27 Січня 2023
Президент Польщі Анджей Дуда підписав новелізацію Спеціального закону про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території їхньої держави. Підписанню передував розгляд Сеймом 30-ти поправок, які всередині січня запропонував Сенат. Поправки було відхилено, а отже документ був підписаний у тій редакції, яку затвердив Сейм ще наприкінці 2022 року. Новелізація передбачає внесення ряду важливих змін, які стосуються життя та побуту українських біженців у Польщі. Розглянемо кілька ключових моментів.
Обов’язковий PESEL
З моменту, коли Зміни до спецзакону набудуть чинності (а це трапиться після публікації в урядовому віснику Dziennik Ustaw), українці, які шукають в Польщі тимчасового захисту, повинні будуть обов’язково подати заявку на отримання ідентифікаційного номера PESEL. Це слід зробити впродовж 30 днів після прибуття до Польщі.
Важливо розуміти, що Управління соціального страхування (ZUS), а також інші компетентні органи, що виплачують соціальну допомогу українським біженцям у Польщі, відтепер матимуть доступ до даних з реєстру Прикордонної служби Польщі. Це необхідно для того, аби запобігти зловживанням.
Отже, на запит ZUS, Прикордонна служба може вислати інформацію щодо конкретної особи про точну дату, час та місце перетину польського кордону (на в’їзд чи виїзд). Якщо біженець чи біженка отримують в Польщі фінансову допомогу, але покидають територію цієї країни на термін понад 30 днів, то автоматично втрачають право на таку соціальну підтримку. Їхнім обов’язком є попередити відповідні органи про довготерміновий виїзд з території Польщі для того, аби гроші перестали надходити.
Отримання дозволу на проживання
Новелізація спецзакону також скасовує можливість видачі громадянам України карти тимчасового побиту за спрощеною процедурою. Відтепер подавати заявки на отримання цього документа зможуть українці, які мають ідентифікаційний код PESEL UKR та офіційне працевлаштування у Польщі, або зареєстровану господарську діяльність. Ці зміни не стосуються людей, які вже отримали відповідні дозволи на перебування за спрощеною процедурою.
bankier.pl
Оплата за проживання в місцях колективного перебування біженців з України
З 1 березня 2023 року у Польщі також вводиться обов'язкова оплата за проживання у місцях колективного перебування для українців. Невдовзі люди будуть змушені оплачувати такі суми за проживання в Польщі:
- після 120 днів перебування - 50% вартості (але не більше 40 злотих/особа за добу);
- понад 180 днів перебування - 75% вартості (не більше 60 злотих/особа за добу).
Виняток становитимуть особи, які є непрацездатними, наприклад, через інвалідність, вік, важку життєву ситуацію, вагітність або необхідність догляду за дітьми. Ситуацію має оцінити воєвода або інституція, яка надає місце для проживання.
Diia.pl стає офіційним електронним документом у Польщі
Електронний документ Diia.pl, що доступний у Польщі через урядовий мобільний застосунок mObywatel ще з літа 2022 року, визнали офіційним цифровим дозволом на проживання у Польщі. Він також дає можливість вільно подорожувати Європою, а при наявності закордонного паспорта, багаторазово перетинати зовнішні та внутрішні кордони країн Шенгенської зони.
Водночас, цей документ, а також інші документи, що були видані на підставі Diia.pl, можуть визнати недійсним, якщо особа:
- втратила статус PESEL UKR;
- не підпадає під дію положень спецзакону через набуття громадянства чи тимчасового захисту в іншій державі Євросоюзу.
Варто зазначити, що положення спецзакону стосуються українців, які отримали тимчасових захист саме на території Польщі, а не будь-якої іншої держави ЄС.
⇒ Читайте також:
Одноразова виплата після народження дитини у Польщі: хто може отримати у 2023 році
Консульства та інші дипустанови України вестимуть облік військовозобов’язаних українців за кордоном
Коли можна подавати заявки на новий період виплат в межах програми Сім’я 500+ в Польщі
Головне фото: Shutterstock
Коментарі