Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьЩодня на власному авто польський кордон перетинають сотні водіїв. До прикладу, торік польський кордон перетнули понад 10 мільйонів українців. Подорожувати власним транспортом дуже зручно, а іноді вкрай необхідно, однак завжди слід пам'ятати про безпеку свого пересування та дотримання правил дорожнього руху.
Перетинаючи автомобілем кордон іншої країни, в тому числі й Польщі, мандрівники часто бувають недостатньо ознайомлені з тутешніми правилами дорожнього руху. Однак, як відомо, незнання закону не звільняє від відповідальності. Тим паче, в країнах Європейського Союзу, де на дорогах встановлені фоторадари, які фіксують правопорушення.
Встановлення фоторадарів - це чудове рішення для боротьби із правопорушниками. Як стверджує польський уряд, завдяки фоторадарам смертність на дорогах країни знизилася більш ніж на 40%.
Як свідчить статистика, минулого року фоторадари зафіксували на польських дорогах майже мільйон правопорушень, пов'язаних із перевищенням швидкості. Приблизно 8% таких правопорушень скоїли водії з українськими та білоруськими номерними знаками.
Нагадаємо, що незабаром в Польщі планують включити Прикордонну службу в систему CANARD (Центр автоматичного контролю за дорожнім рухом). Відтак, знімки з фоторадарів на польських дорогах будуть надходити до Прикордонної служби.
Це дасть змогу контролювати кожен автомобіль, який виїжджає та в’їзджає на територію Польської Республіки. Тож у тому випадку, якщо прикордонник з'ясує, що водій не сплатив штраф за порушення ПДР, - у Польщу його не пропустять, доки він цей штраф не сплатить.
На сьогодні у Польщі майже на всіх головних дорогах країни розміщені фоторадари. Принцип їхньої роботи простий: вони фотографують транспортний засіб, який перевищує допустиму на цій ділянці дороги швидкість і таким чином фіксують правопорушення без зупинки самого водія.
Завдяки цьому пристрою фіксується не лише швидкість, з якою рухався автомобіль, а й марка та модель транспортного засобу, реєстраційний номер, місце, дата і час правопорушення. Про встановлені попереду фоторадари водія заздалегідь попереджають відповідні дорожні знаки.
Окрім того, вже наприкінці цього року на польських дорогах встановлять нові, більш вдосконалені фоторадари, які фіксуватимуть не лише перевищення швидкості, а й інші порушення ПДР. Покращені моделі фоторадарів фіксуватимуть проїзд транспортного засобу на червоне світло, а також чи правильно водії повертають з однієї дорожньої смуги на іншу.
У разі скоєння правопорушення, нові фоторадари не лише фіксуватимуть його на фото. Доказом тепер слугуватиме і відеозапис, який буде виконувати пристрій. Збільшиться також площа вимірювання фоторадаром. Завдяки цьому нові пристрої можна буде використовувати на автомагістралях та автострадах.
Відповідь на це питання взялися шукати експерти з відомої для усіх польських водіїв фірми yanosik.pl, які переконані, що знання про те, де на дорогах Польщі встановлено найбільше фоторадарів, зможе позитивно впливати на безпеку на дорозі, наприклад, знизити ризик зіткнень, викликаних раптовим гальмуванням перед приладами для вимірювання швидкості.
Як зазначає Dawid Kaczmarowski з Yanosika, уся зібрана та накопичена інформація про фоторадари та камери на польських дорогах підштовхнула їх до створення такого своєрідного рапорту. Результати дослідження опублікувало польське видання Rzeczpospolita.
Експерти підсумували кількість фоторадарів, камер, що фіксують проїзд на червоне світло та приладів для відрізкового заміру швидкості на польських дорогах в усіх воєводствах Польщі. Як виявилося, найбільш контрольованими є дороги Мазовецького воєводства зі столицею Варшавою. Загалом тут встановлено 81 реєстратор.
49 реєстраторів знаходяться на дорогах Великопольського воєводства (адміністративний центр - м. Познань), що посідає друге місце в рейтингу воєводств Польщі за кількістю фоторадарів на дорогах. Третю позицію зайняло Сілезьке воєводтсво (адміністративний центр - м. Катовіце). Тут на дорогах нарахували 40 реєстраторів.
Найменше реєстраторів встановлено на дорогах Західнопоморського (21), Свентокшиського (15) та Опольського (12) воєводств.
Загалом же по всій Польщі нараховано 480 фоторадарів:
Фахівці Yanosik проаналізували кількість камер та те, наскільки “щільно” вони розташовані на дорогах і порівняли дані показники у всіх воєводствах Польщі.
Відтак, найбільше радарів на одному відрізку дороги виявилося у Мазовецькому воєводстві. Тут в середньому нараховують по 6 фоторадарів на кожних 100 км шляху. На другому місці виявилося Вармінсько-Мазурське воєводство - приблизно 4 камери на 100 км. Третю позицію зайняло Лодзинське воєводство. Тут їх щільність складає приблизно 3-4 фоторадари на кожні 100 км.
Найменша щільність розміщення фоторадарів на національних дорогах була зафіксована в Поморському, Куявсько-Поморському та Великопольському воєводствах. У кожному з цих воєводств на 100 км доріг налічується близько двох реєстраторів.
Проаналізувавши розміщення фоторадарів, камер, що фіксують проїзд на червоне світло та приладів для відрізкового заміру швидкості на польських дорогах, виявилося, що в кожному воєводстві можна визначити один з найбільш контрольованих маршрутів.
У масштабах всієї країни, найбільше “уваги” прикуто до національної дороги № 92. На ділянці, що проходить через Любуське воєводство, водії можуть зустрічати фоторадари через кожні 13 км. Ця дорога також виявилася найбільш контрольованою у Великопольському воєводстві. Там, однак, фоторадари можна зустріти рідше, ніж у Любуському воєводстві - приблизно кожні 17,5 км.
Багато реєстраторів також розміщено на національній дорозі № 94 в Малопольському воєводстві. Там в середньому фоторадари “чекають” на водіїв через кожні 13,3 км. Дорога № 94 проходить також через Підкарпатське та Опольське воєводства, де фоторадари розміщені приблизно через кожні 17,3 км і 19,6 км відповідно.
Наступним маршрутом в Польщі, який виділяється серед інших за кількістю і частотою розміщення фоторадарів, є національний шлях №78 у межах Сілезького воєводства. На ньому в середньому фоторадари розміщені через кожні на 13,5 км.
В інших воєводствах найбільш контрольованими дорогами є:
Тож, як бачимо, розміщення на дорогах фоторадарів - досить поширена практика в Польщі. Тож будьте обачними і не забувайте про дотримання правил дорожнього руху. Пам’ятайте, що сідаючи за кермо, ви несете відповідальність не тільки за себе, а й за оточуючих.
Нагадаємо, що вже невдовзі знімки з фоторадарів на польських дорогах будуть надходити до Прикордонної служби, а це означає, що відтепер прикордонники зможуть контролювати кожен автомобіль з номерами іноземної реєстрації, який виїжджає та в’їзджає на територію Польської Республіки. Тож у випадку якщо прикордонник з'ясує, що водій не сплатив штраф за порушення ПДР - у Польщу його не пропустять, доки він цей штраф не сплатить.
Про ситуацію на українсько-польському кордоні та стан черг на пропускних пунктах ви можете дізнатися за допомогою камер на кордоні онлайн.
Читайте також:
Штрафи за порушення правил дорожнього руху(ПДР) в Польщі
Дорожній патруль в Польщі. Все, що потрібно знати, якщо вас зупинили
Рада ЄС та Європейський парламент погодили правила онлайн-подання заявок на шенгенські візи та використання цифрових віз замість паспортних вклейок.
Міністерство цифровізації Польщі запровадило рішення, що дозволить українським біженцям підтвердити особу та статус своїх дітей у Польщі за допомогою цифрового документа Diia.pl.
Страхування цивільної відповідальності в Польщі довго опиралося інфляції, однак ця тенденція змінюється. Компанії, що пропонують польським водіям поліси автострахування, помітно підвищують ціни.
У Львові презентували концепцію розвитку місцевого залізничного хабу, що допоможе інтегруватися країні в європейську транспортну інфраструктуру. Це, своєю чергою, покращить безпеку, швидкість та комфорт пасажирських перевезень.
Укртрансбезпека спільно з Державною митною службою змінюють правила використання сервісу єЧерга. Відтепер через внесення неправдивих даних запис у черзі на перетин кордону буде скасовано.
Управління залізничного транспорту Польщі видало залізничній компанії Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych дозвіл на запуск міжнародних поїздів сполученням Варшава – Гребенне – Рава-Руська.
Коментарі