Польські традиції: День святого Миколая

05 Грудня 2019
польські традиції на святого миколая

Початок зими - один із найчарівніших та найатмосферніших періодів у році. Вулиці вкриваються пухнастим снігом, повсюди яскраво сяють новорічні вогники, люди діляться теплом і любов’ю один з одним в передчутті різдвяного дива. Святкові дні розмальовують яскравими фарбами нашу щоденну рутину і дають можливість приділити найближчим людям трішки більше уваги і турботи.

Різдво у Польщі традиційно святкують 25 грудня. Саме ця дата вважається початком різдвяних та новорічних свят, що тягнуться аж до січня. Однак в грудні поляки вшановують ще одне християнське свято, яке особливо полюбилося маленьким діткам - це День святого Миколая або польською мовою Mikołajki. 

Згідно з віруваннями, святий Миколай був римським християнським священиком грецького походження, єпископом Мирським. Католицька церква вшановує його пам’ять 6 грудня, в той час як в Україні День святого Миколая щороку відзначають 19 грудня. Цікаво, що в Польщі аж до XIX століття цей день був вільним від праці. Зараз звичаї дещо змінилися, про що ви дізнаєтесь у нашій статті. А наприкінці шукайте корисний словничок польської мови, пов'язаний із святкування Дня Миколая. 

⇒ Привітання з Новим роком та Різдвом Христовим польською мовою

Як у Польщі святкують День святого Миколая

Традиції вшанування Дня святого Миколая в Польщі і в Україні є доволі схожими - відрізняються лише дати. Так, у Польщі в ніч з 5 на 6 грудня святий Миколай, а точніше особа, яка в нього переодягається, дарує дітям невеличкі дарунки - іграшки, книжечки та цукерки. Про те, що саме вони хотіли б отримати від святого, дітки пишуть напередодні у листі до Миколая. Батьки зазвичай залишають для своїх дітей омріяні подарунки та солодощі під подушкою, доки малеча ще спить і ні про що не здогадується. Нечемним дітям можуть замість приємного подарунка залишити різочку. 

Того ж дня у дитячих садочках та школах зазвичай організовують “mini Mikołajki”. Переодягнений в святого Миколая вихователь несподівано приходить і дарує кожній дитині маленький сюрприз. Дітки ж на честь щедрого гостя організовують невеличкі сценки та вистави. 

польські традиції на різдво

Схожі звичаї також зустрічаються у Німеччині, Бельгії, Австрії та Нідерландах. У цих країнах подарунки прийнято ховати не під подушку, а в спеціальні в’язані черевички, що висять над каміном. А в Чехії, натомість, в’язані шкарпетки вішають на віконні рами. 
У цей день дорослі, звісно, також обмінюються подарунками, але в Європі День Миколая прийнято вважати саме дитячим святом. Справа в тому, що святий Миколай як історична постать вважався покровителем саме діток, а також знедолених людей, яких за життя він часто обдаровував. Лише віднедавна його постать стала більше асоціюватись з легендою і казкою, а не з історією християнства. 

⇒ У Польщі Миколаї розвозять подарунки на мотоциклах

На іконах та релігійних образах Миколая зазвичай показують як поважного та серйозного священика, вбраного в церковні шати із митрою єпископа в руці. Однак більшість з нас звикла до іншого, більш масового образу святого. У кіно чи на різдвяних листівках до нас привітно усміхається старенький сивочолий Миколай-Санта Клаус у червоному святковому плащі, обшитому білим хутром, з довгою сивою бородою та велетенським мішком подарунків на плечі. Одне в особі св. Миколая залишається незмінним - його велика доброта, щедрість і любов до дітей. Не змінюється і його основна мета - приносити радість і щастя, а також творити чудеса і добро всім діткам.

святий миколай в польській традиції

Що відомо про святого Миколая у польській традиції

До наших днів збереглось небагато правдивої інформації про Миколая, а більшість з того, що ми знаємо - це міфи та легенди. Святий завжди зображувався як таємнича людина, надзвичайно добра і готова прийти на поміч іншим. Ще як дитина Миколай вирізнявся своєю побожністю і добротою до близьких. Будучи дорослим чоловіком, він ділився своїм багатством зі всіма нужденними і не припинив займатись благодійністю навіть коли став священиком. Миколай щедро роздавав милостиню, а вночі залишав мішки з грошима перед будинками бідних. Звідси і пішла традиція поки інші сплять, класти для них подарунки під подушку або у спеціальному черевичку. 

Одна з відомих історій про щедрість Миколая - це історія про трьох дочок дуже бідного жителя Лікії, який не зміг забезпечити своїх дітей приданим. Завдяки допомозі святого всі три дочки вдало вийшли заміж. А за добрі вчинки святий Миколай отримав від Бога дар творити дива, тому його ще називають Миколаєм Чудотворцем.

⇒ Скільки доведеться витратити на зимові свята 2019-2020 рр. в Польщі

Словничок польської мови, пов’язаний зі святом Миколая

drobne upominki - невеличкі подарунки
rózga - різочка
zabawki - іграшки
słodycze - солодощі
wspaniały prezent - чудовий подарунок 
dobre zachowanie - хороша поведінка
zwyczaje mikołajkowe - звичаї святкування Дня Миколая
polskie tradycje mikołajkowe - польські традиції святкування Дня Миколая
obchodzić - вшановувати, святкувати
wręczać - вручати, дарувати
Wigilia Bożego Narodzenia - Святвечір
tradycja bożonarodzeniowa - різдвяна традиція
modlitwa - молитва

польські слова, пов'язані з різдвом

Бажаємо вам веселих свят та приємних подарунків!

⇒ Читайте також:

7 найкрасивіших фестивалів та свят у Польщі

Зимовий відпочинок в Польщі: як і де провести незабутні вихідні та свята?

Як вберегтись від крадіжок під час покупок у святковий період в Польщі

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах