Польська робоча віза - 8 найпоширеніших запитань

24 Лютого 2020
польська робоча віза

В 2017 році сталася знакова подія - офіційно запровадили безвізовий режим між Україною та Європейським Союзом. Відтепер українці більше не зобов'язані оформляти візи для поїздок в Європу з туристичною метою. Водночас, візи залишаються актуальними для тих, хто планує працювати в одній із країн ЄС, зокрема і в Польщі.

Щоправда, в Польщі українці зможуть працювати по біометричному паспорту без робочої візи. Що для цього потрібно і які умови праці читайте у статті Робота в Польщі по біометричному паспорту. Проте робоча віза все ж потрібна тим, у кого немає біометричного паспорта, а також тим, хто хоче працювати в Польщі довше ніж 90 днів на півроку. 

Окрім того, що заробітчани й надалі змушені отримувати польські робочі візи, на них також чекає безліч змін, пов'язаних з процесом працевлаштування в Польщі. Нагадаємо, що з 1 січня 2018 року діють нові правила щодо працевлаштування іноземців в Польщі. У зв'язку з цим, у потенційних трудових мігрантів виникає безліч запитань стосовно актуальних правил оформлення робочої візи, відповіді на які ми наводимо у цій статті.

Які нові правила працевлаштування іноземців ввели в Польщі в 2018 році?

Ще 22 червня 2017 року Польський Сейм прийняв Закон "Про внесення змін до закону про сприяння зайнятості та установах ринку праці та деяких інших законодавчих актах", який дещо змінює існуючі правила працевлаштування для іноземців. Даний Закон набув чинності з 1 січня 2018 року.

Які саме зміни впроваджує даний закон у порядку працевлаштування іноземців в Польщі? Згідно з польським законодавством, для того аби іноземець міг легально працювати на території Польщі, він повинен отримати відповідний документ, який дозволяє йому це робити.

Якщо раніше іноземець міг легально працювати у Польщі 6 місяців протягом 12 місяців на підставі зареєстрованої Повітовим урядом праці ЗАЯВИ РОБОТОДАВЦЯ ПРО НАМІР ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ІНОЗЕМЦЯ, то тепер цей пункт скасовано і з 2018 року для того, аби мати можливість легально працювати, необхідно отримати ДОЗВІЛ НА РОБОТУ АБО ДОЗВІЛ НА СЕЗОННУ РОБОТУ.

нові правила працевлаштування іноземців

Отож, з 1 січня 2018 року є два документи, які надають право легальної праці іноземцям у Польщі - це дозвіл на роботу та дозвіл на сезонну роботу. Згідно із новими правилами, вони видаються на підставі заяви роботодавця про намір доручити працю іноземцю (oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi).

  • Дозвіл на роботу видається для роботи у всіх сферах діяльності, окрім сезонної роботи.
  • Дозвіл на сезонну роботу видається для роботи у галузях, які визначені як сезонні.

Дозвіл на роботу видається на період, який не перевищує в сумі 6 місяців упродовж року.

Дозвіл на сезонну роботу видається іноземцям з країн, що не є членами ЄС і дає право на роботу виключно в тих галузях, що вважаються сезонними. Із Дозволом на сезонну роботу ви можете працювати в Польщі максимум 9 місяців протягом року.

Відтак, для того, аби легально працювати у Польщі, згідно із новим прийнятим законом, іноземець повинен:

  • Мати документ, який допускає його на польський ринок праці (Дозвіл на роботу або Дозвіл на сезонну роботу)
  • Легально перебувати на території Польщі (наявність відповідної (робочої) візи, біометричного паспорту або дозволу на перебування).
  • Працювати на умовах, що вказані у дозволі на роботу
  • Підписати з роботодавцем відповідний трудовий договір

Детальніше про документи, необхідні для вироблення робочої візи, читайте у статті Що потрібно для оформлення робочої візи

Про усі зміни, впроваджені з 1 січня 2018 року у сфері працевлаштування іноземців у Польщі ви можете прочитати ТУТ.

Зверніть увагу! Заява про намір працевлаштувати іноземця старого зразка (тобто видана до 1 січня 2018 року) вважатиметься дійсною лише до 31 грудня 2018 року включно. Українці, які подають в польських консульствах заяви на вироблення робочої візи на підставі заяви про намір надати роботу іноземцю, можуть використовувати заяви старого зразка включно до 31 жовтня 2018 року. З 1 листопада 2018 року робочі візи на основі старих заяв відкривати НЕ БУДУТЬ.  

Звертаємо вашу увагу також на те, що у 2018 році готується проект змін до Трудового кодексу Польщі. Одним з головних нововведень стане скасування цивільно-правових договорів між роботодавцем та працівником (umowa zlecenia та umowa o dzieło). Замість них існуватиме лише трудовий договір (umowa o pracę). Детальніше про це читайте у статті: Зміни в Трудовому кодексі Польщі в 2018 році

Які види віз дають право на працевлаштування в Польщі (польська робоча віза С05, D05, D05а, D06)?

Не всі візи дають право на легальне працевлаштування в Польщі. Якщо ви плануєте довготривалий виїзд для перебування і роботи в Польщі з метою заробітку, вам необхідно виробити спеціальну робочу візу.

Існує декілька типів віз, на підставі яких можна легально працювати в Польщі. В цілях працевлаштування можна отримати робочу польську національну візу (D05, D05а, D06), що дозволяє перебувати 6 або 9 місяців в Польщі протягом року або ж короткострокову шенген-візу (С05) на 3 місяці.

Типи робочих віз до Польщі:

  • Робоча віза С05 (шенген) - дає право легально працювати в Польщі протягом 3 місяців впродовж півроку;
  • Робоча віза D05 (польська національна) - дає право легально працювати в Польщі протягом 6 місяців впродовж року на всіх видах робіт, окрім сезонних;
  • Робоча віза D05а (польська національна) - дає право легально працювати в Польщі протягом 9 місяців впродовж року, однак лише на роботах, які визнані польським законодавством як сезонні;
  • Робоча віза D06 (польська національна) - дає право легально працювати в Польщі довше, ніж 6 місяців на всіх видах робіт, окрім сезонних.

Раніше (до 2018 року) існували лише два типи національної робочої візи в Польщу - D 05 та D 06, які надають право працювати в Польщі впродовж 6 місяців на рік. Однак, у звязку з прийнятими і запровадженими з 1 січня 2018 року новими правилами працевлаштування для іноземців в Польщі, з'явився і новий тип візи - D 05а.

Відтепер для того, аби працівник міг легально працювати в Польщі, йому необхідно отримати Дозвіл на роботу або Дозвіл на сезонну роботу. На основі Дозволу на роботу видається національна віза D05 (на 6 місяців), а на основі Дозволу на сезонну роботу видається національна віза типу D 05а (на 9 місяців).

Робоча віза повинна містити наступні дані:

  • Дату видачі, підпис і печатку відповідальної особи у Воєводському управлінні
  • Назву запрошуючої фірми
  • Прізвище, ім’я, рік народження
  • Мету та тривалість візиту

Робоча віза в польщу

Отож, існує два типи робочих віз в Польщу:

  1. короткотермінова шенген віза типу С 05, що дозволяє працювати українцям в Польщі не більше, ніж 90 днів на півроку, а також протягом цього терміну перебувати в інших країнах Шенгенської зони без права на легальне працевлаштування. Підходить тим, хто планує їхати в Польщу на тимчасову (сезонну) роботу.
  2. національна польська віза типу D. Цей вид польської візи можна умовно поділити на три підвиди:
  • польська робоча віза типу D 05 з правом працевлаштування в Польщі на 180 днів (6 місяців) впродовж року;
  • польська робоча віза типу D 05a, яка дозволяє працювати в Польщі протягом 9 місяців впродовж року, однак лише на тих видах робіт, які клаифікуються як сезонні (сільсько-господарські роботи, сфера туризму тощо);
  • польська робоча віза типу D 06. Це робоча віза з максимальним терміном дії, що видається з метою працевлаштування в Польщі на довше, ніж 180 днів на рік. З такою візою ви також маєте право перебувати в країнах Шенгенської зони, проте не більше, ніж 3 місяці впродовж півріччя. Працевлаштування з національною польською візою типу D можливе тільки в Польщі. Термін дії цієї візи залежить від характеру запрошення. Для того, щоб національну польську візу вам видали з правом працювати в сусідній країні увесь рік, ви повинні надати запрошення-дозвіл від воєводи. Через це таку польську робочу візу також називають воєводською візою (або візою з річним перебуванням).

польська робоча віза

Про те, які документи необхідні для оформлення шенгенської робочої візи в Польщу та національної (воєводської) робочої візи, дізнаєтесь ТУТ.

Про всі інші види польських віз читайте ТУТ.

Також вам корисно буде знати, що в Україні почала діяти нова спрощена система реєстрації на візу в Польщу.

робота в польщі 2017, польська робоча віза 2017

Скільки коштує робоча віза в Польщу?  

Офіційна вартість конкретної візи залежить від її типу, а також від громадянства одержувача. Шенгенські візи, в тому числі і з правом на працевлаштування, коштують для українців та росіян 35 євро. Національні візи, натомість, є безкоштовними.

Ті, хто подаватиме документи на польську робочу візу в ППВА, додатково сплачуватимуть 18,5 євро у гривневому еквіваленті за послуги візового центру. Окрім цього, остаточна ціна вашої візи залежатиме від вартості пакету необхідних документів (страховий поліс, фотографія, ксерокопії документів). Якщо ви вирішили підготувати документи самостійно, то шенген віза коштуватиме значно дешевше (приблизно 2 тисячі гривень) ніж у випадку, коли пакет документів вам надасть фірма-посередник. 

Скільки коштує робоча віза в Польщу

Чи можна мати дві візи одночасно?

Ви можете відкрити дві візи одночасно лише в тому випадку, якщо одна з них шенгенська, а інша - видана країною, що не входить до цієї зони (наприклад, США чи Австралія). Ви також можете мати одночасно і шенгенську, і національну візи, але тільки у випадку, якщо вони належать до різних категорій.

Якщо ж ви маєте намір відкрити одночасно дві шенгенські візи (наприклад, робочу та шопінг-візу, або ж шенгенські візи різних країн цієї зони), то повинні знати, що це зробити НЕМОЖЛИВО. Згідно з Шенгенським кодексом, візи не можуть перетинатись, тобто якщо зараз у вас є дійсна впродовж певного періоду шенгенська робоча віза, видана дипломатичними відомствами Польщі, ви не зможете отримати шенген візу в іншу країну цієї зони на той самий період.  

Чи можна мати дві візи одночасно?

У більшості випадків вам не потрібно відкривати дві шенгенські візи одночасно, адже навіть польська робоча віза дає вам право відвідувати інші країни зони Шенген впродовж певного періоду. Разом з тим, дозвіл на в’їзд до країн шенгенської зони залежить від мети вашої поїздки. Так, віза, видана з метою працевлаштування в Польщі, не дозволяє їхати на роботу в іншу країну ЄС (наприклад, в Чехію, Німеччину чи Італію). Аби могти легально працювати в будь-якій країні зони Шенген, необхідно виробляти робочу візу цієї держави. У випадку, якщо польська робоча віза є дійсною, а вам потрібно відкрити робочу візу в Німеччину чи будь-яку іншу країну Шенгену, ви можете або дочекатись поки польська віза закінчиться, або анулювати її.

Як анулювати польську робочу візу?

Для того, щоб анулювати дійсну польську робочу візу, необхідно звернутись до консульства або візового центру. Шенген візу можна анулювати у будь-якому консульстві однієї з країн шенгенської зони, а національну візу скасовує лише те дипломатичне представництво, яке її видало.

Процедура анулювання польської робочої візи доволі проста - потрібно всього лиш написати відповідну заяву і надати копію першої сторінки закордонного паспорта, а також копію дійсної візи, яку треба анулювати. Для скасування польської візи не потрібно здійснювати жодних попередніх реєстрацій - розгляд таких заяв відбувається позачергово і триває впродовж тижня. Жодних негативних наслідків для вашої візової історії ануляція за власним бажанням не несе - консул самостійно приймає рішення чи є підстави для того, щоб скасувати дійсну візу.

Як рахувати дні перебування по робочій шенген візі (візовий коридор)?

Під час підрахунку днів перебування по робочій шенген візі до уваги береться так званий візовий коридор. Візовий коридор - це термін дії шенгенської візи, впродовж якого ви маєте право використати зазначену кількість днів перебування в зоні Шенген. Для простішого розуміння змоделюємо ситуацію: Консульство Польщі видало вам багаторазову шенген візу на 180 днів, і лише 90 з них відведені на перебування в зоні Шенгену. У цьому випадку ваш візовий коридор складає 180 днів (півроку), а дозволений термін перебування - 90 днів. Навіть якщо ви отримали багаторічну шенген візу, то впродовж кожного півріччя ви маєте право перебувати в цій зоні лише 3 місяці.

Важливо пам'ятати про те, що відрахування візового коридору розпочинається не з моменту видачі шенген візи, а з того дня, коли ви вперше перетнули кордон з даною візою. Згодом всі дні вашого перебування в межах Шенгену додаються - їхня сума не може перевищувати 90 днів. Ще один важливий нюанс, який і стає причиною непорозумінь на кордоні - при виїзді з Шенгенської зони вивчаються ваші подорожі за останні 180 днів.

Розглянемо ситуацію детальніше - при проведені паспортного контролю під час виїзду за межі Шенгену прикордонник перевіряє чи не перевищили ви ліміт дозволених 90 днів, вираховуючи коридор (180 днів) з даного моменту. У цьому і є вся складність системи - потрібно вирахувати дозволені дні перебування так, щоб з моменту проведення контролю ваша сумарна кількість днів впродовж останнього півріччя не була більшою за 90. При цьому, під час підрахунку до уваги береться не лише дійсна шенген віза, але й попередні візи, видані будь-якою країною Шенгену (і не лише мультивізи, але й одноразові). Саме тому після закінчення попередньої візи або ж завершення терміну першого півріччя дійсної візи не варто одразу ж вирушати в тривалу подорож країнами ЄС.

нові правила працевлаштування в польщі, скільки часу робиться віза в польщу

Найпростіший спосіб підрахувати дні перебування по шенген візі такий: відкриваєте свій закордонний паспорт і рахуєте дні, які ви провели в зоні Шенген від сьогодні і 180 днів назад. Враховувати потрібно всі штампи, які вам ставили впродовж останніх 6 місяців, навіть якщо у вас було декілька віз впродовж цього часу і деякі з них вже недійсні. Якщо ви нарахуєте більш ніж 90 днів – ваш ліміт вичерпано. Ви також можете скористатись спеціальним калькулятором, розміщеним на сайті Європейської Комісії. Він допоможе вам самостійно обчислити дозволений термін перебування в зоні Шенген.

Нововведення запровадили ще в 2013 році і з тих пір воно спричинило чимало непорозумінь на кордоні. Більшість власників шенген віз вважає, що впродовж кожних півроку з моменту в'їзду в Польщу має право перебувати в шенгенській зоні 3 місяці, а як тільки перше півріччя мине, ліміт "обнуляється", а тому можна знову перебувати в сусідній країні 3 місяці підряд. Однак, в цьому випадку ви проводите в Шенген зоні більше часу, ніж за її межами, тобто повинні отримати дозвіл на тимчасове чи постійне проживання. А це – зовсім інша процедура.

Як вирахувати коридор по національній візі (коли можна відкривати наступну візу)?

Візовий коридор мають не лише шенгенські візи, але й національні. Національна робоча віза видається на термін до одного року і дозволяє її власнику перебувати на території Польщі не менше 180 днів впродовж року (остаточний термін залежить від документів, на підставі яких виготовляється віза). Максимальний термін перебування по національній візі - 365 днів в році. Таку можливість надає воєводська національна віза.

Національні візи з коротшим терміном перебування передбачають візові коридори. У власників таких віз часто виникає запитання - коли можна відкривати наступну візу, якщо коридор дійсної ще не закінчився, а днів перебування вже немає? Спробуємо це з'ясувати.

Коридор національної робочої візи розпочинається з моменту вашого в'їзду на територію Польщі і триває рік. Тобто якщо вам видали візу з 2 січня 2017 року по 1 січня 2018 року, а вперше ви перетнули кордон з Польщею 1 лютого 2017 року, то коридор цієї візи завершується 1 лютого 2018 року. Після закінчення цього терміну можна відкривати наступну візу.

Коридор національної візи можна скасувати, анулювавши саму візу (на це повинні бути вагомі підстави) або відкривши воєводську візу з річним перебуванням.

Читайте також: Скасування візового коридору для іноземних працівників у Польщі в 2018 році

Які причини відмови у польській робочій візі?

Причин відмови у польській робочій візі може бути багато. Часто проблеми виникають у тих заявників, які надали неповний пакет візових документів, вказали неправдиві або помилкові дані в анкеті або ж використовували фіктивні документи (зокрема, запрошення). Відмовляються також тим особам, які фігурують в Шенгенській інформаційній системі як небажані на території країн Шенгену. У цьому списку - порушники візового режиму.

причини відмови у польській робочій візі

Оскільки кошти, які ви заплатили за розгляд візових документів, не повертаються, перед подачою на польську робочу візу радимо вам ретельно перевірити правильність внесених в анкету даних, а також наявність всіх необхідних документів. На позитивний перебіг ситуації також може вплинути хороша візова історія. Водночас, вам варто пам'ятати, що ніхто не застрахований від відмови у видачі польської робочої візи, адже остаточне рішення завжди приймає консул.

⇒ Читайте також:

Види польських віз

Візові центри та консульства Польщі в Україні та Консульства України в Польщі

Нові правила працевлаштування в Польщі для іноземців з 2018 року

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах