15 Лютого 2022
На купівлю власної квартири середньостатистичний поляк витратить стільки ж грошей, скільки й на її оренду впродовж 23 років – свідчать дані порталу Numbeo. Так буде щонайменше доти, поки не зміниться вартість оренди нерухомості в європейських столицях. Як показує досвід, орендні ставки все ж мають тенденцію до зростання.
У польській столиці орендна плата за двокімнатну квартиру за межами центру становить 2,1 тис. злотих (без врахування вартості комунальних послуг). Для порівняння, середня ціна 1 м2 нерухомості в тому ж районі становить 11,7 тисяч злотих. Якщо спростити підрахунки та упустити додаткові витрати, дійдемо висновку, що через 23 роки орендар перерахує власнику суму, еквівалентну вартості житла. Водночас слід врахувати, що впродовж цього часу вартість оренди неодмінно зросте, пише biznes.interia.pl.
Roam In Color on Unsplash
Якщо загальна вартість оренди зрівняється із вартістю самої квартири впродовж невеликого проміжку часу, тоді це хороша новина для покупців, які мають шанс швидко перейти від рангу “орендарів” до рангу “власників нерухомості”. Така ситуація також вигідна для інвесторів, оскільки потенційно означає, що вклад швидко окупиться. Протилежна ситуація може також бути вигідною для орендарів, які не мають потрібної суми для купівлі квартири чи не хочуть оформляти кредит на житло - тоді оренда є більш вигідною, ніж купівля. Це також може бути хорошою новиною для власників, тому що сума, вкладена у нерухомість, може бути непоганим активом.
Як ми вже з’ясували, у Варшаві вартість квартири площею до 50 м2 поза центром міста дорівнює орендній платі впродовж 23 років. Завдяки цьому результату польська столиця опинилась посередині рейтингу, до якого увійшло 40 європейських столиць. Схожа ситуація скалась у Вільнюсі та Осло. У столиці Норвегії, однак, орендна плата та ціна за квадратний метр більш ніж вдвічі вищі, ніж у Варшаві. В Осло ми повинні були б перераховувати власнику квартири орендну плату на суму майже 5000 злотих щомісяця. Квадратний метр квартири там коштує 26,8 тисячі злотих. У Литві обидві ставки на кілька сотень злотих нижчі, ніж у Варшаві, але співвідношення залишається тим самим.
Серед європейських міст також можна знайти столиці, де термін, після якого загальна орендна плата зрівнюється із вартістю квартири, довший, ніж у Варшаві. Це досить велика група міст, до якої входять кілька скандинавських столиць (Гельсінкі, Стокгольм), а також Берлін, Братислава, Будапешт, Прага та Париж. У цих містах орендна плата зрівнюється з ціною квартири після того, як мине від 24 до 44 років.
З іншого боку, ми можемо знайти приклади столиць, де орендна плата буде дорівнювати вартості квартири швидше, ніж у Варшаві. До цієї групи входять 20 європейських міст, серед яких, наприклад, Рим, Амстердам, Брюссель, Бухарест, Рига та Кишинів. У цих містах період оренди становить від 15 до 20 років.
На початку рейтингу опинилися Дублін і Київ. Всього 11-12 років достатньо, щоб орендар перерахував власнику еквівалент вартості його квартири. В столиці України орендна ставка, а також вартість 1 м2 нерухомості є значно нижчою, ніж у Варшаві. За оренду житла з однією спальнею заплатимо у Києві в середньому 1,6 тис. злотих. Якщо ж особа хоче придбати власну квартиру в українській столиці, то за 1 м2 заплатить 4,6 тисяч злотих. Відносно низька вартість покупки квартири може бути пов’язана з політичною ситуацією, а також з доступністю іпотечних кредитів в Україні. Як повідомляє НБУ, середня процентна ставка іпотеки становить 14,5%. Так, багато киян не можуть дозволити собі придбати власне житло. Це впливає на те, що орендна плата в Києві є високою в порівнянні з вартістю покупки нерухомості.
Варто наголосити, що всі наведені вище розрахунки передбачали стабільність цін. Проте історія вчить нас, що з часом як орендна плата, так і ціни на нерухомість зростають, часто навіть швидше, ніж ціни в магазинах. Обидва ці фактори сприяють саме купівлі нерухомості, тому що як тільки ми робимо покупку, на нас більше не тисне зростання орендної плати.
⇒ Читайте також:
Ціни на нерухомість в Європі: Варшава майже така ж дорога, як Мадрид, Лісабон і Рим
Скільки коштувала нерухомість на первинному та вторинному ринках наприкінці 2021 року в Польщі
Подорожі важливіші, ніж нерухомість: на що поляки найчастіше заощаджують
Головне фото: Maria Ziegler on Unsplash
Коментарі