Робота для студентів в Польщі: важливі аспекти

03 Квітня 2018
Робота для студентів в Польщі

Сьогодні все більше студентів у всьому світі під час навчання у ВНЗ паралельно влаштовуються на роботу. Для них це досить хороша практика та й хороша можливість підзаробити трохи грошей.  Не винятком є і Польща. Тут навчається багато студентів з України, які не проти мати додатковий дохід, аби заробляти на власні потреби і при цьому мати достатньо часу на навчання і відвідування занять.

Так само як і українські студенти, що навчаються у ВНЗ України, які теж часто цікавляться можливістю підзаробітку в Польщі, наприклад, під час літніх канікул. Однак часто молодь спиняє необізнаність у даному питанні: чи можна студентам легально працювати в Польщі, як нараховується заробітна плата студенту в Польщі і що потрібно для того, аби працевлаштуватися в Польщі будучи студентом. Спробуємо розібратися в усіх цих питаннях.

Чи може студент легально працювати в Польщі?

Правило номер один для усіх студентів, які бажають працювати в Польщі - години роботи не повинні співпадати з годинами навчання. Тому часто студенти шукають підзаробіток на час канікул або роботу з ненормованим графіком - у першу чи другу зміну, в залежності від того, коли у них пари. Однак слід зауважити, що легально влаштуватись на роботу на повну ставку будучи студентом неможливо.

Чи може студент легально працювати в Польщі?

У свою чергу польські підприємці прагнуть залучати студентів і не цураються такої практики. Це стосується як малих підприємств, так і великих міжнародних корпорацій. Відповідно до польського законодавства (ст. 6 ар. 4 Закону про систему соціального страхування), студент, який працює на підставі договору доручення (umowy zlecenia) або договору про надання послуг (umowy o świadczenie usług)  до досягнення ним віку 26 років, не підлягає обов'язковому страхуванню в ZUS (Управління Соціального Страхування в Польщі), що, звісно, не може не приваблювати роботодавців, адже для них студенти обходяться "дешевше", аніж інші співробітники.

Які документи необхідно мати студенту для працевлаштування в Польщі?

Для того, аби студент міг легально влаштуватись на роботу в Польщі, йому, в першу чергу, необхідно представити документ, який підтверджує його легальне перебування в Польщі. У даному випадку - це може бути студентська віза, карта поляка чи карта побиту.

Українці, які навчаються у польських ВНЗ і перебувають у країні на підставі студентської візи, так само можуть легально працювати в Польщі. Однак слід пам’ятати, що зі студентською візою ви можете працювати максимум 120 годин на місяць (до 4 годин на день).

Робота для студентів в Польщі

Далі особі необхідно буде надати роботодавцю докази, які підтверджують його статус студента. Це може бути студентський квиток чи довідка з деканату ВНЗ, в якому навчається цей студент.

Отже, для легального працевлаштування в Польщі студент повинен мати:

 • документ, який підтверджує його легальне перебування в Польщі
 • студентський квиток або довідку з деканату

Якщо ви є студентом українського ВНЗ, то, швидше за все, зважаючи на об’єктивні причини (навчання, а отже і перебування більшу частину часу в Україні), працювати в Польщі ви, якщо і зможете, то лише під час літніх канікул. У цей час в Польщі якраз розпал сезонних робіт, тому знайти роботу у цю пору року буде нескладно.

Читайте також: Безкоштовні вакансії роботи в Польщі для українців

Для того, аби легально працювати в Польщі, вам необхідно буде отримати від роботодавця Дозвіл на роботу або Дозвіл на сезонну роботу (в залежності від типу роботи, яку ви виконуватимете) і звернутись у ППВА (Пункт прийому візових анкет) за місцем проживання для вироблення відповідної візи. Легально працювати в Польщі можна за наявності наступних віз:

 • Польська робоча віза типу D 05 (дає право працевлаштування в Польщі на 180 днів (6 місяців) впродовж року)
 • Короткотермінова шенгенська віза типу С 05 (дає право працювати в Польщі не довше, ніж 90 днів на півроку)

Читайте також: Види польських віз

Польська робоча віза - 8 найпоширеніших запитань

На підставі якого договору може працювати студент в Польщі?

Студент може працювати в Польщі на підставі таких договорів:

 • договору доручення (umowy zlecenia);
 • договору про надання послуг (umowy o świadczenie usług);
 • договору підряду (umowy o dzieło);
 • трудового договору (umowy o pracę).

Перші три види договорів належать до цивільно-правових відносин і регулюються Цивільним кодексом Польщі. Трудовий договір (umowa o pracę) регулюється Трудовим кодексом.

Робота для студентів в Польщі

Серед усі видів договорів для працівника, безумовно, кращим буде підписаний Трудовий договір, оскільки він чітко регулює відносини між працівником та роботодавцем і включає в себе важливі аспекти праці, такі як чітко визначену кількість годин роботи і додаткову зарплату за понаднормову роботу, чіткі принципи звільнення з роботи, гарантовану мінімальну заробітну плату, соціальний захист тощо.

Цивільно-правові договори (umowa zlecenia, umowa o dzieło, umowa o świadczenie usług) трактують і працівника, і роботодавця рівними сторонами і не забезпечують тих прав працівникові, які він може мати, підписуючи Трудовий договір - наприклад, грошові виплати у разі хвороби чи відпустки за бажанням.

Нагадаємо, що відповідно до змін у Трудовому кодексі Польщі, які будуть прийняті вже цього року, цивільно-правові договори (umowa zlecenia та umowa o dzieło) скасують. Замість них існуватиме лише трудовий договір (umowa o pracę).

Детальніше про це читайте у статті: Зміни в Трудовому кодексі Польщі в 2018 році

В той же час для студентів цивільно-правові договори досить зручні, оскільки передбачають можливість мати гнучкий робочий час, пристосований до пар в університеті. До того ж такі договори дозволяють, за потреби, швидко звільнитися.

Студент, який працює на підставі трудового договору має весь пакет захисту, гарантований Трудовим кодексом, серед іншого, наприклад, грошові виплати на період хвороби чи відпустку за власним бажанням.

Трудові договори також формують ряд зобов'язань працівника перед роботодавцем і навпаки. Це означає, що працівник, як частина трудових відносин, виконує замовлення роботодавця за певну винагороду, зазначену в договорі. Як бачимо, все просто: ви виконуєте роботу - вам платять визначену суму.

Яким є розмір мінімальної заробітної плати для студентів, які працюють в Польщі?

У 2018 році мінімальна заробітна плата в Польщі становить 2 100 злотих брутто/місяць. Однак студенти, враховуючи те, що вони працюють неповний робочий день, не обов’язково отримують саме цю суму. Зазвичай розрахунок зарплати студента проводиться від кількості відпрацьованих ним годин. Мінімальна погодинна ставка в 2018 році в Польщі становить 13,7 злотих брутто

Робота для студентів в Польщі

Трохи вище оплачується в Польщі робота в нічні години. Відповідно до закону, кожен, хто працює вночі, тобто між ними 22:00 і 7:00 год,  повинен отримувати надбавку у розмірі 20 % від денної погодинної ставки. Тобто, мінімальна погодинна ставка за роботу в нічні години у Польщі в 2018 році складає 16,4 злотих брутто.

Читайте також: Мінімальна заробітна плата в Польщі у 2018 році

Чи оподатковується дохід студента в Польщі?

Будь-який дохід, отриманий на території Польщі, підлягає оподаткуванню цієї країни. Тому якщо протягом певного часу ви отримували в Польщі певний дохід, то ви або ваш роботодавець будете зобов’язані подати до 30 квітня наступного року податкову декларацію і розрахувати свій податок. Про те, як це зробити, читайте у статті: Все про податок PIT в Польщі: різновиди, спосіб розрахунку та заповнення декларації, види пільг

Тим не менше, у Польщі існує поняття неоподатковуваного річного доходу (kwota wolna od podatku). Це певна сума від річного доходу осіб, що працюють в Польщі, яка не підлягає оподаткуванню. З 1 січня 2018 року неоподатковуваний річний дохід виглядає наступним чином: 

 • до 8 000 злотих – неоподатковуваний дохід 8 000 злотих
 • до 13 000 злотих – неоподатковуваний дохід 8 000 злотих
 • до 85 528 злотих – неоподатковуваний дохід 3 091 злотих

Тобто, якщо ваш сумарний річний дохід складає до 8 тисяч злотих (як у випадку більшості студентів) – ваш податок складатиме 0%.

Робота для студентів в Польщі

Читайте також: 

Скільки і на що витрачають студенти у Польщі

Статистика зарплат випускників польських вузів

Польські стипендіальні програми та гранти для українців

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах