В Польщі пропонують збільшити час заборони торгівлі з суботи до понеділка

03 Жовтня 2018
В Польщі пропонують збільшити час заборони торгівлі

Заборона торгівлі в Польщі у неділю та свята має досить довгу історію. Створення проекту цього закону ініціювала ще два роки тому польська незалежна профспілка "Солідарність" (Solidarność). Тривалий час велися дискусії про доцільність прийняття цього законопроекту. Неоднозначну думку висловлювали і самі поляки.

І от нарешті в листопаді 2017 Польський Сейм таки прийняв положення про заборону торгівлі в неділю, а на початку цього року Президент Польщі Анджей Дуда підписав цей Закон і він остаточно вступив у силу з 1 березня 2018.

Заборона торгівлі в неділю та свята у Польщі: як це функціонує?

Законом було передбачено, що 2018 та 2019 рік мають стати перехідними - тобто обмеження в забороні торгівлі відбуватимуться поступово. З березня 2018 торгівля в неділю була дозволена лише двічі на місяць - у першу та останню неділю місяця. Так і надалі триватиме аж до кінця цього року, а з 2019 року торгувати можна буде лише в останню неділю місяця.

• Читайте також: Перша неділя без торгівлі в Польщі: як це було?

Таким чином, поступово обмежуючи торгівлю в неділю, вже до 2020 року вона буде повністю заборонена. Винятки становитимуть лише 7 неділь на рік. Відповідно до прийнятого закону, офіційно торгувати у Польщі в неділю буде дозволено лише 7 раз на рік у конкретні дні:

  • у дві неділі напередодні Різдва
  • в неділю напередодні Великодня
  • в останню неділю січня
  • в останню неділю квітня
  • в останню неділю червня
  • в останню неділю серпня

Заборона торгівлі в неділю та свята у Польщі

Шопінг-календар на 2018 рік із переліком днів, коли торгівля в Польщі не відбуватиметься (включаючи неділі та державні і церковні свята) шукайте ТУТ.

Чому у Польщі хочуть збільшити час заборони торгівлі?

В основному рішення про заборону торгівлі у неділю та свята базується на можливості дати змогу працівникам, зайнятим у сфері торгівлі, бути в ці дні зі своєю сім’єю та мати такий самий заслужений відпочинок, як і решта громадян.

Однак деякі магазини та навіть великі торгові мережі вирішили компенсувати неробочу неділю іншим шляхом: вони збільшили години роботи в суботу та понеділок. Так, до прикладу, найбільша мережа супермаркетів Польщі Biedronka продовжила свій робочий день у п’ятницю та суботу до 22:00, а подекуди навіть до 23:00. Так само до 23:00 працюють і супермаркети Carrefour та Tesco.

Деякі працівники через заборону торгівлі в неділю змушені працювати до опівночі в суботу, а дехто навіть починає робочий тиждень після неторгової неділі одразу по опівночі в понеділок.

Заборона торгівлі в неділю та свята у Польщі

Такий графік роботи вельми обтяжує працівників. Так, голова національного секретаріату банків, торгівлі і соціального захисту НСПС "Солідарність" в інтерв'ю одному з польських видань зазначає, що багато працівників роздрібних торгових мереж мають проблеми з добиранням додому після роботи в суботу ввечері або з доїздом на роботу в ніч з неділі на понеділок.

У зв’язку з цим польська незалежна профспілка "Солідарність" пропонує додати поправки до Закону про заборону торгівлі в Польщі, - повідомляє Business Insider Polska. Ці поправки передбачають продовження часу заборони торгівлі з 24 до 31 години.

На скільки пропонують збільшити час заборони торгівлі у Польщі?

Поправки до закону, які пропонує "Солідарність", передбачають продовження часу заборони торгівлі з 24 годин (тобто 1 доби - неділі чи святкового дня) до 31 години (24 години неділі чи святкового дня + 2 години дня напередодні (суботи) та 5 годин наступного дня (понеділка)).

Заборона торгівлі в неділю та свята у Польщі

Таким чином заборона на торгівлю триватиме з 10 години вечора (22:00) в суботу до 5 години ранку (05:00) в понеділок. Якщо ж неторговий день у зв’язку з державним святом випадає на будній день, тоді такі привала мають поширюватися на день напередодні свята і день опісля. Наприклад, якщо свято припадає в середу, тоді заборона торгівлі має бути з 10 години вечора вівторка до 5 години ранку четверга.

Чи підтримає польський уряд ініціативу про збільшення часу заборони торгівлі?

Наразі свою пропозицію внести поправки до Закону про заборону торгівлі в неділю "Солідарність" відправила в офіційному листі до Міністра сім'ї, праці і соціальної політики Польщі Ельжбєти Рафальської.

Крім того, "Солідарність" закликає до термінової зустрічі з Міністерством сім'ї, праці та соціальної політики та представниками роздрібних мереж для обговорення можливих змін Закону про заборону торгівлі.

Сама міністр у вівторок, 2 жовтня, на запитання журналістів повідомила, що листа від "Солідарності" ще не отримала, однак вже чула про їхню пропозицію дещо підкоригувати закон.

- Ми погоджуємося з тим, що є потреба доопрацювати деякі положення даного закону і не хочемо це відкладати на потім, - зауважила Е. Рафальська.

Міністр також додала, що ті зміни, про які повідомляє "Солідарность" щодо збільшення часу заборони торгівлі, "потребують глибших роздумів та більш глибокого аналізу".

У свою чергу Президент Польської організації торгівлі та дистрибуції Рената Юшкевич заявляє, що пропозиції “Солідарності” внести поправки до Закону дискримінують працівників решти комерційних секторів. Вона також вважає, що такі дії "будуть обурювати споживачів".

Кому забороняється торгувати в неділю у Польщі?

Заборона торгівлі в неділю поширюється майже на всі комерційні пункти продажу. Як зазначено в тексті закону, до таких пунктів продажу відносяться "будь-які об'єкти, які ведуть продаж товарів і продуктів у сфері оптової і роздрібної торгівлі у вигляді магазинів, кіосків, ларьків, складів, складів будівельних матеріалів, універмагів та офісів із продажів".

Таким чином, торгівля офіційно заборонена практично у всіх торгових точках - від великих торгових центрів та гіпермаркетів - до невеликих магазинів та кіосків.

Заборона торгівлі в неділю та свята у Польщі

Виключення становлять лише аптеки, автозаправні станції, кіоски на залізничних вокзалах та в аеропортах, поштові відділення, готелі, кіоски з продажу квитків на громадський транспорт та Інтернет-магазини.

Закон передбачає також штраф за порушення заборони на торгівлю в непризначені для цього дні в розмірі від 1 тисячі до 100 тисяч злотих.

Нагадаємо, що польські супермаркети щотижня випускають промогазетки з акціями та знижками на певні товари, ознайомитися з ними ви можете на нашому сайті.

Читайте також:

Перша неділя без торгівлі в Польщі: як це було?

Заборона торгівлі в неділю та свята у Польщі в 2018 році

В Польщі зміняться правила розрахунку платіжною карткою Mastercard

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах