Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьСьогодні все більше студентів у всьому світі під час навчання у ВНЗ паралельно влаштовуються на роботу. Для них це досить хороша практика та й хороша можливість підзаробити трохи грошей. Не винятком є і Польща. Тут навчається багато студентів з України, які не проти мати додатковий дохід, аби заробляти на власні потреби і при цьому мати достатньо часу на навчання і відвідування занять.
Так само як і українські студенти, що навчаються у ВНЗ України, які теж часто цікавляться можливістю підзаробітку в Польщі, наприклад, під час літніх канікул. Однак часто молодь спиняє необізнаність у даному питанні: чи можна студентам легально працювати в Польщі, як нараховується заробітна плата студенту в Польщі і що потрібно для того, аби працевлаштуватися в Польщі будучи студентом. Спробуємо розібратися в усіх цих питаннях.
Правило номер один для усіх студентів, які бажають працювати в Польщі - години роботи не повинні співпадати з годинами навчання. Тому часто студенти шукають підзаробіток на час канікул або роботу з ненормованим графіком - у першу чи другу зміну, в залежності від того, коли у них пари. Однак слід зауважити, що легально влаштуватись на роботу на повну ставку будучи студентом неможливо.
У свою чергу польські підприємці прагнуть залучати студентів і не цураються такої практики. Це стосується як малих підприємств, так і великих міжнародних корпорацій. Відповідно до польського законодавства (ст. 6 ар. 4 Закону про систему соціального страхування), студент, який працює на підставі договору доручення (umowy zlecenia) або договору про надання послуг (umowy o świadczenie usług) до досягнення ним віку 26 років, не підлягає обов'язковому страхуванню в ZUS (Управління Соціального Страхування в Польщі), що, звісно, не може не приваблювати роботодавців, адже для них студенти обходяться "дешевше", аніж інші співробітники.
Для того, аби студент міг легально влаштуватись на роботу в Польщі, йому, в першу чергу, необхідно представити документ, який підтверджує його легальне перебування в Польщі. У даному випадку - це може бути студентська віза, карта поляка чи карта побиту.
Українці, які навчаються у польських ВНЗ і перебувають у країні на підставі студентської візи, так само можуть легально працювати в Польщі. Однак слід пам’ятати, що зі студентською візою ви можете працювати максимум 120 годин на місяць (до 4 годин на день).
Далі особі необхідно буде надати роботодавцю докази, які підтверджують його статус студента. Це може бути студентський квиток чи довідка з деканату ВНЗ, в якому навчається цей студент.
Отже, для легального працевлаштування в Польщі студент повинен мати:
Якщо ви є студентом українського ВНЗ, то, швидше за все, зважаючи на об’єктивні причини (навчання, а отже і перебування більшу частину часу в Україні), працювати в Польщі ви, якщо і зможете, то лише під час літніх канікул. У цей час в Польщі якраз розпал сезонних робіт, тому знайти роботу у цю пору року буде нескладно.
Читайте також: Безкоштовні вакансії роботи в Польщі для українців
Для того, аби легально працювати в Польщі, вам необхідно буде отримати від роботодавця Дозвіл на роботу або Дозвіл на сезонну роботу (в залежності від типу роботи, яку ви виконуватимете) і звернутись у ППВА (Пункт прийому візових анкет) за місцем проживання для вироблення відповідної візи. Легально працювати в Польщі можна за наявності наступних віз:
Читайте також: Види польських віз
Польська робоча віза - 8 найпоширеніших запитань
Студент може працювати в Польщі на підставі таких договорів:
Перші три види договорів належать до цивільно-правових відносин і регулюються Цивільним кодексом Польщі. Трудовий договір (umowa o pracę) регулюється Трудовим кодексом.
Серед усі видів договорів для працівника, безумовно, кращим буде підписаний Трудовий договір, оскільки він чітко регулює відносини між працівником та роботодавцем і включає в себе важливі аспекти праці, такі як чітко визначену кількість годин роботи і додаткову зарплату за понаднормову роботу, чіткі принципи звільнення з роботи, гарантовану мінімальну заробітну плату, соціальний захист тощо.
Цивільно-правові договори (umowa zlecenia, umowa o dzieło, umowa o świadczenie usług) трактують і працівника, і роботодавця рівними сторонами і не забезпечують тих прав працівникові, які він може мати, підписуючи Трудовий договір - наприклад, грошові виплати у разі хвороби чи відпустки за бажанням.
Нагадаємо, що відповідно до змін у Трудовому кодексі Польщі, які будуть прийняті вже цього року, цивільно-правові договори (umowa zlecenia та umowa o dzieło) скасують. Замість них існуватиме лише трудовий договір (umowa o pracę).
Детальніше про це читайте у статті: Зміни в Трудовому кодексі Польщі в 2018 році
В той же час для студентів цивільно-правові договори досить зручні, оскільки передбачають можливість мати гнучкий робочий час, пристосований до пар в університеті. До того ж такі договори дозволяють, за потреби, швидко звільнитися.
Студент, який працює на підставі трудового договору має весь пакет захисту, гарантований Трудовим кодексом, серед іншого, наприклад, грошові виплати на період хвороби чи відпустку за власним бажанням.
Трудові договори також формують ряд зобов'язань працівника перед роботодавцем і навпаки. Це означає, що працівник, як частина трудових відносин, виконує замовлення роботодавця за певну винагороду, зазначену в договорі. Як бачимо, все просто: ви виконуєте роботу - вам платять визначену суму.
У 2018 році мінімальна заробітна плата в Польщі становить 2 100 злотих брутто/місяць. Однак студенти, враховуючи те, що вони працюють неповний робочий день, не обов’язково отримують саме цю суму. Зазвичай розрахунок зарплати студента проводиться від кількості відпрацьованих ним годин. Мінімальна погодинна ставка в 2018 році в Польщі становить 13,7 злотих брутто.
Трохи вище оплачується в Польщі робота в нічні години. Відповідно до закону, кожен, хто працює вночі, тобто між ними 22:00 і 7:00 год, повинен отримувати надбавку у розмірі 20 % від денної погодинної ставки. Тобто, мінімальна погодинна ставка за роботу в нічні години у Польщі в 2018 році складає 16,4 злотих брутто.
Читайте також: Мінімальна заробітна плата в Польщі у 2018 році
Будь-який дохід, отриманий на території Польщі, підлягає оподаткуванню цієї країни. Тому якщо протягом певного часу ви отримували в Польщі певний дохід, то ви або ваш роботодавець будете зобов’язані подати до 30 квітня наступного року податкову декларацію і розрахувати свій податок. Про те, як це зробити, читайте у статті: Все про податок PIT в Польщі: різновиди, спосіб розрахунку та заповнення декларації, види пільг
Тим не менше, у Польщі існує поняття неоподатковуваного річного доходу (kwota wolna od podatku). Це певна сума від річного доходу осіб, що працюють в Польщі, яка не підлягає оподаткуванню. З 1 січня 2018 року неоподатковуваний річний дохід виглядає наступним чином:
Тобто, якщо ваш сумарний річний дохід складає до 8 тисяч злотих (як у випадку більшості студентів) – ваш податок складатиме 0%.
Читайте також:
Скільки і на що витрачають студенти у Польщі
Польський уряд запропонував з 1 січня 2024 року підвищити мінімальну заробітну плату до 4242 злотих, а з 1 липня – до 4300 злотих.
Через війну росії проти України та повʼязаний з цим відтік робочої сили тисячі польських компаній продовжують відчувати кадровий голод.
Менш ніж через рік після початку повномасштабної російської агресії близько 65% українських біженців у Польщі вже були влаштовані на роботу. Кожен п’ятий українець, який знайшов тимчасовий захист від війни у цій країні, живе «з дня у день».
З 7 квітня у Польщі почали діяти законодавчі зміни, що регулюють дистанційну роботу найманих працівників. Відтепер людина зможе обирати повністю дистанційний або гібридний формат роботи.
У квітні майже 60 тисяч працівників мережі супермаркетів Бедронка в Польщі отримають грошову премію вартістю 3750 злотих. Про це повідомляє власниця мережі дисконт-супермаркетів — компанія Jeronimo Martins Polska.
Дослідження показало, що майже половина — 48% компаній у Польщі побоюються погіршення власного становища у 2023 році. Це на 5 відсоткових пунктів менше, ніж було у листопаді 2022 року, та водночас на 6 пунктів більше, ніж було на початку минулого року.
Коментарі