Після заборони недільної торгівлі в Польщі масово закриваються продуктові магазини

15 Січня 2020
неробочі неділі в польщі в 2020 році

Наприкінці 2017 року після довгих дискусій та суперечок в Польщі прийняли закон про заборону торгівлі у неділю та під час офіційних вихідних. Закон приймали з думкою, перш за все, про працівників сфери торгівлі, які досі проводили більшість вихідних не у сімейному колі, а за прилавком магазину. 

Та серед інших аргументів “за” заборону недільної торгівлі була також підтримка невеличких польських підприємств роздрібної торгівлі, яким важко конкурувати з іноземними гігантами. Їм дозволили торгувати навіть під час офіційних вихідних, однак за умови, що в цей день працюватиме лише власник магазину. Попри хороші наміри уряду, ефект виявився протилежним. В грудні 2019 року в Польщі було закрито рекордну кількість фірм роздрібної торгівлі. Однією з основних причин експерти називають саме неробочі неділі.

⇒ Офіційні вихідні, довгі вікенди та дні заборони торгівлі в Польщі у 2020 році

Заборона торгівлі у неділю в Польщі в 2020 році 

Грудень минулого року виявився переломним місяцем для багатьох польських підприємців, які ведуть власний магазин. З ринку зникло аж 9,5 тисяч фірм по всій країні - такі дані наводить Головне статистичне бюро Польщі (GUS). Серед них найбільший відсоток займають саме маленькі магазинчики, зареєстровані на ФОПів. Зважаючи на те, що впродовж попередніх 11 місяців 2019 року закрилось лише 1,5 тисячі таких торгових мікрофірм, ця кількість здається рекордною. 

які неділі будуть торговими в польщі в 2020

Багаторічна тенденція до зникнення з ринку дрібних підприємств через жорстоку конкуренцію з популярними торговими мережами останніми роками набирає серйозних обертів. Ще у перший рік після введення заборони на недільну торгівлю кількість торгових точок по всій країні скоротилась аж на 22 тисячі, тобто за два роки з ринку зникло майже 4% усіх фірм.

За словами експертів, потреби та уподобання споживачів змінюються з кожним роком, і щораз важливішу роль для них відіграють ціна та асортимент продуктів. Це становить серйозну проблему для крамниць, які не належать до жодної великої торгівельної мережі. Вони стають неконкурентноспроможні в ціновому плані. 

⇒ Скільки витрачали та що купували українці в Польщі в 2019 році

Як працюватимуть супермаркети в Польщі в 2020 році

Однак не лише конкуренція шкодить дрібним підприємцям. У 2020 році заборона недільної торгівлі стала ще більш суворою - відтепер в році буде всього 7 неділь, під час яких всім магазинам буде дозволено торгувати. У всіх інших випадках відкритими можуть бути лише невеличкі магазинчики у спальних мікрорайонах, де за прилавком стоятиме власник. Та грудень 2019 року показав, що майже 10 тисяч підприємців все одно відмовились від ведення бізнесу. 

Ринок змінюється. Розвиваються франшизи, а малий бізнес занепадає. Молоді люди не хочуть переймати справу своїх батьків. І попри всі сподівання, заборона торгівлі загострила конкуренцію, - розповідає Рената Юшкевич, директор організації роботодавців торгівельної сфери. 

Експертка вважає, що малим фірмам важче знівелювати втрати, які вони несуть через те, що не працюють по неділях. Потужні торгові мережі проводять інтенсивні рекламні кампанії, заохочуючи споживачів робити великі покупки в суботу. Вони також можуть запропонувати ціни, недоступні для менших магазинів. Це робить їх набагато сильнішими гравцями ринку і знову ж таки загострює конкуренцію. 

⇒ Пачка сигарет за 50 злотих і податок на цукор - в Польщі взялись за здоров’я громадян

Закриття гіпермаркетів Tesco в Польщі

Та не лише у дрібних підприємців справи ідуть важко. Деякі популярні мережі гіпермаркетів спостерігають значний спад продажів, попри те, що ринок навпаки зростає. Йдеться, зокрема, про гіпермаркети британської мережі Tesco. За останній рік в Польщі було закрито кілька десятків торгових об’єктів цієї компанії, серед яких гіпермаркети у Жешові, Варшаві, Любліні, Кракові та Ґданську. Деякі з них успішно викуповує німецька компанія Kaufland, гарантуючи працівникам їхні робочі місця та зарплати. 

Кризовий період, втім, переживає не лише компанія Tesco в Польщі, а увесь сегмент гіпермаркетів. З вересня 2018 р. по вересень 2019 р. рівень продажів у великих магазинах знизився на 2,3%. За прогнозами експертів, у 2020 році він спаде ще на 2,4%. Одна з причин зниження популярності гіпермаркетів - це те, що вони перестали бути зручними для покупців. Раніше їхньою перевагою був широкий асортимент товарів, однак тепер більшість клієнтів вважають такий великий вибір навпаки обтяжливим. 

Найбільш впевнено себе почувають, натомість, супермаркети-дисконти, такі як “Бедронка” - у цьому сегменті продажі зросли на 8,2%. 

як працюватимуть супермаркети в польщі в 2020

⇒ Бедронка навчатиме нових працівників через окуляри віртуальної реальності

У Польщі хочуть зробити закон про заборону недільної торгівлі ще суворішим?

Останніми тижнями у польських ЗМІ активно обговорюють тему недільної торгівлі. Медійники поширюють чутки про те, що парламентарі планують внести зміни до відповідного закону і зробити його ще більш суворим - заборонити торгівлю у неділю також на заправних станціях. Та нещодавно польські урядовці спростували ці заяви:

“Це чутки, ми не вживаємо жодних заходів у цьому напрямку”, - запевнив представник Міністерства у справах сім'ї, праці та соціальної політики Польщі Станіслав Швед. 

Разом з тим, віце-міністр розповів, що уряд розглядає можливість доопрацювання положень закону щодо закладів, які працюють як поштові відділення. До слова, саме завдяки цьому статусу у неділю можуть працювати крамнички мережі Żabka і abc. 

Нагадаємо, згідно з польським законодавством, у неділю та офіційні вихідні відкритими залишаються магазинчики на території вокзалів та аеропортів, а також пекарні, аптеки, заправні станції, поштові відділення, квіткові магазини, газетні кіоски тощо. Крім цього, відкритими можуть бути магазини, де за прилавком працюватиме власник, а не найманий працівник, а також супермаркети мережі “Biedronka”, розташовані на території вокзалів. 

За порушення заборони недільної торгівлі передбачено штраф від 1 тисячі до 100 тисяч злотих, а у випадку постійних зловживань - обмеження волі.

⇒ Читайте також:

В Tesco оприлюднили шокуючі факти: скільки їжі тут викидають у смітник

В Польщі зникне ціла мережа супермаркетів

Укрпошта доставлятиме посилки з Польщі за посередництвом пачкоматів InPost

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах