В Польщі запровадили новий тип договору з роботодавцем для виконання сезонних робіт

10 Травня 2018
сезонна робота в Польщі

Розпочався травень, а це означає, що настала гаряча пора для усіх фермерів - сезон сільськогосподарських робіт вже розпочато і триватиме він ціле літо, а подекуди навіть і восени - аж до настання справжніх холодів у листопаді. А це, в свою чергу, дало зелене світло усім українцям, які хочуть працювати в Польщі на сезонних роботах. Вакансій у цій галузі в Польщі завжди достатньо - сільське господарство тут працює на відмінно і потреба в робочих руках завжди є.

За даними Міністерства сільського господарства та розвитку сільської місцевості Польщі, за один сезон тут працює близько 500 тисяч людей, переважна більшість яких - громадяни України.

сезонні роботи в Польщі

Нагадаємо, що відповідно до нових правил працевлаштування в Польщі, іноземець, який хоче працювати на сезонних роботах, повинен отримати від роботодавця Дозвіл на сезонну роботу та виробити відповідну робочу візу.

Читайте також: Польська робоча віза - 8 найпоширеніших запитань

Новий тип договору між роботодавцем та сезонним працівником в Польщі

У середу, 9 травня, Президент Польщі підписав Закон про надання допомоги в зборі урожаю, який вводить новий тип цивільного договору і медичного страхування та страхування від нещасних випадків для сезонних робітників.

Йдеться про поправки до закону про соціальне страхування фермерів та деяких інших актів, прийнятих ще 13 квітня 2018 року. Закон набирає чинності через 7 днів з дати оголошення, тобто 16 травня 2018 року. Як стверджує Міністерство сільського господарства, новий тип договору фермери зможуть укладати вже цього року.

Отож, закон запроваджує новий вид цивільно-правового договору - УГОДУ ПРО ДОПОМОГУ В ЗБОРІ ВРОЖАЮ (UMOWA O POMOCY PRZY ZBIORACH)​. Сезонний працівник відповідно до цього договору буде вважатись помічником фермера. 

Дана угода між фермером-роботодавцем та сезонним працівником може бути укладена на термін, що в сумі не перевищує 180 днів на рік.

Угода про допомогу в зборі врожаю повинна бути укладена у письмовій формі перед початком безпосереднього виконання робіт. Відповідно до цієї угоди, помічник фермера повинен бути повнолітнім

Сезонний працівник зможе підписати один або кілька таких договорів в одного фермера або у кількох різних фермерів-роботодавців протягом року. Проте загалом тривалість всіх угод не може перевищувати в сумі зазначених 180 днів.

сезонні роботи в Польщі

Тобто, сезонний працівник може, наприклад, влаштуватись і підписати угоду про допомогу в зборі врожаю на 60 днів на господарстві, де вирощують полуницю, а після завершення там усіх робіт підписати з іншим фермером нову угоду ще на 60 днів для збору яблук. 

Які сезонні роботи в Польщі вимагають підписання угоди про допомогу в зборі врожаю?

Угода про допомогу в зборі врожаю повинна бути укладена в письмовій формі між працівником та роботодавцем (фермером) для виконання наступних видів робіт:

  • збір фруктів та овочів;
  • видалення непотрібних частин рослин, очищення зібраного врожаю;
  • сортування заготовлених або зібраних фруктів та овочів;
  • інші роботи щодо підготовки фруктів та овочів для транспортування, зберігання або продажу (складання в ящики, завантаження, упакування тощо);
  • інші роботи, пов'язані з очищенням та покращенням якості зібраного врожаю.

сезонні роботи в Польщі

Як оплачуватиметься робота в Польщі за угодою про допомогу в зборі врожаю?

Заробітна плата працівника обов'язково повинна бути вказана у договорі, який він підписує з роботодавцем. Відповідно до польського законодавства, вона повинна бути не меншою, ніж мінімальна ставка в Польщі.

Тим не менше, положення про мінімальну заробітну плату та мінімальну погодинну ставку не поширюватимуться на угоду про допомогу в зборі врожаю. Тому в плані заробітної плати така угода є винятковою. Розмір заробітної плати сезонного працівника фермер зможе встановити самостійно, відповідно до того, як він сам оцінює виконання певної роботи.

Зокрема, він може запропонувати зарплату в розмірі нижче мінімальної ставки (2100 злотих/брутто на місяць) і нижче мінімальної погодинної ставки (13,70 злотих/брутто за годину).

Однак питання зарплати повинне бути узгоджене до початку виконання робіт, а сума, яку має заплатити роботодавець своєму працівнику, повинна вказуватись в угоді про допомогу в зборі врожаю.

Переваги угоди про допомогу в зборі врожаю

Підписання угоди про допомогу в зборі врожаю з роботодавцем дає працівнику ряд переваг. 

По-перше, це легальне працевлаштування в Польщі, що автоматично ставить вас під захист закону. У разі якщо роботодавець буде порушувати ваші трудові права, не виконуватиме умов договору або не виплатить заробітну плату (чи виплатить менше заявленої суми), ви матимете повне право подати скаргу до Державної інспекції праці (Państwowа Inspekcjа Pracy).

По-друге, разом із підписанням угоди ви отримаєте повний пакет соціального захисту:

  • страхування від нещасного випадку або професійного захворювання;
  • медичне страхування;
  • право на оплачувану лікарняну відпустку.

Працівник буде мати право на одноразову грошову компенсацію у разі нещасного випадку на фермі у зв'язку з виконанням заходів, зазначених в угоді про допомогу в зборі врожаю, а також, у разі потреби, на безоплатну медичну допомогу та  оплачувану лікарняну відпустку.

сезонні роботи в Польщі

Обов'язки фермера-роботодавця в Польщі

Протягом семи днів з моменту підписання з працівником угоди про допомогу в зборі врожаю роботодавець зобовязаний повідомити про це в ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Управління соціального страхування).

Щомісяця він буде зобов'язаний сплачувати внески в ZUS для страхування від нещасних випадків та хвороби. На сьогодні сума таких внесків в Польщі становить:

  • 142 злотих - медичне страхування;
  • 42 злотих - страхування від нещасних випадків.

Тобто в сумі щомісяця фермер повинен виплатити 184 злотих за працівника.

Оподаткування сезонного працівника в Польщі

Закон про податок з доходів фізичних осіб передбачає оподаткування доходу помічника фермера. Зауважте, що усі особи, які проживають (чи проживали) на території Польщі та отримують (чи отримували) протягом певного часу дохід в Польщі, мають податкові зобов'язання перед цією державою.

Фермер-роботодавець буде зобов'язаний скласти інформацію про суму доходу працівника, з яким підписав угоду про допомогу в зборі врожаю у формі PIT-8С та надіслати її працівнику та податковій адміністрації до кінця лютого наступного податкового року.

Детальніше про сплату податків в Польщі читайте у статті: Все про податок PIT в Польщі: різновиди, спосіб розрахунку та заповнення декларації, види пільг

Отож, вже цього року сезонні працівники, в тому числі і українці, зможуть підписувати з польскими фермерами-роботодавцями новий тип цивільно-правового договору - угоду про допомогу в зборі врожаю, який надаватиме право легально працювати на сезонних роботах в Польщі протягом 180 днів на рік і надаватиме працівнику повний пакет соціального захисту.

Читайте також:

Сезонна робота в Польщі для українців: найпоширеніші запитання та відповіді

Нові правила працевлаштування в Польщі для іноземців з 2018 року

8 найпоширеніших міфів про роботу в Польщі

Новий податок для сезонних працівників у Польщі з 2018 року

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах