14 Листопада 2019
Польське трудове законодавство передбачає три типи договорів про працевлаштування, які підписуються як з громадянами країни, так і з іноземними найманими працівниками. Це стандартний трудовий договір (umowa o pracę), згідно з яким робітник є максимально захищений законодавством і за нього сплачують всі необхідні податки, а також договір підряду (umowa o dzieło) та договір доручення (umowa zlecenie), які підписують переважно тоді, коли співпраця з особою має тимчасовий характер (відповідники цивільно-правовим угодам в Україні). У випадку цих двох угод, працедавець також сплачує деякі податки за працівника, зокрема на обов’язкове соціальне страхування.
Нещодавно стало відомо, що польський уряд працює над внесенням змін у законодавство щодо обов’язкового соціального страхування. Нововведення може запрацювати в Польщі вже з січня 2020 року і найбільше вплинути на підприємців, які приймають на роботу працівників саме на основі договору доручення (umowa zlecenie).
Зараз робітник, який працює в Польщі по договору доручення, сплачує до Фонду соціального страхування (ZUS) відповідні внески, які вираховуються на основі мінімальної заробітної плати в країні. Якщо ж зарплата є вищою за мінімальну ставку, яка у 2019 році становить 2250 злотих брутто, роботодавець не зобов’язаний сплачувати додаткових внесків за працівника. Крім цього, у випадку, коли робітник заробляє на підставі двох окремих договорів доручення, внески сплачуються лише на основі першого договору.
Та вже з 2020 року ситуація на ринку праці в Польщі може суттєво змінитись. Уряд хоче не лише підвищити розмір внесків на обов’язкове соціальне страхування (адже зросте і мінімальна зарплата), але й змусити сплачувати їх за кожен підписаний договір доручення. Відтак, розмір внеску вираховуватиметься не від мінімальної зарплати, а від повної щомісячної зарплати працівника. І якщо особа працює на одній фірмі по трудовому договору, а на інші підробляє по договору доручення, то сплачуватиме податки зі всіх договорів.
З однієї сторони, завдяки кардинальним змінам на рахунках платників податків до ФСС зберігатиметься більше грошей, що позитивно вплине на їхні майбутні пенсії. Та водночас, роботодавці будуть змушені сплачувати ще більші податки за своїх працівників. Наприклад, якщо з особою підпишуть договір на 3 тисячі злотих в місяць, то її щомісячний внесок на соціальне страхування зросте на майже 300 злотих. Зайнятість на основі договору доручення може перестати бути вигідною. Обидві сторони постраждають - і підприємці, і люди, які свідомо обрали договір доручення, щоб мати більшу зарплату "на руки". Разом з тим, жодних змін не відчують ті, хто працює по договору підряду (umowa o dzieło).
У такий спосіб польський уряд сподівається покращити ситуацію, в якій зараз перебуває Фонд соціального страхування країни. За підрахунками, після нововведень до його каси щороку додатково надходитиме більше 3 млрд злотих.
⇒Скільки заробляють українці в Польщі станом на 2019 рік
Збільшення податків для найбагатших в Польщі
Окрім цього, депутати від партії “Закон і справедливість” підготували законопроект, згідно з яким в Польщі хочуть скасувати так звану верхню межу доходу, після досягнення якої не потрібно сплачувати внески на обов’язкове соціальне страхування. Внесення цих змін попередньо закладено в бюджет країни на 2020 рік, попри те, що парламентська коаліція і президент країни виступають проти прийняття закону.
Зараз верхня межа доходу кратна 30-тьом середнім заробітнім платам в Польщі. Депутати від правлячої партії пропонують вираховувати розмір внесків на пенсійне та медичне страхування від загальної суми доходу працівника, так як зараз вираховують у випадку страхування від хвороби та нещасних випадків. Нововведення стосуватимуться близько 370 тисяч осіб в Польщі і фактично призведуть до збільшення податків, які сплачують найбагатші люди в країні.
⇒PIT 2019: зміни в заповненні декларації та розрахунку податку, терміни подання
Верхню межу доходу встановили в Польщі для того, щоб коли особа, яка мала великі щомісячні доходи, вийшла на пенсію, держава не мусила виплачувати їй величезну пенсію. Це було б дуже обтяжливим для бюджету.
Попри те, що і коаліція, і президент виступають проти таких змін, ліквідація ліміту вже закладена в бюджет країни на 2020 рік. Депутати сподіваються, що додаткові гроші, які будуть надходити від найбагатших, живитимуть державну скарбницю та допомагатимуть досягти амбітних цілей. Головна з них - досягти першого бюджету за 30 років з нульовим дефіцитом.
⇒Читайте також:
В Польщі планують збільшити термін дії Дозволу на роботу
В Польщі запровадили новий тип договору з роботодавцем для виконання сезонних робіт
Зміни в Трудовому кодексі Польщі в 2018 році
Коментарі