Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьЗа різними даними, на даний час в Польщі на заробітках перебуває близько 2 млн українців. Їхня чисельність особливо зростає у весняно-осінній період, коли відкриваються так звані сезонні роботи. Щороку зростає і кількість українців, які влаштовуються на посади, де потрібно мати високу кваліфікацію - наприклад, медики, IT-спеціалісти тощо.
В роботі за кордоном, в тому числі в Польщі, наших співвітчизників приваблює значно вища, аніж в Україні, зарплата. Польська “мінімалка” є такою ж, як в Україні середня зарплата фахівця. До того ж, польські зарплати з кожним роком ростуть, а пропозицій на ринку праці для іноземців стає все більше. Тож не дивно, що українців так приваблює можливість заробляти в Польщі.
В порівнянні з минулим 2018 роком мінімальна зарплатня для працівників в Польщі дещо зросла. Якщо минулого року мінімальна ставка була 2 100 злотих брутто/місяць, то у 2019 році польський уряд затвердив мінімальну зарплату в розмірі 2 250 злотих брутто/місяць. Тобто польська зарплата зросла на 150 злотих.
При цьому “на руки”, після вирахування всіх обов’язкових податків, працівники з мінімальною ставкою будуть отримувати 1 634 злотих нетто/місяць, тобто на 104 злотих більше, ніж минулого року.
• Читайте також: Середня заробітна плата в Польщі у 2018
Відповідно зі зростанням мінімальної зарплати, в 2019 році зросла і мінімальна погодинна ставка для працівників в Польщі. Згідно з Трудовим кодексом Польщі, мінімальна погодинна ставка може відрізнятися для працівників, що працюють за різними трудовими договорами.
Так, для тих, хто працює на підставі Umowa o prace мінімальна зарплата за одну годину роботи у 2019 становить 14,70 злотих брутто/год, а з вирахуванням податків - 12 злотих нетто/год.
Umowa o prace дозволяє людині працювати всього 168 годин на місяць, а всі понаднормові години, робота в нічну зміну, робота у вихідні або святкові дні оплачуються за більш високим тарифом.
Що ж стосується працівників, які працюють на підставі Umowa zlecenie, то у 2019 році мінімальна погодинна ставка для них становить 9 злотих нетто/год.
Umowa zlecenie не передбачає жодних надбавок і переплат за понаднормову роботу чи роботу вночі, у вихідні і святкові дні. Зарплата за цим договором виплачується згідно із зазначеним погодинним тарифом, проте працювати працівник можете стільки, скільки вистачає сил і бажання, в тому числі в нічні зміни та вихідні дні.
Слід зауважити, що Національна інспекція праці у Польщі жорстко контролює дотримання правил виплати заробітної платні серед роботодавців. Відтак, через несплату працівнику мінімальної ставки роботодавцю може загрожувати штраф в розмірі від 1 до 30 тисяч злотих.
Варто знати, що відповідно до Закону мінімальна заробітна плата в Польщі не включає:
• Читайте також: Надбавки до зарплати та інші додаткові грошові виплати на роботі в Польщі
Згідно зі ст. 151 Трудового кодексу Польщі, кожен, хто працює вночі (тобто у проміжку між 22:00 і 7:00 год) за трудовим договором Umowa o prace, повинен отримувати надбавку у розмірі 20 % від денної погодинної ставки. Тобто, якщо мінімальна денна погодинна ставка становить 14,70 злотих, то це означає, що працівник має додатково отримувати по 2,94 злотих за кожну годину роботи вночі.
Таким чином, мінімальна погодинна ставка за роботу в нічні години у Польщі в 2019 році складає 17,64 злотих брутто.
У випадку неповної зайнятості, коли працівник працює неповний робочий день (половина робочого дня, 1/4 тощо), то його мінімальна заробітна плата буде пропорційна кількості відпрацьованих годин.
Так, наприклад, якщо працівник працює на півставки, тобто половину робочого дня, то його мінімальною зарплатнею у 2019 році може бути відповідно половина мінімальної місячної зарплати, а саме 1 125 злотих брутто (817 злотих нетто).
В Польщі існує два поняття для означення заробітної плати працівника - це зарплата брутто та зарплата нетто.
Кожного місяця роботодавець в Польщі зобов’язаний робити відрахування від вашої заробітної плати брутто, які розподіляються наступним чином:
В результаті, на руки ви отримуєте зарплату нетто, тобто вашу заробітну плату з уже вирахуваними від неї податками.
Зауважте, відповідно до польського законодавства, податки повинні сплачувати усі особи (незалежно від того, громадянами якої країни вони є), котрі отримують дохід на території Польщі.
• Детальніше про податки в Польщі читайте у статті: Все про податок PIT в Польщі: різновиди, спосіб розрахунку та заповнення декларації, види пільг
Отримати заробітну плату в Польщі можна двома способами:
Спосіб та дата отримання заробітної плати повинні бути прописані у трудовому договорі.
Читайте також:
Надбавки до зарплати та інші додаткові грошові виплати на роботі в Польщі
Нові правила працевлаштування в Польщі для іноземців з 2018 року
Польський уряд запропонував з 1 січня 2024 року підвищити мінімальну заробітну плату до 4242 злотих, а з 1 липня – до 4300 злотих.
Через війну росії проти України та повʼязаний з цим відтік робочої сили тисячі польських компаній продовжують відчувати кадровий голод.
Менш ніж через рік після початку повномасштабної російської агресії близько 65% українських біженців у Польщі вже були влаштовані на роботу. Кожен п’ятий українець, який знайшов тимчасовий захист від війни у цій країні, живе «з дня у день».
З 7 квітня у Польщі почали діяти законодавчі зміни, що регулюють дистанційну роботу найманих працівників. Відтепер людина зможе обирати повністю дистанційний або гібридний формат роботи.
У квітні майже 60 тисяч працівників мережі супермаркетів Бедронка в Польщі отримають грошову премію вартістю 3750 злотих. Про це повідомляє власниця мережі дисконт-супермаркетів — компанія Jeronimo Martins Polska.
Дослідження показало, що майже половина — 48% компаній у Польщі побоюються погіршення власного становища у 2023 році. Це на 5 відсоткових пунктів менше, ніж було у листопаді 2022 року, та водночас на 6 пунктів більше, ніж було на початку минулого року.
Коментарі