Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьКожна правова держава має свій Трудовий кодекс – звід норм, які регулюють працю, працевлаштування та відносини між роботодавцем та працівником. Трудовий кодекс Польщі був прийнятий ще 26 червня 1974 року і є чинним до сьогодні з певними змінами та поправками.
Слід зауважити, що польський Трудовий кодекс захищає інтереси не лише польських працівників, а й усіх людей, які легально працюють у Польщі. Оскільки все більше українців обирають легальну роботу у Польщі, їм необхідно знати, які права гарантує польський Трудовий кодекс працівникам.
Згідно із ст. 183а Трудового кодексу Польщі (чинної від 1 січня 2004 р.), усі легально влаштовані на роботу працівники мають бути рівноправними, якщо йдеться про: початок та закінчення працi, умови працевлаштування, можливостi робити кар’єру. Крім цього, працівники мають бути рівноправними незалежно від статі, вiку, групи iнвалiдства, раси, релігії, національностi, політичних та релігійних переконань, приналежності до профспілки, етнічного походження, сексуальної орієнтації, а також незалежно від працевлаштування на обмежений або необмежений час працi, на повну або на пiвставки.
Тож якщо ви легально працюєте (або збираєтесь працювати) у Польщі, вам необхідно ознайомитися зі своїми обов’язками та правами, передбаченими у Трудовому кодексі Польщі. Нагадуємо, що з 1 січня 2018 року в Польщі змінилися правила працевлаштування для іноземців. Відтепер, аби легально працювати у Польщі, іноземець повинен:
Однак, важливо знати, що вже цього року у Польщі планують прийняти певні зміни у Трудовому кодексі. Що це будуть за зміни та як вони вплинуть на пересічних працівників у Польщі, в тому числі й українців, які там працюють?
В березні 2018 року Комісія з кодифікації трудового законодавства представила свої пропозиції щодо нововведень у Трудовому кодексі Польщі.
Однією з найважливіших пропонованих змін стали нововведення в укладанні договорів між працівником та роботодавцем. На сьогодні у Польщі найпоширенішими є три типи таких договорів. Це:
Ці договори включають в себе важливі аспекти праці, такі як чітко визначену кількість годин роботи і додаткову зарплату за понаднормову роботу, чіткі принципи звільнення з роботи, гарантовану мінімальну заробітну плату, соціальний захист тощо.
Однією з найважливіших змін стала повна ліквідація цивільно-правових договорів при працевлаштуванні, тобто договору доручення (umowa zlecenia) та договору підряду (umowa o dzieło). Замість них існуватиме лише трудовий договір (umowa o pracę), однак його діапазон тепер буде значно ширшим. Існуватиме декілька видів трудових договорів, які зможуть підписувати роботодавець та працівник, в залежності від того, яку роботу буде виконувати останній та який термін цієї роботи.
У зв’язку з ліквідацією цивільно-правових договорів при працевлаштуванні, відтепер для того, аби влаштуватися на роботу, працівник повинен підписати з роботодавцем трудовий договір (umowa o pracę).
Трудовий договір обов’язково має містити наступну інформацію:
Згідно із чинними нормами Трудового кодексу, перший трудовий договір підписується між роботодавцем та працівником на випробувальний термін, який складає не більше ніж 3 календарних місяці. Після цього зазвичай укладається договір на обмежений термін, який може бути розірваний у випадку звільнення працівника.
Окрім стандартного трудового договору, у 2018 році пропонують внести три нових види контрактів:
Що це за контракти та що вони передбачають?
Договір про нестабільну зайнятість (umowy nieetatowe) підписується у тому випадку, якщо роботодавець не має для працівника вакансії на постійну зайнятість. Підписуючи із роботодавцем такий контракт працівник може очікувати на певні тимчасові доручення за грошову винагороду.
Роботодавець час від часу може надавати якусь роботу такому працівнику, однак не зобов’язаний забезпечувати його стабільною роботою. В той же час працівник може відмовитися від прийняття пропозиції певної роботи, незважаючи на те, що він вже підписав із роботодавцем контракт. Відмова від виконання роботи не передбачатиме розірвання цього контракту.
Договір про сезонну роботу (umowy sezonowe) – цей договір підписують у випадку, якщо робота, яку має виконувати працівник, буде здійснюватися лише у певний визначений сезон і має чіткі часові обмеження. До таких робіт, наприклад, відносяться сільськогосподарські роботи.
Договір про короткотермінову зайнятість (dorywcza umowa o pracę) – такий договір буде підписуватись між роботодавцем та працівником у випадку, якщо робота, яку має виконати працівник є короткотерміновою, має певну кінцеву дату виконання і не передбачає повторення в майбутньому, тобто є одноразовою до виконання. В цьому договорі буде вказано тривалість роботи – протягом якого часу працівник її виконуватиме. Це нестандартна форма зайнятості, після виконання працівником своєї роботи дія контракту завершується.
Увага! Усі три види договорів (Договір про нестабільну зайнятість, Договір про сезонну роботу та Договір про короткотермінову зайнятість) передбачають роботу, що в часі не перевищує 12 годин на добу.
Форма зайнятості – це організаційно-правовий спосіб, умови, згідно з якими працівник виконує свою роботу. Для того, аби влаштуватися на роботу, ви повинні будете підписати з роботодавцем трудовий договір (umowa o pracę), де тепер буде, зокрема, вказано форму зайнятості.
В Трудовому кодексі запровадять нову форму зайнятості - zatrudnienie nieetatowe. Відтак, тепер існуватиме два види зайнятості працівника:
Zatrudnienie etatowe – це повна зайнятість, що, як правило, включає 40 робочих годин на тиждень.
Zatrudnienie nieetatowe – це нововведення, своєрідне поєднання трудового договору (umowa o pracę) та договору доручення (umowa zlecenia). Працівник, який не бажає регулярно працювати 40 годин на тиждень, тепер зможе підписати договір про неповну зайнятість, на підставі якого він буде працювати максимум 16 годин на тиждень. Співробітник також не буде зобов'язаний з'являтися на роботу на вимогу начальника, якщо він на це не погодиться.
Таким чином працівник зможе отримати роботу на неповний робочий день, володіючи при цьому всіма перевагами, які надає трудовий договір, а саме:
У свою чергу, роботодавець не зобов'язаний надавати працівнику роботу з неповним робочим днем, якщо така не передбачена на його фірмі.
Увага! Будь-яка робота, що вимагатиме зайнятості понад 16 годин на тиждень вважатиметься в Польщі роботою на повну зайнятість.
В оновленому Трудовому кодексі Польщі у 2018 році з'являться нові категорії працівників:
Мобільні працівники - це люди, які працюють в умовах постійної мобільності. їхня робота вимагає від них поситійної зміни місця перебування, частих подорожей, переїздів та відряджень. Це можуть бути, наприклад, торговельні агенти або технічні спеціалісти, які виїжджають на виклики клієнтів.
До категорії творчих працівників зараховують власне тих, хто займається творчістю та мистецтвом. Це художники, літератори, актори, музиканти тощо. Дуже часто їх робочий графік виходить за рамки "стандартного".
Наукові працівники - це спеціалісти, що займаються концептуальною роботою та створенням нових знань, продуктів, послуг, процесів, методів та систем, а також керують дослідницькими проектами, пов'язаними з виконанням цих завдань. До науково-дослідницького персоналу також входять люди, що працюють над написанням докторських дисертацій, науково-дослідні та науково-педагогічні працівники, а також науково-технічний персонал з вищою освітою, який працює у вищих навчальних закладах.
Усі ці категорії працівників - це ті люди, які зазвичай виконують певне завдання, роботу, що має конкретні дедлайни (крайні терміни виконання) або ж потребує багато часу та концентрації. Саме тому для цих категорій працівників робочий час буде збільшено до 48 годин на тиждень (замість 40 годин).
Зміни в Трудовому кодексі у 2018 році торкнулися також відпусток. Головною зміною стане надання відпустки терміном на 26 календарних днів на рік для всіх працівників незалежно від стажу роботи.
На даний момент така тривалість відпустки є доступною лише для людей, які пропрацювали не менше 10 років. Ті, хто працює менше 10 років, мають право лише на 20 календарних днів відпустки на рік. Однак вже невдовзі польський уряд планує це змінити.
Ще однією зміною стане неможливість перенесення невикористаної відпустки на наступний рік. Тобто, якщо протягом року ви не використали своєї відпустки, або використали лише частину з відведених вам 26 днів, ви не зможете перенести невикористані дні відпочинку на наступний рік. Ці дні просто втрачаються. І наступного року ви знову матимете право лише на 26 днів відпустки.
Окрім ліквідації цивільно-правових договорів при працевлаштування та змін у наданні відпусток, відбудуться також певні зміни і в інших сферах, що стосуються роботи та працевлаштування.
Зокрема, зміняться умови, за якими відбуватиметься звільнення працівника з посади та розірвання трудового договору. Припинення контрактів між роботодавцем та працівником вимагатиме чіткого обґрунтування.
Якщо звільнення працівника відбувається через скорочення або демонтаж робочих місць, роботодавець спочатку буде зобов’язаний запропонувати працівнику нову роботу, яку той зможе виконати. І лише у тому випадку, коли роботодавець доведе, що у нього не має іншої роботи на своїй фірмі, він зможе звільнити працівника.
Ще однією зміною стане можливість офіційно працювати "на дому". Працюючи на фірмі чи підприємстві, працівник матиме право просити на певний короткий час про роботу дистанційно, за умови, якщо його роботу справді можна виконати віддалено ("на дому").
Дистанційна робота стане можливою на короткий термін у винятковій ситуації. Наприклад, якщо ви почуваєте себе погано, то замість того, аби брати лікарняну відпустку, ви можете працювати вдома.
Розшириться також коло осіб, які зможуть брати відпустку по догляду за дитиною.
Ще одна цікава зміна в Трудовому кодексі Польщі стосується курців. Новий закон передбачає, що працівники, які під час робочого дня роблять перерви "на перекур", змушені будуть відпрацювати ці перерви. Такому працівникові доведеться залишатись після закінчення робочого дня і компенсувати витрачений на паління час. Причому така робота не вважатиметься як понаднормова і буде оплачуватись у звичайному режимі.
Нагадуємо, повний проект змін представили в Польщі у березні цього року. Тепер триватиме робота із його затвердження.
Сьогодні за даними Міністерства сім'ї, праці та соціальної політики Польщі, кількість українців, які легально працюють у Польщі, становить більше мільйона. Все більше польських компаній та приватних підприємців прагнуть залучити до роботи іноземних працівників. Так, з початку минулого 2017 року кількість компаній, зацікавлених у працевлаштуванні українців, зросла на 30 відсотків.
До того ж, у 2018 році в Польщі зросла мінімальна та середня заробітна плата. Тому цьогоріч тут слід очікувати на активний приплив працівників з України.
Нагадуємо, що з 1 січня 2018 року у Польщі почали діяти нові правила працевлаштування для іноземних працівників. Окрім того, для іноземців, що працювали в Польщі у 2017 році, впродовж 2018 року скасовується візовий коридор.
Читайте також:
Нові правила працевлаштування в Польщі для іноземців з 2018 року
Надбавки до зарплати та інші додаткові грошові виплати на роботі в Польщі
Все про податок PIT в Польщі: різновиди, спосіб розрахунку та заповнення декларації, види пільг
Польський уряд запропонував з 1 січня 2024 року підвищити мінімальну заробітну плату до 4242 злотих, а з 1 липня – до 4300 злотих.
Через війну росії проти України та повʼязаний з цим відтік робочої сили тисячі польських компаній продовжують відчувати кадровий голод.
Менш ніж через рік після початку повномасштабної російської агресії близько 65% українських біженців у Польщі вже були влаштовані на роботу. Кожен п’ятий українець, який знайшов тимчасовий захист від війни у цій країні, живе «з дня у день».
З 7 квітня у Польщі почали діяти законодавчі зміни, що регулюють дистанційну роботу найманих працівників. Відтепер людина зможе обирати повністю дистанційний або гібридний формат роботи.
У квітні майже 60 тисяч працівників мережі супермаркетів Бедронка в Польщі отримають грошову премію вартістю 3750 злотих. Про це повідомляє власниця мережі дисконт-супермаркетів — компанія Jeronimo Martins Polska.
Дослідження показало, що майже половина — 48% компаній у Польщі побоюються погіршення власного становища у 2023 році. Це на 5 відсоткових пунктів менше, ніж було у листопаді 2022 року, та водночас на 6 пунктів більше, ніж було на початку минулого року.
Коментарі