Росте кількість незадоволених забороною недільної торгівлі в Польщі. Дослідження

18 Лютого 2020
 чи працюють магазини в польщі в неділю

Наприкінці 2017 року після довгих дискусій та суперечок в Польщі прийняли закон про заборону торгівлі у неділю та під час офіційних вихідних. Аби громадяни могли поступово звикнути до змін, перші роки уряд дозволяв торговцям відкривати магазини у деякі неділі в році. Однак з 2020 року закон став більш суворим - торговими цьогоріч будуть всього сім неділь.

Чергові законодавчі зміни в сфері торгівлі польські консументи загалом сприйняли без особливого ентузіазму. Майже половина дорослого населення країни негативно оцінює суворі урядові закони. Особливо незадоволені посиленням заборони на недільну торгівлю в Польщі у великих містах - негативне ставлення висловлює майже 64% мешканців міст із населенням більше 500 тисяч осіб. Які настрої щодо недільної торгівлі панують в країні загалом та як ситуація змінюватиметься надалі спробували з’ясувати члени дослідницької групи Havas Media Group – Intelligence Team в опитуванні, проведеному у лютому 2020 року. 

шопінг в польщі в неділю

Заборона недільної торгівлі в Польщі в 2020 році - що думають поляки?

Чи не кожен другий поляк негативно оцінює посилення заборони торгівлі в неділю і вважає, що відповідні закони потрібно скасувати (47,7% проти 46% у 2019 році). Більшість опитаних стараються так зорганізувати свій час, аби зробити закупи до неділі або ж переносять їх на наступний тиждень. При цьому, введення заборони аж ніяк не означає, що поляки стали купувати менше товарів та послуг, - виникає з результатів дослідження Havas Media Group - Intelligence Team.

“Наше дослідження показало, що ставлення мешканців Польщі до заборони недільної торгівлі суттєво не змінюється. Поляки продовжують заявляти, що хотіли б скасувати цю заборону, а чергове її посилення оцінюють негативно”, - повідомила представниця дослідницької групи Havas Media Group Анна Островська. 

Хоча мешканці Польщі поступово звикли до того, що в неділю немає можливості відправитись на шопінг, для третини поляків це досі становить велику проблему, додала Анна Островська. 

графік роботи польських магазинів в 2020 році

⇒ Офіційні вихідні, довгі вікенди та дні заборони торгівлі в Польщі у 2020 році

Як свідчать результати дослідження, 48,9% опитаних поляків негативно ставляться до того, що в 2020 році набули чинності чергові зміни до закону. Тим часом, 35,6% людей ставляться до цього позитивно, а решта - нейтрально. Особливо незадоволеними залишають мешканці великих міст - 64% проти. Найбільша рівновага між тими, хто підтримує і тими, хто протестує, зберігається серед мешканців сіл та смт - 40% з них ставиться негативно, а 43,5% позитивно. 

Загалом 47,7% опитаних вважає, заборону недільної торгівлі потрібно скасувати. Цю думку не поділяє 36,2% поляків (проти 38,5% у 2019 році), решта ставиться байдуже до цього питання. 

На запитання про те, як консументи дають собі раду із забороною торгівлі в неділю, більше половини (55,3%) відповіли, що ходять на закупи за кілька днів до цього. Решта дала такі відповіді:

  • 9,6% поляків переносять шопінг на наступний тиждень, 
  • 19,1% ніколи не робить закупи у неділю, 
  • 11,4% шукають магазини, які відкриті в неділю
  • 4,6% робить закупи через інтернет

Цікаво, що серед тих, хто планує шопінг і проводить його за кілька днів до неділі, більшість становлять жінки та пенсіонери. Натомість, відкриті у неділю магазини частіше шукають чоловіки та молоді люди. 

торгові неділі в польщі в 2020 році

Незважаючи на заборону недільної торгівлі, поляки не стали менше купувати. Згідно з дослідженням, заборона ніяк не вплинула на купівельні апетити понад 56% респондентів і лише для 19,1% стала причиною рідше ходити за покупками.

Загалом понад 36% респондентів стверджують, що відчувають негативний ефект від заборони торгівлі в неділю в Польщі. Незручності, пов’язані з цим, найбільш відчутними є саме для чоловіків та молодих поляків, які живуть у великих містах. 

Ціни на продукти, одяг та послуги в Польщі в 2020 році

Як ми вже з’ясували, заборона недільної торгівлі в Польщі майже ніяк не вплинула на споживацькі потреби поляків. Та чи вплине на них інфляція та значне подорожчання товарів та послуг у 2020 році?

Як повідомляє Головне статистичне бюро Польщі (GUS), ціни на продукти харчування, одяг та більшість послуг в січні 2020 року зросли на 4,4% у порівнянні з січнем 2019 року. Це найвищий показник інфляції за вісім попередніх років. Так, востаннє показник росту цін піднімався до рівня 4,6% ще в грудні 2011 року. 

“З однієї сторони, впродовж останніх років ми спостерігали значне зміцнення польської валюти, що завжди впливає на інфляцію. А з другої сторони, апетити поляків теж зросли, вони стали більше купувати і більше витрачати, очікуючи на вищий рівень життя. Попит, своєю чергою, спричинив ріст цін. А ще кліматичні зміни на світі, які також причинилися до подорожчання продуктів”, - пояснює польський економіст Славомір Горбачевський. 

ціни на продукти в польщі в 2020 році

На його думку, ціни в Польщі тільки продовжуватимуть рости. 

“Ми можемо стикнутись із зростанням цін, але я б не боявся різкої інфляції в довгостроковій перспективі”, - сказав Горбачєвський.

Разом з тим, за даними GUS, Валовий внутрішній продукт у четвертому кварталі 2019 року зріс на 3,1 відсотка у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року, в той час як у третьому кварталі показник був на рівні 3,9% у порівнянні з 2018 р. 

⇒ Читайте також:

Ірландська марка одягу Primark завойовує польський ринок

Пачка сигарет за 50 злотих і податок на цукор - в Польщі взялись за здоров’я громадян

В Україні хочуть дозволити магазини “Дьюті фрі” при поверненні з-за кордону

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах