Робота в Польщі в цифрах. Інфографіка

27 Квітня 2018
Робота в Польщі в цифрах

З кожним роком українців, які їдуть працювати за кордон, стає все більше. Заробітчанство стає дедалі популярнішим і на це є декілька причин: по-перше, можливість заробити за кордоном значно більше грошей, аніж працюючи на аналогічній (а іноді й кращій посаді) в Україні; по-друге, це можливість побачити світ, відкрити для себе нові горизонти та набратися досвіду; по-третє, українців приваблює вищий рівень життя в європейських країнах та можливість в переспективі залишитися там жити назавжди і забрати до себе усю сім’ю.

Звісно для України таке явище не є сприятливим, оскільки можна спостерігати відтік кращих, молодих і висококваліфікованих кадрів за кордон, але все ж, як показує статистика, більшість заробітчан згодом таки повертаються додому і вкладають зароблені за кордоном гроші у приватне будівництво, навчання дітей чи навіть власний бізнес в Україні.

Ні для кого не секрет, що найпопулярнішою для трудової міграції країною серед українців є Польща. Ця країна приваблює наших співвітчизників відносно кращою, ніж в Україні, зарплатнею, близькістю до України і великою кількістю вакансій для охочих тут влаштуватись працювати. До прикладу, лише минулого року Польща видала українцям понад 1,16 млн віз

Отож, ми підсумували різні статистичні дані і дізналися, яка вона - робота в Польщі в цифрах:

робота в Польщі в цифрах

Чому саме Польща?

Сьогодні за оцінками Міністерства сім'ї, праці та соціальної політики у Польщі у сусідній країні працює понад мільйон наших співвітчизників, а за неофіційними даними ця цифра сягає навіть двох мільйонів!

Більшість українців, що вже працювали в Польщі, планують знову поїхати туди на заробітки, однак мало хто розглядає цю країну як місце для імміграції. Як показує статистика, протягом останніх п'яти років більше половини українців, що працюють у Польщі, повторно приїжджають сюди на роботу по декілька разів, однак кожного разу залишаються тут не довше, аніж на півроку. 

Опитування "Імміграційного барометру" в Польщі показали, що лише 11% українців, що працюють у Польщі, хочуть залишитися тут жити назавжди. Серед причин, якими вмотивоване бажання наших співвітчизників повертатися додому і не залишатися в Польщі, серед іншого, найчастіше називають:

  • віддаленість від сім’ї та рідних (38,8 %); ​​
  • ненормований робочий день (31,8 %);
  • важкі умови праці (27,5%)

Загалом же, троє з чотирьох українців, які працюють в Польщі, планують все таки повертатися додому - в Україну.  

робота в польщі

До приїзду на заробітки саме в Польщу українців заохочує, в першу чергу, близькість цієї країни до України - так відповіли більше половини всіх опитуваних. Ще 44% опитуваних вказали, що до Польщі на заробітки їх спонукає їхати вища, ніж в Україні, заробітна плата. 34% також зазначили, що обирають для трудової імміграцію Польщу через низький мовний бар’єр - польська мова є зрозумілою для українців і навіть схожою до нашої радної мови.

Українці на роботі в Польщі. Статистика

Як уже було зазначено, за неофіційними даними кількість українців, що працюють в Польщі, сягає двох мільйонів. Тільки подумайте - 95% усіх іноземців, які працюють в РП - українці. Серед трудових мігрантів 57,9% складають чоловіки і 42,1%, відповідно, жінки.

Цікаво, що більше чоловіків їде на заробітки в Польщі з 2014 року. Одна з причин такої тенденції - спроба українців ухилитися від призову в армію. Інша причина - за фізично важку роботу, яку власне можуть виконувати лише чоловіки, більше платять. 

робота в польщі

Читайте також: Безкоштовні вакансії роботи в Польщі для українців

Середній вік українського працівника в Польщі складає 33 роки. Цікаво, що  38% тих, хто приїхав в Польщу на роботу -  це студенти та випускники вузів віком від 18 до 25 років. 

Більшість українських студентів, які їдуть навчатися у польських ВНЗ, поєднують навчання з роботою. Лише третина студентів їде суто з метою навчання. Зазвичай працюючі студенти задовольняються випадковими заробітками - в основному це тимчасова зайнятість в оптово-роздрібній торгівлі та готельно-ресторанному бізнесі.

робота в польщі для студентів

Читайте також: Робота для студентів в Польщі: важливі аспекти

Коротка статистика у відсотках:

  • майже на 50% середня зарплата в Польщі вища, ніж в Україні;
  • 66% свого заробітку мігранти привозять рідним в Україну;
  • на власні потреби мігранти витрачають лише 20% свого заробітку;
  • тільки 5% міняють зароблені злоті на гривні. В основному українці везуть додому злоті або долари;
  • лише 11% українців, що працюють у Польщі, хочуть залишитися тут жити назавжди;
  • трудові мігранти з дозволом на проживання складають лише 0,3% від населення Польщі;
  • 58% українців, котрі приїжджають до Польщі на роботу, вже забезпечені житлом. Ще 34% отримують тут безкоштовні їжу та транспорт для доїзду до місця праці;
  • 0,3% мігрантів відкрили власний бізнес в Польщі;
  • 45% працівників на місяць витрачають від 200 до 500 злотих на власні потреби, а кожен 5 українець заявляє, що витрачає до 200 злотих на місяць.

Українці в Польщі переважно виконують просту фізичну роботу, що не вимагає кваліфікації - таких заробітчан аж 70,7%. Найчастіше вони задіяні в домашніх господарствах (37,6%), будівельних і ремонтних роботах (23,6%) і аграрному секторі (19,3%). Кожен п'ятий українець в Польщі працює в сільському господарстві. Як правило, це робота на невеликих фермерських господарствах, найчастіше - збирання врожаю ягід і фруктів (полуниці, яблук тощо).

робота в польщі

Лише 29,3% українських заробітчан в Польщі працюють на роботах, які вимагають підвищеної кваліфікації. Цікаво, що значна частина українців, які працюють в Польщі, маючи вищу або середню освіту, виконують роботу нижче своєї кваліфікації. 

Як показує статистика, протягом останніх п'яти років більше половини українців, що працюють у Польщі, повторно приїжджають сюди на роботу по декілька разів, однак кожного разу залишаються тут не довше, аніж на півроку.

В середньому українець відвідує сусідню країну до дев'яти разів поспіль, а середня тривалість його перебування в Польщі становить п'ять місяців.

Працювати і заробляти: заробітна плата в Польщі більша, ніж в Україні

44% опитуваних українців вказали, що до Польщі на заробітки їх спонукає їхати вища, ніж в Україні, заробітна плата, що не дивно, враховуючи що зарплата в Польщі в 2 рази більша від української і до того ж з кожним роком збільшується.

Так, у 2018 році мінімальна заробітна плата збільшилась на 5% у порівнянні з минулим роком. Якщо у 2017 році мінімальна зарплата становила 2 000 злотих, то тепер вона зросла до 2 100 злотих брутто/місяць.

заробітна плата в Польщі

Читайте також: Мінімальна заробітна плата в Польщі у 2018 році

Згідно з підрахунками, працівник, що працює на посаді з мінімальною ставкою, отримує в місяць з вирахуванням усіх податків близько 1 530 злотих нетто (приблизно 11 300 грн).

Мінімальна погодинна ставка в Польщі становить 13,7 злотих брутто, а робота в нічні години оплачується ще на 20% більше - мінімальна ставка - 16,4 злотих брутто.

Високою залишається і середня зарплатня в Польщі. Протягом минулого року вона склала близько 3,5-5 тисяч злотих на місяць. У порівнянні з 2016 роком, коли середня заробітна плата становила  4 218,92, за 2017 рік вона зросла приблизно на 5,7% і складає близько 4 290 злотих (близько 31 700 грн). Як стверджують експерти, у 2018 році і надалі спостерігатиметься тенденція до зростання зарплат у Польщі.

Читайте також: Середня заробітна плата в Польщі у 2018

Окрім того, в Польщі виплачують надбавки до зарплати за понаднормову роботу, працю в нічні години чи роботу у важких умовах, а також виплачуються грошові премії.

Читайте також: Надбавки до зарплати та інші додаткові грошові виплати на роботі в Польщі

Цікаво, що більшість українців, які працюють в Польщі, не відправляють гроші додому. Таких осіб серед респондентів знайшлось майже 61%. Швидше за все, українці просто збирають усі зароблені гроші і привозять їх додому тоді ж, коли повертаються самі, а не переказують додому певну суму коштів щомісяця, щоб не платити за послугу грошових переказів. Тим не менш, згідно з даними польського Нацбанку, за три місяці 2017 року українці переказали додому з Польщі понад 3 мільярди злотих.

заробітна плата в Польщі

Відносно небагато витрачають українські заробітчани в Польщі на власне проживання. 45% опитаних працівників з України заявили, що на місяць вони витрачають від 200 до 500 злотих на власні потреби. 16% респондентів підрахували, що їхні витрати складають максимум 1 тис. злотих на місяць, а кожен п'ятий українець заявляє, що може перебувати в Польщі, витрачаючи лише до 200 злотих на місяць.

Істотно зменшити свої витрати на проживання в Польщі під час заробітків дозволяє і те, що багато роботодавців пропонують іноземним працівникам безкоштовне житло чи харчування: більше половини українців (58%), котрі приїжджали до Польщі на роботу, вже були забезпечені житлом від роботодавця; ще 34% отримують тут безкоштовні їжу та транспорт для доїзду до місця праці.

Читайте також:

У скільки обійдеться місяць життя в Польщі? Інфографіка

Нові правила працевлаштування в Польщі для іноземців з 2018 року

Цікаві факти про Польщу, які вас здивують. Інфографіка

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах