25 Червня 2020
Ціни в Польщі сягають рівня 60% від середніх цін у всьому Євросоюзі, а це своєю чергою означає, що життя в Польщі є одним з найдешевших в ЄС. Про це свідчать дані Євростату - статистичної організації Європейської Комісії - за 2019 рік. Нижчий рівень цін є тільки в Румунії та Болгарії, а найвищий - в Данії, Ірландії та Люксембургу.
Тим часом, інше дослідження Євростату вказує на те, що 2,4 млн дорослих поляків проживають разом зі своїми батьками, оскільки придбати власне житло або ж орендувати чуже все ще доволі дорого у Польщі. Про рівень цін на популярні товари та послуги в Польщі та Європі, а також про те, чому дорослі поляки не поспішають покидати свої рідні домівки, як це роблять їхні однолітки у розвинених країнах ЄС читайте далі у нашій публікації.
⇒ Туристичне 500+ у Польщі: кому нададуть грошову допомогу та на що її можна витратити
Ціни в Польщі у 2019-2020 рр.
Євростат дослідив рівень цін в країнах Євросоюзу станом на 2019 рік. Середній показник усіх країн став критерієм, згідно з яким організація порівнювала ситуацію у кожній окремій державі. Дослідження показало, що найдорожчою країною ЄС є Данія - там ціни сягають 141% від середніх цін по всьому Європейському Союзу. Одразу за Данією йде Ірландія (134%), Люксембург (131%), Фінляндія (127%) та Швеція (121%).
У самому кінці рейтингу опинилась Болгарія (53% від середнього показника по всьому ЄС), Румунія (55%) і Польща (60%). Це означає, що згідно з даними Євростату, наша західна сусідка є третьою найдешевшою країною Євросоюзу.
Результати дослідження також вказують на те, що у Польщі доволі вигідно купувати електроніку та побутову техніку, а також продукти харчування та алкоголь. Саме ці групи товарів у Польщі можна придбати за найнижчими у ЄС цінами.
Тим часом послуги готельно-ресторанного бізнесу в Польщі уже не є такими дешевими - ціни у ресторанах та готелях є нижчими в Болгарії, Румунії, Угорщині, Чехії, Литві та Португалії. Також в Польщі не надто вигідно купувати одяг - нижчі ціни на брендові товари можна знайти в Болгарії, Угорщині, Румунії і навіть Іспанії.
Майже половина дорослих поляків досі живе з батьками. Дослідження
Зі свіжих даних Євростату також виникає, що у віковій групі 25-34 років аж 43,9% поляків проживають разом з батьками. Це один з найнижчих показників у Європі. У 2015 році з батьками проживало майже 46% дорослих поляків (віком 25-34 роки). Як бачимо, за п’ять років статистика змінилась доволі несуттєво.
Із 32 європейських країн гірша ситуація на ринку нерухомості склалась лише в 9-ти. Так, більше половини молодих громадян залишаються жити із батьками в Хорватії, Македонії, Сербії, Греції та Словаччині.
Лідерами цього рейтингу знову стали Скандинавські країни - у Данії, Фінляндії, Норвегії та Швеції практично не знають як це - жити з батьками після повноліття. Зараз у цих країнах є всього невеликий відсоток дорослих людей, які ділять одне помешкання з родиною. Таким чином, в Скандинавії проблема проживання зрілих людей із батьками стосується не мільйонів, а заледве кількох тисяч осіб.
Навіть побіжний аналіз результатів, які зібрала організація Євростат, однозначно вказує на те, що основною причиною такої ситуації в Польщі є, звісно ж, гроші. Ось чому ця проблема стосується більш бідних країн старого континенту.
“Не є таємницею той факт, що молоді люди переважно заробляють менше грошей, а необхідність мати перший грошовий внесок значно обтяжує процес придбання власного помешкання. Звісно, можна вибрати опцію оренди квартири, але в Польщі дуже велика частина молодих людей надає перевагу власним “чотирьом стінам”, - коментує результати дослідження головний аналітик компанії HRE Investments Бартош Турек.
Цікаво те, що на переїзд до власного або орендованого помешкання швидше наважуються молоді польки, попри те, що заробляють вони зазвичай менше, ніж їхні однолітки-чоловіки. В Польщі жінки покидають родинну домівку в середньому до 26,3 років, а чоловіки на 1,5 року пізніше. По всій Європі різниця є ще більшою, бо жінки переїжджають у віці 25 років, а чоловіки на два роки пізніше.
На думку Бартоша Турека, способів вирішення цієї проблеми є безліч, один з них - це урядові фінансові програми допомоги молодим сім’ям.
“Наприклад, урядова програма Помешкання плюс (Mieszkanie plus) має на меті збудувати в Польщі якомога більше нових помешкань. Мета є дуже благородною, бо, як ми знаємо, чим більша пропозиція, тим доступніша ціна. Однак, поки що кількість збудованих в межах програми будинків не відповідає тій кількості, яку обіцяв уряд країни”, - підсумував польський економіст.
⇒ Читайте також:
Бум нерухомості в Польщі. Актуальні ціни і тенденції в 2020 році
Власне авто в Польщі: рейтинг міст, де водіям живеться найкомфортніше
Якість польських доріг нижча ніж в Індії та Намібії. Дослідження
Коментарі