14 Липня 2020
За перші чотири місяці 2020 року українські громадяни витратили в Польщі близько 1,48 млрд злотих. Такі дані нещодавно оприлюднило Головне статистичне управління Польщі (GUS). Це найнижчий за останні три роки показник і на близько 100 млн злотих менше, ніж за аналогічний період 2019 року.
Крім цього, у першому кварталі 2020 року спостерігалось зменшення прикордонного руху у порівнянні із аналогічним періодом у попередньому році - іноземців на 11,7%, а поляків - на 10,7%. Орієнтовна вартість товарів, які громадяни інших держав придбали в Польщі, а також послуг, якими вони скористались, також знизилась - на 10,6% менше, ніж минулоріч.
На думку аналітиків, така тенденція пов’язана із коронакризою та суворими карантинними обмеженнями, введеними в Польщі в середині березня. З часом відтік українських заробітчан, а також туристів, які роками охоче проводили у Польщі шопінг, може мати негативний вплив на економіку країни - адже саме завдяки українським трудовим мігрантам вона зросла на 11% за п’ять останніх років.
Через коронавірус польська економіка втрачає не лише заробітчан, але й їхні гроші
Експерти Personnel Service, агенції з працевлаштування іноземців, вважають тривожними дані про те, що витрати українців в Польщі так різко зменшились всього за кілька місяців. Вони переконані, що впродовж наступних кварталів ця тенденція до зниження тільки посилюватиметься, адже туризм у Польщі для українських громадян все ще обмежений. Крім цього, чимало наших співвітчизників, які виконували в Польщі тимчасову роботу, у березні та квітні поспішили повернутись додому, а нових працівників їм на заміну прибуває значно менше, ніж зазвичай.
Про це свідчать навіть статистичні дані GUS - за перший квартал нового року іноземні громадяни перетнули польський кордон 34,6 млн разів. Це на 11,7% менше у порівнянні із першими чотирма місяцями 2019 року. Оскільки найбільш суворі обмеження на в’їзд іноземців до Польщі запровадили в березнь-квітні, експерти вважають, що дані за травень і червень лише підтвердять тенденцію до зменшення кількості поїздок.
Якщо повернутись до теми витрат іноземців у Польщі за перші місяці 2020 року, то тут також помітна тенденція до зниження. Приблизна вартість товарів і послуг, придбаних громадянами інших європейських держав у Польщі за цей період становить 8,8 млрд злотих. Це на 10,6% менше, ніж за перший квартал минулого року.
Найбільші суми витратили іноземці, які перетинали кордон Польщі з Німеччиною - 47,2% усіх витрат. Далі у рейтингу - громадяни України (19,9%), Чехії (13,2%), Словаччини (7,9%), Білорусі (6,8%), Литвою (3,6%) і Росією (1,5%). Крім цього, за середніми витратами на одну особу на перше місце виходять українці - під час однієї поїздки до Польщі наші співгромадяни витрачають в середньому 812 злотих на людину, в той час як німці - 490 злотих, а чехи - 281 злотий.
Найбільші суми іноземці витрачають у Польщі на непродовольчі товари - аж понад 56% від загальної кількості. Ще 14,7% йде на оплату різноманітних послуг у сусідній країні і аж 11,7% - на безалкогольні напої.
У 2019 році українці побили власний рекордо витрат, залишивши у кишенях польських підприємців аж 7,8 млрд злотих. Експерти Personnel Service навіть не сподіваються, що за теперішньої ситуації можливо встановити новий рекорд. У попередніх роках витрати українців вже у першому кварталі були доволі високими - 1,69 млрд злотих у 2017 році; 1,57 млрд злотих у 2018 році і 1,59 млрд злотих у 2019 році. Таким чином, у 2020 році спостерігаємо зниження витрат на майже 7%. Це може означати реальні втрати для польської економіки.
“Працівники з України впродовж останніх п’яти років були відповідальні за 11% економічного росту, а майже 8 млрд злотих, які українці щороку витрачають у Польщі, - це серйозна підтримка для місцевих підприємців. Зменшення витрат українців у Польщі точно вплине на економічну ситуацію в країні. Та й відтік робочих рук через закриті кордони негативно позначається на сільському господарстві Польщі”, - підсумовує Кшиштоф Інглот, директор агенції Personnel Service.
Нагадаємо, Польща послаблює карантинні обмеження для сезонних працівників з України.
⇒ Читайте також:
Мережа Auchan закриває два гіпермаркети в Польщі
Tesco продає весь свій бізнес у Польщі мережі Netto
В Польщі хочуть створити національну мережу продуктових супермаркетів
Коментарі