Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьЗаборона торгівлі в Польщі у неділю та свята має досить довгу історію. Створення проекту цього закону ініціювала ще два роки тому польська незалежна профспілка "Солідарність" (Solidarność). Тривалий час велися дискусії про доцільність прийняття цього законопроекту. Неоднозначну думку висловлювали і самі поляки.
І от нарешті в листопаді 2017 Польський Сейм таки прийняв положення про заборону торгівлі в неділю, а на початку цього року Президент Польщі Анджей Дуда підписав цей Закон і він остаточно вступив у силу з 1 березня 2018.
Законом було передбачено, що 2018 та 2019 рік мають стати перехідними - тобто обмеження в забороні торгівлі відбуватимуться поступово. З березня 2018 торгівля в неділю була дозволена лише двічі на місяць - у першу та останню неділю місяця. Так і надалі триватиме аж до кінця цього року, а з 2019 року торгувати можна буде лише в останню неділю місяця.
• Читайте також: Перша неділя без торгівлі в Польщі: як це було?
Таким чином, поступово обмежуючи торгівлю в неділю, вже до 2020 року вона буде повністю заборонена. Винятки становитимуть лише 7 неділь на рік. Відповідно до прийнятого закону, офіційно торгувати у Польщі в неділю буде дозволено лише 7 раз на рік у конкретні дні:
Шопінг-календар на 2018 рік із переліком днів, коли торгівля в Польщі не відбуватиметься (включаючи неділі та державні і церковні свята) шукайте ТУТ.
В основному рішення про заборону торгівлі у неділю та свята базується на можливості дати змогу працівникам, зайнятим у сфері торгівлі, бути в ці дні зі своєю сім’єю та мати такий самий заслужений відпочинок, як і решта громадян.
Однак деякі магазини та навіть великі торгові мережі вирішили компенсувати неробочу неділю іншим шляхом: вони збільшили години роботи в суботу та понеділок. Так, до прикладу, найбільша мережа супермаркетів Польщі Biedronka продовжила свій робочий день у п’ятницю та суботу до 22:00, а подекуди навіть до 23:00. Так само до 23:00 працюють і супермаркети Carrefour та Tesco.
Деякі працівники через заборону торгівлі в неділю змушені працювати до опівночі в суботу, а дехто навіть починає робочий тиждень після неторгової неділі одразу по опівночі в понеділок.
Такий графік роботи вельми обтяжує працівників. Так, голова національного секретаріату банків, торгівлі і соціального захисту НСПС "Солідарність" в інтерв'ю одному з польських видань зазначає, що багато працівників роздрібних торгових мереж мають проблеми з добиранням додому після роботи в суботу ввечері або з доїздом на роботу в ніч з неділі на понеділок.
У зв’язку з цим польська незалежна профспілка "Солідарність" пропонує додати поправки до Закону про заборону торгівлі в Польщі, - повідомляє Business Insider Polska. Ці поправки передбачають продовження часу заборони торгівлі з 24 до 31 години.
Поправки до закону, які пропонує "Солідарність", передбачають продовження часу заборони торгівлі з 24 годин (тобто 1 доби - неділі чи святкового дня) до 31 години (24 години неділі чи святкового дня + 2 години дня напередодні (суботи) та 5 годин наступного дня (понеділка)).
Таким чином заборона на торгівлю триватиме з 10 години вечора (22:00) в суботу до 5 години ранку (05:00) в понеділок. Якщо ж неторговий день у зв’язку з державним святом випадає на будній день, тоді такі привала мають поширюватися на день напередодні свята і день опісля. Наприклад, якщо свято припадає в середу, тоді заборона торгівлі має бути з 10 години вечора вівторка до 5 години ранку четверга.
Наразі свою пропозицію внести поправки до Закону про заборону торгівлі в неділю "Солідарність" відправила в офіційному листі до Міністра сім'ї, праці і соціальної політики Польщі Ельжбєти Рафальської.
Крім того, "Солідарність" закликає до термінової зустрічі з Міністерством сім'ї, праці та соціальної політики та представниками роздрібних мереж для обговорення можливих змін Закону про заборону торгівлі.
Сама міністр у вівторок, 2 жовтня, на запитання журналістів повідомила, що листа від "Солідарності" ще не отримала, однак вже чула про їхню пропозицію дещо підкоригувати закон.
- Ми погоджуємося з тим, що є потреба доопрацювати деякі положення даного закону і не хочемо це відкладати на потім, - зауважила Е. Рафальська.
Міністр також додала, що ті зміни, про які повідомляє "Солідарность" щодо збільшення часу заборони торгівлі, "потребують глибших роздумів та більш глибокого аналізу".
У свою чергу Президент Польської організації торгівлі та дистрибуції Рената Юшкевич заявляє, що пропозиції “Солідарності” внести поправки до Закону дискримінують працівників решти комерційних секторів. Вона також вважає, що такі дії "будуть обурювати споживачів".
Заборона торгівлі в неділю поширюється майже на всі комерційні пункти продажу. Як зазначено в тексті закону, до таких пунктів продажу відносяться "будь-які об'єкти, які ведуть продаж товарів і продуктів у сфері оптової і роздрібної торгівлі у вигляді магазинів, кіосків, ларьків, складів, складів будівельних матеріалів, універмагів та офісів із продажів".
Таким чином, торгівля офіційно заборонена практично у всіх торгових точках - від великих торгових центрів та гіпермаркетів - до невеликих магазинів та кіосків.
Виключення становлять лише аптеки, автозаправні станції, кіоски на залізничних вокзалах та в аеропортах, поштові відділення, готелі, кіоски з продажу квитків на громадський транспорт та Інтернет-магазини.
Закон передбачає також штраф за порушення заборони на торгівлю в непризначені для цього дні в розмірі від 1 тисячі до 100 тисяч злотих.
Нагадаємо, що польські супермаркети щотижня випускають промогазетки з акціями та знижками на певні товари, ознайомитися з ними ви можете на нашому сайті.
Читайте також:
Перша неділя без торгівлі в Польщі: як це було?
Заборона торгівлі в неділю та свята у Польщі в 2018 році
В Польщі зміняться правила розрахунку платіжною карткою Mastercard
Польських покупців вже давно не здивувати касами самообслуговування у популярних дискаунтерах і супермаркетах. Проте зараз такі прилади почали інсталювати у магазинах з одягом.
У четвер, 8 червня, віряни у Польщі відзначають свято Божого Тіла. Цей день є офіційним вихідним, тому більшість магазинів, супермаркетів та торгових центрів по всій країні будуть зачиненими.
Кілограмова буханка хліба за 4,40 зл, літр молока за 2,87 зл, а літр бензину – 4,65 злотих. На жаль, такі ціни на базові товари в Польщі давно відійшли у минуле.
Від сьогодні, 24 травня, у Польщі заборонено продаж певних виробів з пластику. Йдеться, зокрема, про одноразові тарілки, прибори та стаканчики. Якщо виробник порушить закон, йому загрожуватиме суворий штраф.
Цього тижня у Кракові відкрився перший магазин німецької мережі дисконтів Woolworth. Крамниця приймає перших відвідувачів у торговому центрі Atut і приваблює їх понад 5 тисячами товарів за ціною нижче 13 зл.
До кінця травня в мережі супермаркетів Бедронка у Польщі діятиме безкоштовна доставка покупок в межах послуги BIEK. Аби скористатися акцією, потрібно виконати лише одну умову.
Коментарі