Польські митники готуються до нового страйку

16 Листопада 2018
Польські митники готуються до нового страйку

Не так давно в Польщі не вщухали розмови про страйк польських правоохоронців, чи так званих Służb Mundurowych, куди входять поліцейська, пожежна, митна та прикордонна служби. Члени Федерації профспілок правоохоронців вимагали від польського уряду покращення умов праці, підвищення зарплат,повороту до попередньої пенсійної системи та розморожування індексації заробітної плати.

Паніку про загострення ситуації та нові страйки періодично поширювали як польські, так і українські ЗМІ, що почасти було небезпідставним: профспілки польських правоохоронців дійсно були готовими до нових форм протесту, якщо польський уряд не погодиться на переговори.

Страйк польських правоохоронців: коротко про ключові події

Протягом літа та половини осені ситуація набирала обертів: правоохоронні служби в знак протесту вивішували на дільницях, в урядових установах та на службових автомобілях прапори з написами "Солідарність" та "Акція протесту". Оскільки законом застосовувати активні форми страйку правоохоронцям заборонено, то такі невинні дії, як почіплення прапорця, мали на меті привернути увагу громадськості та політиків до проблем польських правоохоронних служб. Тоді до “oflagowania” - тобто, вивішування прапорів, долучилися поліцейські, пожежники, митники, прикордонники та тюремна служба.

страйк в Польщі

Ще однією з форм протесту, яка поширилася серед лав поліцейських та пожеників стало зменшення кількості виписаних правопорушникам штрафів. Там, де це можливо, замість штрафу видавалися лише попередження - як наслідок, відсутність (чи зменшення кількості) стягнутих штрафів било по бюджету країни. Крім того, поліцейські стали масово брати лікарняні відпустки, посилаючись на проблеми зі здоров’ям. 

Врешті решт, правоохоронцям таки вдалося достукатися до уряду та сісти за стіл переговорів. Поліцейська, пожежна та прикордонна служби дійшли до порозуміння з міністром внутрішніх справ Польщі і підписали відповідні угоди. 

Чому митники знову планують страйки?

Здавалося б, всі правоохоронні служби порозумілися з урядом і загроза нових страйків зникла. Однак осторонь договору з міністром внутрішніх справ залишилися митна та пенітенціарна служби, оскільки вони не є в підпорядкуванні Міністерства внутрішніх справ (Митна служба підпорядковується міністру фінансів, а пенітенціарна - міністру юстиції).

Таким чином, вимоги митників досі залишилися незадоволеними. По-перше, митники продовжують вимагати підвищення зарплатні на 650 злотих в місяць, перегляду пенсійної реформи та деяких інших норм, що стосуються обов’язків працівників митної служби.

Чому митники знову планують страйки?

Яку форму страйку цього разу планують застосовувати польські митники?

Ігнорування митної та пенітенціарної служб при підписанні угоди між урядом та іншими правоохоронними службами розділило польських правоохоронців на два табори: ті, чиї вимоги задовольнили, і ті, чий протест досі залишається актуальним. Як ідеться в повідомленні на офіційному сайті польської митної служби:

“У будь-який момент працівники Митної та податкової служб можуть почати протест”

Яку форму страйку цього разу планують застосовувати польські митники?

Цього разу митники вирішили взяти приклад зі своїх колег-поліцейських і в разі, якщо їхні вимоги так і не будуть почуті урядом, планують масово брати лікарняні відпустки. Це означає, що працівників на місцях залишатиметься дуже мало, а отже і виконувати свої обов’язки вони будуть значно повільніше. 

Нагадаємо, що польське законодавство забороняє усім правоохоронним органам вдаватися до активних форм страйку. Таким чином єдиним виходом для митників залишаються пасивні форми страйку - повільне виконання своїх обов’язків, невихід на роботу у зв’язку з ніби-то поганим самопочуттям тощо.

Подібна ситуація вже відбувалася два роки тому. Тоді, у 2016 році, митники вдалися до форми “італійського страйку”, коли оформлення документів на кордоні відбувається у кілька разів довше, ніж зазвичай. Крім того, разом з плакатами та пропорами вони проводили короткотермінові акції підтримки профспілок Celnicy PL безпосередньо на робочих місцях без зупинення робочого процесу.

страйки польських митників

Фото за 2016 рік, www.Celnicy.PL

Чи повториться “італійський страйк” знову - покаже час, оскільки зараз все залежить лише від готовності польського уряду сісти за стіл переговорів із митниками. Ще в серпні цього року голова польської прикордонної служби Марцін Коласа наголосив, що на митних постах будуть дуже ретельно перевіряти всі документи, що дозволяють перетин кордону на в’їзді та виїзді з Польщі. Ретельній перевірці піддаватимуться також усі транспортні засоби. 

Тоді він також зазначив, що страйк буде проводитися як на автомобільних та піших пунктах пропуску до Польщі, так і на летовищах. Самі терміни того, коли і доки відбуватиметься страйк, він не назвав, лише зауважив, що все залежатиме "від ефективності розмов із профільним міністерством". 

Що буде з чергами на польсько-українському кордоні?

Питання, яке, мабуть, найбільше хвилює кожного, хто періодично перетинає польсько-український кордон, це ситуація із чергами на кордоні. Чи відіб’ється можливий страйк польських митників на стані черг? Чи побільшають вони, якщо митники почнуть масово брати лікарняні відпустки? І як в такій ситуації виглядатиме перетин кордону?

Дійсно, якщо польські митники все ж не порозуміються з урядом і вдадуться до такої форми страйку (коли митники масово братимуть лікарняні відпустки), працівників на митниці поменшає. Це означає, що у тих, хто залишився роботи додасться, а отже вони виконуватимуть її повільніше. Не виключено, що окрім лікарняних відпусток, митники будуть проводити і так званий “італійський”, або “тихий” страйк - коли усі документи перевіряються вкрай скурпульозно та повільно

страйки польських митників

Якщо при звичному режимі митник на кордоні перевіряє машану за 1-2 хвилини, то тепер перевірка може затягнутися і до 15-20 хвилин в кращому випадку, що безумовно створюватиме довжелезні черги на кордоні.

Не виключений і такий варіант, що перед перетином кордону до Польщі буде скасовано зелений пас руху, як це вже сталося на ПП Грушів-Будомєж. Там ще з початку жовтня всі бажаючі перетнути кордон до Польщі на авто повинні ставати в одну смугу руху, яка на території самого ПП розходиться на декілька смуг, однак всі вони працюють в режимі червоного паса. Це означає, що автомобілістам доводиться довше стояти у черзі на кордоні, оскільки митний контроль відбувається на червоній смузі значно ретельніше та повільніше.

ПП Грушів-Будомєж

на ПП Грушів-Будомєж з жовтня ліквідована зелена смуга руху авто

Нагадаємо, перетинаючи кордон через червону смугу руху, під час митного контролю водієві та всім пасажирам авто необхідно вийти з машини, відчинивши всі двері та багажник. Митники ретельно перевіряють транспортний засіб і речі пасажирів і лише після успішного проходження контролю пропускають авто. Така процедура триває значно довше і, як наслідок, виникають довгі черги на кордоні.

Отже, наразі ситуація залишається напруженою. Як пишуть польські ЗМІ, “страйк висить у повітрі” і може вибухнути у будь-який момент. Наразі нам залишається лише тримати руку на пульсі польських новин та запасатися терпінням. 

Нагадаємо, що про стан черг на кордоні ви можете дізнатися у будь-який час завдяки камерам на кордоні онлайн.

-------------------------------------------------------------------------------------

ОНОВЛЕННЯ ВІД 21.11.2018

Як стало відомо з офіційних джерел, сьогодні, у середу 21 листопада о 15:00 (за місцевим часом) представники від профсоюзу польських митників зустрінуться з Міністром Фінансів Польщі Терезою Червінською і таки сядуть за стіл переговорів.

“Головне управління польської митниці під час зустрічі 20 листопада прийняло стратегію переговорів і готові зустрітися з Міністром Фінансів і представниками Національної податкової адміністрації 21 листопада, виходячи з прагнення до діалогу та бажання досягти згоди” - йдеться в повідомленні, розміщеному на офіційному сайті Митної служби Польщі.

В той же час Митна служба наголошує, що у разі недосягнення порозуміння з Міністром Фінансів, головне управління Митниці опрацювало план проведення акції протесту.

Детальніше у статті: Сьогодні з’ясується, чи буде страйк польських митників

-------------------------------------------------------------------------------------

Ми слідкуватимемо за розвитком подій та інформуватимемо вас про найважливіші новини.

Читайте також:

Чи підтримають польські прикордонники ініціативу профспілок щодо італійського страйку і що буде з чергами на кордоні?

Страйк польських митників: чи існує він і як усе відбувається насправді?

Українські прикордонники перевірятимуть чинність “Зеленої карти” в режимі онлайн

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах