Польща також стала лідером серед інших країн Європи, де значно подорожчала вартість міжнародних авіарейсів - аж на 11,5%. На розвиток такої ситуації могло вплинути одразу кілька чинників: авіакомпанії були змушені повертати значні суми коштів своїм пасажирам за скасовані рейси; попит на авіаперевезення значно знизився через епідемію; велику кількість міжнародних сполучень та маршрутів взагалі було скасовано. 

Проте, така ситуація на ринку авіаперевезень склалась не лише у Польщі, але у багатьох країнах світу, однак різке підвищення цін зафіксували саме у нашої західної сусідки. Наприклад, в Ірландії - на батьківщині лоукостера Ryanair - ціни на авіарейси знизились аж на 38,9% у порівнянні з 2019 роком. У решті 29 країн, які досліджував Євростат, ціни також знизились в середньому на 24%. Окрім Польщі, авіаперевезення також подорожчали, хоч і на менш ніж 5%, тільки в Німеччині, Нідерландах, Хорватії та Чехії.

⇒ Читайте також:

В Польщі змінився список “червоних” і “жовтих” повітів, де посилено обмеження

Вісім польських університетів потрапили до рейтингу найкращих ВНЗ світу в 2020 році

Польська поліція влаштовує рейди на водіїв-порушників без масок

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах