Як живеться в Польщі на мінімальну зарплату. Дослідження

04 Жовтня 2021
мінімальна зарплата в польщі 2021-2022

За 7 років мінімальна місячна зарплата в Польщі зросла з 1750 злотих до 2800 злотих брутто. За офіційними даними Статистичного управління Польщі (GUS), на цю суму зараз живе приблизно 1,5 млн польських громадян. Журналісти видання businessinsider.com.pl вирішили дослідити, чи з 2015 року разом з “мінімалкою” зросла і купівельна спроможність поляків. 

Порівняння цін на різні товари та послуги показало, що в 2021 році за мінімальну зарплату можна дозволити собі більше, ніж раніше. Водночас, підвищення сильно “з’їдає” інфляція - у серпні 2021 року ціни в Польщі зросли на 5,4% у порівнянні з аналогічним періодом 2020-того. 

Детальніше про те, як змінювались зарплати та вартість базових товарів у Польщі з 2015-того по 2021 рік читайте далі у нашому матеріалі.

інфляція в польщіtendercapital.com

Ціни на базові товари та послуги у Польщі у 2015-тому і зараз

Уряд Польщі остаточно затвердив мінімальну заробітну плату на 2022 рік. Сума відрізняється від тієї, яку міністри пропонували першочергово, всього на 10 злотих. Так, 3010 злотих/брутто - це заокруглена мінімальна ставка, яку вирахували на основі макроеномічних показників (ВВП та інфляції). Вже з січня за годину роботи працівник у Польщі зможе отримувати мінімум 19,70 зл/брутто.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький хвалиться “величезними” підвищеннями мінімальної зарплати за часів правління партії “Закон і Справедливість”. Він має рацію, адже між сумами 1750 та 3010 злотих є значна різниця. Проте, як звертають увагу журналісти businessinsider.com.pl, є і свої “але”. Паралельно із зарплатами ростуть також ціни. Якщо інфляція поглинула велику частину підвищення, то чи відчули поляки фактичне покращення якості життя?

Аби це зрозуміти, видання businessinsider.com.pl вирішило порівняти ціни на продукти та послуги у Польщі за останні 6-7 років. За основу взяли офіційні дані Головного статистичного управління країни станом на кінець 2020 року. 

Як змінювались ціни на продукти харчування в Польщі

За даними GUS, у 2015 році півкілограмовий буханець пшенично-житнього хліба коштував у середньому 2,20 зл. Наприкінці 2020 року його вартість зросла до 2,91, тобто на третину.

Впродовж 2021 року випічка в польських магазинах та пекарнях ще більше подорожчала - в основному, через підвищення вартості сировини на світовому ринку. Вони змінюються настільки швидко, що споживачі не завжди орієнтуються в актуальній вартості хліба. 

ціни на продукти в польщі 2021
Raul Gonzalez Escobar/Unsplash

Останніми роками в Польщі дорожчає також м‘ясо. На понад 30% зросли ціни на свинину: шинку (з 24 до майже 32 зл/кг), ковбасу (21 замість 15 зл), лопатки без кісток (з 12 до 16 зл). 

Водночас інфляція не сильно вплинула на вартість молочних продуктів у Польщі. Наприклад, ціна сиру за 6 років змінилась лише на 8%, а молока - на 2%. Останнє різко подорожчало впродовж 2019-2020 років. Ще два роки тому за літр молока покупці платили 2,71 зл. Зараз його вартість становить в середньому 2,94.

⇒ Топ найдешевших та найдорожчих супермаркетів Польщі у 2021 році

Наскільки подорожчали комунальні послуги у Польщі

За останні роки в Польщі також зросла вартість утримання квартири. Водночас актуальні дані GUS не враховують підвищення цін на газ та електроенергію, що має трапитись найближчим часом. За різними даними, оплата за електрику може зрости в Польщі навіть на 20% в межах року. Це ж стосується і газу - у серпні тарифи підняли на кільканадцять відсотків, а наступне підвищення цін - цього разу на 7,4% - наступить вже з жовтня. 

За роки значно подорожчали й послуги з вивозу сміття. Ще у 2015 році за відсортовані відходи платили 9,52 злотих за особу. Це середня вартість по усій країні. У 2020 році тариф різко підняли до 19,32 зл, тобто аж на 103%. 

Також потрібно врахувати вартість водопостачання - за останні роки воно подорожчало на близько 20%. Якщо у 2015 році кубометр води коштував 3,73 зл, то наприкінці 2020 року його вартість становила вже 4,19 зл. 

⇒ Власна нерухомість в Польщі: як змінювались ціни впродовж трьох останніх років

ціни на комунальні послуги в польщі 2021Jilbert Ebrahimi/Unsplash

Актуальні ціни у сфері послуг в Польщі

За шість років у Польщі значно подорожчали послуги перукаря. Якщо у 2015 році чоловіча стрижка коштувала в середньому 17 злотих, то сьогодні за неї доведеться заплатити майже вдвічі більше - понад 25 злотих. Це, звичайно, середні ціни по всій країні - у великих містах професійна стрижка коштує значно дорожче.

Сфера культури також не належить до найдешевших. І хоча квитки на сеанси у польських кінотеатрах майже не подорожчали, за відвідини традиційного театру заплатимо на 20% дорожче: замість 45 зл у 2015-тому - 54 зл у 2020-тому.

На 16% подорожчали послуги автомийки. Ще на 10% підняли вартість проїзду у таксі чи трамваї. І це за даними 2020 року, коли ціни на паливо були ще відносно низькими. Тоді літр 95-октанового бензину в середньому коштував 4,5 злотих. Сьогодні важко заправити автомобіль паливом вартістю менше 5,5 злотих. Отже, пасажирські перевезення впродовж 2021 року подорожчали ще більше. 

Відносно повільно, натомість, росли ціни на алкоголь та тютюнові вироби. Горілка, пиво чи сигарети за останні роки подорожчали на близько 10-15%. Це значно повільніший темп підвищення цін, ніж на їжу чи комунальні послуги. 

⇒ Відтепер у Żabka можна придбати ваучери на онлайн-візит до лікаря

ціни в польщі 2021Adam Winger/Unsplash

Найбільше підвищення цін у Польщі - у сфері охорони здоров’я

Наостанок залишилась категорія, яка в епоху пандемії здається найважливішою для переважної більшості поляків. І хоча вона погано представлена у даних GUS (звіт включає лише ціни на вітамін С та відвідування лікаря), негативна тенденція все ж помітна неозброєним оком.

Якщо ціна на вітамін С за 6 років майже не змінилась - з 5,55 до 6,50 злотих за 50 таблеток - то візит до лікаря зараз обходиться значно дорожче, ніж раніше.

У 2015 році за даними Статистичного управління Польщі відвідати лікаря-спеціаліста можна було за 90 зл. Вже наприкінці 2020 року послуга коштувала 126,37 зл. Тобто один візит подорожчав на 36 злотих, або на майже 40%. У масштабах року витрати на медичні послуги можуть бути значними.  

⇒ Читайте також:

З жовтня подорожчає проїзд автострадою А4 у Польщі

Польща хоче спростити процедуру працевлаштування іноземців та видачі карт побиту

Подорожі важливіші, ніж нерухомість: на що поляки найчастіше заощаджують

Головне фото: img.wprost.pl

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах