30 Квітня 2021
Польський уряд працює над змінами до законодавства про дорожній рух. За задумом урядовців, водіїв-порушників ПДР змусять платити за поліс автострахування вищу ціну. Як пише видання Rzeczpospolita, такі зміни вже знайшли багатьох прихильників у Польщі.
“Ціни на автоцивілку можуть злетіти вгору. На щастя, не для всієї двадцятимільйонної спільноти водіїв, а лише для тих, хто порушує правила. Так, вже невдовзі вартість страхового полісу залежатиме не тільки від кількості скоєних ДТП та розміру завданої шкоди, але й від штрафних пунктів водія. Міністерство внутрішніх справ та адміністрації вже працює над змінами, але поки що не повідомляє жодних деталей. Ймовірно, страхові компанії отримають доступ до даних водіїв. На даний момент уточнюються технічні рішення”, - читаємо у публікації Rz.
Інформацію підтвердив віце-міністр внутрішніх справ і адміністрації Мацей Вонсік. Урядовець наголосив, що якби не пандемія, такі зміни вже давно були б частиною чинного законодавства. Цю думку поділяє Марія Домбровська-Лоранц, керівник Центру безпеки дорожнього руху ITS:
“Досі вартість страхування була вищою для водіїв, які скоїли ДТП. Тобто зростала вже постфактум. Тим часом, якщо вартість полісу залежатиме від дотримання правил дорожнього руху тут і зараз, можна мінімізувати ризиковану поведінку. Підвищення ціни автоцивілки лише для водіїв, які перевищують ліміт швидкості, безсумнівно призведе до зниження середньої швидкості”.
d-mf.ppstatic.pl
Автоцивілка в Польщі подорожчає, але не для всіх
Як наголошують автори статті, зміни до законодавства, ініційовані урядом, швидко отримали прихильників у Польщі. Впродовж багатьох років Польська асоціація страхування наполягала на тому, щоб пов’язати вартість автоцивілки зі штрафними пунктами, як це зробили в США. Там ціни на страхові поліси залежать від того, чи отримував водій коли-небудь штрафи за порушення ПДР. Як вважає експерт Асоціації Лукаш Кулісевич, такі зміни матимуть великий превентивний ефект. На думку фахівця, якби водії знали, що штрафні пункти понесуть за собою і подорожчання автоцивілки, то стали б їздити безпечніше.
У превентивний успіх такого задуму вірить також Інститут автомобільного транспорту Польщі. На думку експертів, економічний фактор може вплинути на зменшення кількості нещасних випадків та їх жертв.
Позитивними відгуками діляться також екзаменатори:
“Теперішні курси, що дозволяють скасувати штрафні пункти, не несуть превентивного характеру. У багатьох випадках їхні учасники часто повторюються. Приходять, щоб скасувати пункти, а через деякий час повертаються з тієї самої причини”, - стверджує Томаш Матушевський, віце-директор Воєводського осередку дорожнього руху в Варшаві.
⇒ Наскільки подорожчали автомобілі в Польщі за 2020 рік
d-mf.ppstatic.pl
Штрафи за порушення ПДР в Польщі
За даними Rzeczpospolita, водіям у Польщі також слід готуватись до підвищення штрафів за порушення ПДР.
“Неофіційно кажуть, що найвищий штраф становитиме 1,5 тисячі злотих (зараз - 500 зл). Не дивно, що коли водіїв просять оцінити пропозиції уряду, останні налаштовані радше негативно. Вони не хочуть платити більші штрафи чи вищу вартість автоцивілки, якщо єдиним виправданням для підвищення цін є латання дір у бюджеті”, - пише видання.
Як вважають у Польському товаристві водіїв, уряд повинен створити фонд дорожньої безпеки і гарантувати водіям, що отримані за рахунок сплати штрафів кошти будуть призначені лише на покращення ситуації з безпекою на польських дорогах.
“Революція так чи інакше чекає на водіїв. Сейм вже працює над ліквідацією закону про відмову від отримання штрафу. Його доведеться сплатити впродовж кількох днів. Зміни потрібні. Звіт Європейської ради безпеки транспорту свідчить про те, що більше осіб, ніж на польських дорогах, гине хіба що в Болгарії та Румунії”, - підсумовують автори статті.
⇒ Читайте також:
Правила дорожнього руху в Польщі: що зміниться в 2021 році
На польських дорогах з’являться нові фоторадари
Електронні водійські права в Польщі: хто і як може користуватись
Коментарі