10 корисних лайфхаків для тих, хто зібрався в Польщу

22 Червня 2018
10 корисних лайфхаків для тих, хто зібрався в Польщу

Іноді значення має кожна деталь. Якщо ви зібралися у відпустку за кордон, то часто незнання необхідних та корисних речей може зіпсувати все враження про країну і принести незручності та дискомфорт. Щоб цього уникнути, перед поїздкою в іншу країну краще заздалегідь вивчити важливі нюанси щодо життя її мешканців та основних правил поведінки на вулицях, дорозі тощо. 

Знання таких речей, як оплата в громадському транспорті чи дні відкритих дверей в музеях, значно полегшують і покращують наше перебування за кордоном. Так ми можемо взяти від подорожі максимум і не хвилюватися про можливі казуси.

Представляємо вам декілька потрібних лайфхаків, які стануть у нагоді тим, хто вирушає за кордон до Польщі.

 за кордон до Польщі

1. З точки "А" в точку "Б": як дешево подорожувати по Польщі

Якщо вам необхідно пересуватися всередині країни на далекі відстані, наприклад, в інше воєводство, то найкраще скористатися послугами польського авіаперевізника LOT. Коштуватиме такий переліт відносно недорого, а в будь-яку точку Польщі ви долетите максимум за годину. 

Читайте також: Аеропорти Польщі

Ще один бюджетний і тим самим вигідний варіант того, як дістатися з одного міста Польщі в інше, - це скористатися послугами компанії PolskiBus - найбільшого автобусного перевізника Польщі та одного із провідних лоукост-операторів європейського ринку автобусних перевезень. 

Однак, зверніть увагу: у травні 2018 року здійснено злиття компанії з німецьким автоперевізником FlixBus, відтак відбулася ліквідація PolskiBus, який натомість замінив свою назву на FlixBus.

FlixBus

Ще один альтернативний варіант - Neobus. Необус - це ще один польський лоукост-перевізник. Автобусні квитки компанії для поїздки між польськими містами стартують від 1 злотого. 

Крім того, як авіаперевізник LOT, так і автобусні компанії FlixBus і Neobus часто пропонують своїм клієнтам акції, знижки та розпродажі квитків, тож, якщо пощастить, можна мандрувати через цілу Польщу всього-на-всього за символічну плату.

2. Не пропустити нічого цікавого: де отримати необхідну туристу інформацію в Польщі

Якщо в Польщі ви знаходитеся з туристичними цілями і хочете подивитися і відвідати максимум цікавих місць, тоді цей лайфхак точно для вас. Зазвичай на центральних площах польських міст знаходяться центри туристичної інформації. Тут можна отримати план міста з уже відміченими цікавинками, при чому послуга ця абсолютно безкоштовна. 

центри туристичної інформації

Такі центри знаходяться не лише в великих популярних для туристів містах - таких як Краків чи Вроцлав, а й навіть в маленьких містечках. Крім того, тут ви також можете дізнатися іншу необхідну та корисну для вас інформацію, наприклад про готелі, розташовані поруч чи заклади громадського харчування.

3. "Делікатне питання": громадські туалети в польських містах

Гуляючи весь день по місту, рано чи пізно виникне природна потреба "припудрити носик". В Польщі проблем із громадськими туалетами немає, знайти їх у містах нескладно, однак слід пам'ятати, що більшість громадських туалетів тут платні. Коштують вони в середньому 2-5 злотих. 

громадські туалети в польських містах

Альтернативний варіант - скористатися безкоштовним туалетом в торгових центрах, кафе, ресторанах, на автозаправках або ж біотуалетом.

4. Обмін валют в Польщі

Плануючи свою подорож за кордон, одним із головних пунктів є вирішити питання з грошима: дізнатися, якою валютою користуються в країні, яку ви плануєте відвідати і де краще обміняти гроші на цю валюту. 

Існує думка, що українські гривні на польські злоті краще міняти в Україні, а от долари та євро вигідніше придбати чи обміняти на злоті в Польщі, хоча однозначно відповісти на це питання важко, адже курс валют нестабільний і ситуація змінюється ледь не щодня.

Непоганий варіант обміну грошей на польські злоті – кантори (польські обмінні пункти валют), що знаходяться ще на території України перед кордоном Польщі. Через великий обіг валюти, різниця між ціною купівлі і продажу там не така значна у порівнянні з іншими місцями, а польський злотий завжди є в наявності. Переважно ці обмінні пункти знаходяться на заправках перед кордоном України з Польщею, або поруч з пунктами продажу полісів страхування чи невеличкими магазинами.

польські обмінні пункти валют

В таких прикордонних обмінниках зазвичай найкращий курс обміну українських гривень на польський злотий. 

Обмінні пункти є також на кожному пункті пропуску кордону до Польщі. Але курс обміну валют на кордоні явно не найкращий. Тому старайтесь спланувати свої витрати так, щоб або обміняти потрібну валюту до кордону, або мати можливість зробити це вже у Польщі.

Обміняти гривні, долари та євро, а також іншу готівку в Польщі на злоті можна в банках чи приватних обмінниках (канторах). 

Не радимо при обміні готівки користуватись послугами приватних осіб і брати гроші “з рук”, адже ці особи працюють нелегально, їх діяльність ніхто не контролює, а отже, ви можете стати жертвою обману.

Зверніть також увагу, що в неділю більшість обмінників в Польщі не працюють.

Читайте також: Обмін валют в Польщі

5. Безкоштовні дні в музеях в Польщі

В усіх польських державних музеях щотижня проводиться "День безкоштовного входу", або ж день відкритих дверей. Зроблено це для того, аби кожен мав змогу побачити культурне надбання Польщі, ознайомитися з творчістю польських митців та наблизитися до історії та культури цієї країни. У безкоштовний день на касі музею ви отримаєте free ticket (безкоштовний квиток) і зможете вільно гуляти територією музею абсолютно задарма.

В кожному музеї цей день інший. Наприклад, у відомому музеї Королівські Лазенки у Варшаві безкоштовний день щочетверга з 9:00 до 18:00; Королівський замок (Варшава) безкоштовний для відвідувачів щонеділі з 11:00 до 16:00. Щовівторка безкоштовно можна відвідати всі виставки у Музеї сучасного мистецтва з 12:00 до 20:00.

Дізнатися, коли саме проходить "День безкоштовного входу" в конкретному музеї, який вас зацікавив, можна на офіційному сайті цього музею.

Безкоштовні дні в музеях в Польщі

Окрім щотижневих безкоштовних днів, щороку в Польщі також проходить багато цікавих акцій, метою яких є зацікавити та залучити людей до відвідування музей. Зазвичай вхід у музеї під час цих акцій безкоштовний або за символічну плату. В такі дні, окрім традиційних виставок, в музеях проходять майстер-класи, театралізовані дійства, цікаві лекції, історичні реконструкції тощо. 

До прикладу, щороку Міністерство культури та національної спадщини Польщі проводить акцію "Безкоштовний листопад" ("Darmowy listopad"). Відтак, протягом цілого місяця безкоштовний вхід для усіх бажаючих  діє у чотирьох найвідоміших польських музеях:

  • Королівський замок (Варшава)
  • Вілянівський палац (Варшава)
  • Королівські Лазенки (Варшава)
  • Королівський замок на Вавелі (Краків)

Також щороку у середині травня в Польщі проходить популярна міжнародна акція "Ніч музеїв", під час можна безкоштовно або за символічну плату відвідувати більшість музеїв вночі. Зазвичай дана акція приурочена до Міжнародного дня музеїв, який відзначають 18 травня. У цю ніч більшість музеїв відкрито для відвідувачів після заходу сонця і майже до ранку.

Читайте також: "Безкоштовний листопад" у Польщі: вільний вхід у музеї та безліч культурних заходів

"Ніч музеїв" в Польщі: програма, заходи, список музеїв

6. Проїзд в громадському транспорті в Польщі 

Один з найбюджетніших варіантів того, як пересуватися по місту (якщо не враховувати “своїх двох”) - це проїзд у громадському транспорті. Містами Польщі курсують автобуси, трамваї, а в деяких містах - ще й річкові трамваї чи метро. 

Придбати квиток можна у спеціальному стаціонарному білетоматі, встановленому на зупинці, в терміналі, розташованому в автобусі (трамваї), крім того, проїзні талони продаються в кіосках.

Квитки на проїзд у громадському транспорті в Польщі краще купувати в газетних кіосках, що знаходяться практично на кожній зупинці або неподалік. Там вони коштують дешевше, ніж у водія. Зверніть увагу, що в багатьох містах водій не приймає оплату за проїзд.

Проїзд в громадському транспорті в Польщі

Одна поїздка зазвичай коштує в середньому 3 злотих. Студентам, за наявності студентського квитка міжнародного зразка, надаються знижки. Вибирати білети слід уважно, так як в Польщі існує декілька категорій квитків:

  • одноразові (денні та нічні)
  • одноденні
  • погодинні
  • тижневі
  • групові одноденні
  • квитки у вихідні та святкові дні

Перед купівлею квитка варто подумати, протягом якого часу ви ним користуватиметесь і обрати найкращий варіант. Наприклад, погодинні квитки діють 60 або 75 хвилин, впродовж яких ви можете їздити громадським транспорт міста необмежену кількість разів. Є також квитки, що діють 6 і більше годин, або навіть тижневі і місячні абонементи. 

Проїзд в громадському транспорті в Польщі

Не слід також забувати компостувати квиток одразу після посадки в громадський транспорт. 

Розклад транспорту можна побачити на кожній зупинці, крім того ознайомитися з розпорядком руху автобусів і трамваїв можна на міських сайтах.

Читайте також: Громадський транспорт в Польщі

7. Велосипеди на прокат в Польщі

В деяких містах Польщі (таких як Варшава або Вроцлав) є громадський прокат велосипедів: ви можете взяти велосипед на одній зі стоянок міста і повернути на іншу. Крім того, в містах прокладені велосипедні доріжки, тож обирати такий вид пересування - одне задоволення.

Оплату за користування велосипедами можна назвати цілком доступною. У кожному з польських міст перші 15 - 20 хвилин користування безкоштовні, ціни на подальше використання різняться в залежності від міста, в якому ви берете велосипед напрокат. Так, наприклад: 

  • у Варшаві перші 15 хв безкоштовні, від 16 до 60 хвилин - 1 zł; друга година - 2 zł; третя година - 3 zł; четверта і кожна наступна година - 4 zł
  • у Вроцлаві  перші 20 хв безкоштовні, від 20 до 60 хвилин - 2 zł; кожна наступна година - 4 zł
  • в Любліні  перші 20 хв безкоштовні, від 20 до 60 хвилин - 1 zł; друга година - 3 zł; третя і кожна наступна година - 4 zł
  • в Познані  перші 20 хв безкоштовні, від 20 до 60 хвилин - 2 zł; кожна наступна година - 4 zł

Варто також пам'ятати, що в системі прокату велосипедів передбачені штрафи. Так, наприклад, за перевищення 12 годин оренди велосипеда необхідно буде сплатити штраф 200 zł, а за крадіжку, втрату або пошкодження велосипеда - 2000 zł.

Велосипеди на прокат в Польщі

Для того, щоб взяти велосипед напрокат, необхідно авторизуватись (для цього на таких велосипедних станціях встановлені спеціальні термінали) і ввести номер велосипеда, який ви берете в оренду. Система видасть вам код для захисного замка велосипеда, який обов'язково слід запам'ятати, оскільки він може стати вам у нагоді. 

Необхідний вам велосипед автоматично розблокується, тож вам залишається лише відкріпити його і він буде готовий до використання. Якщо ж велосипед прикріплений до станції або до іншого велосипеду кодовим ключем, використовуйте отриманий раніше пароль, щоб його розблокувати.

Для того, аби повернути велосипед, вам необхідно всього лиш зафіксувати його на зручній для вас велосипедній станції міста. Після цього обов'язково переконайтеся, чи надійно закріпився велосипед - якщо ви все зробили правильно, ви не зможете зняти його з електричного замка. Перевірку потрібно робити обов'язково, оскільки якщо велосипед зафіксовано неправильно, операція повернення не буде здійснена, і з вас надалі будуть зніматися гроші за користування. 

Якщо на станції немає вільного місця, не обов'язково шукати іншу - ви можете залишити велосипед, прикріпивши його до стійки станції або до іншого велосипеду. Для цього використовуйте кодовий замок, який отримали ще на початку. В цьому випадку для закінчення процедури повернення, вам необхідно підійти до терміналу і вибрати функцію "Повернення", після чого слідувати інструкції, що з'явиться на екрані.

Велосипеди на прокат в Польщі

8. "Головне не переплутай". Польські слова, значення яких можна легко зрозуміти неправильно

В польській мові, яка, як і українська, входить до групи слов'янських мов, є дуже багато слів, які легко зрозуміти українцю, навіть якщо він зовсім не володіє польскою. Наприклад, нескладно здогадатися, що dziewczyna - це дівчина, muzeum - це музей, а autobus - це, звісно ж, автобус.

Однак не всі польські слова варто за аналогією порівнювати з українськими. В польській мові є багато слів, які за звучанням дуже схожі на наші, але за значенням можуть бути зовсім іншими. І дуже часто, неправильно зрозумівши якесь слово, можна потрапити у незручну ситуацію, або й зовсім розгубитися. Тож іноді все-таки краще скористатися словником або онлайн-перекладачем у смартфоні.

  • Так, наприклад, якщо в Польщі вам запропонують з’їсти kaki, не поспішайте відмовлятися. Kaki - це хурма, солодка оранжева ягода. 
  • А от owoce в Польщі - це фрукти, а owocowy - значить фруктовий. Власне овочі ж по-польськи буде warzywa.
  • Краще не пропонувати полякам сідати на dywan, бо тоді їм доведеться сидіти на підлозі, адже dywan у Польщі - це килим. Ну, а диван по-польськи буде kanapa.
  • Zakaz у Польщі - це заборона на щось. Замовлення (заказ) - це zamówienie.
  • Не смійтеся, якщо в Польщі вас попросять pukać. Це означає всього лише стукати (наприклад, в двері).
  • У Польщі fara - це головна церква в місті. А от фара автомобіля - це reflektor.
  • Grzywna в Польщі - це штраф, тому не плутайте слово з нашою національною валютою - гривнею.

Читайте також: "Kaki - to owoc", або тонкощі польської мови

Слова-помічники, або як справити гарне враження, розмовляючи польською мовою

9. Free Walking Tours, або "екскурсії за чайові" в Польщі

Якщо під час подорожі в Польщу ваш бюджет обмежений і ви не можете собі дозволити дорогі оглядові екскурсії, це зовсім не означає, що потрібно відмовляти собі в задоволенні ближче познайомитися з новим місцем, тим паче, що практично усі без винятку польські міста просто просякнуті історією, цікавими фактами та легендами і подивитися тут однозначно є на що.

Тому варто скористатися послугою Free Walking Tours, або ж так звані "екскурсії за чайові". Їх легко впізнати за відповідними табличками, з якими стоять гіди в центрі міста. Проводяться такі екскурсії безкоштовно, однак кожен може дати гіду чайові - рівно стільки, скільки вважає за потрібним.

До слова, подібні безкоштовні тури можна знайти практично у всіх столицях і великих містах світу. В першу чергу це ініціатива волонтерів та небайдужих до свого міста жителів. Але це зовсім не означає, що екскурсію вам буде проводити аматор, який навіть історії не знає, і може завести вас хтозна-куди. Усі гіди та екскурсоводи є професіоналами своєї справи, проходять спеціальне навчання та володіють англійською і, звісно ж, польською мовами.

Free Walking Tours в Польщі

Найчастіше такі екскурсії набагато цікавіші та насиченіші за стандартні тури, бо головне завдання організаторів - не заробити грошей, а закохати у своє рідне місто і показати всі його найкращі сторони. А тому маршрути бувають найрізноманітніші та дуже цікаві.

Знаходити безкоштовні екскурсії не складно: в центрі міста зазвичай стоять гіди з відповідними парасольками чи табличками “Free Walking Tours”, крім того, існують спеціальні сайти, на яких ви можете ознайомитися з запропонованими маршрутами та зареєструватися на ексурсію у певний час.

Наприклад, на офіційних сторінках таких польских міст як Краків, Варшава, Вроцлав, та Гданськ ви можете відшукати відразу кілька цікавих безкоштовних турів, які проходять тут щодня.

Читайте також: Топ-10 цікавих музеїв у Польщі, про які ви, ймовірно, не знали

10. Мобільний зв'язок та інтернет в Польщі

В еру планшетів, ноутбуків, смартфонів та інших гаджетів, мобільний зв'язок та інтернет є одними з найнеобхідніших речей, про які варто потурбуватися в першу чергу, коли їдеш в іншу країну. 

В Польщі є 4 повноцінних мобільних оператори:

  • Orange
  • Play
  • Plus
  • T-mobile

Мобільний зв'язок та інтернет в Польщі

Сім-карти можна придбати у супермаркетах, кіосках та фірмових магазинах операторів. Для того, щоб сім-карта запрацювала, вам потрібно буде зареєструвати свій номер. Послуга є безкоштовною, а зареєструвати номер можна в будь-якому мобільному салоні. Зауважте, що незареєстровані номери в Польщі не обслуговуються.

Одним з найбільших та найпопулярніших мобільних операторів в Польщі є Play. Сьогодні ним користуються більше 14,3 млн поляків. Для українців Play є напрочуд вигідним варіантом, оскільки, окрім Інтернету та мобільного зв'язку на території Польщі, пропонує ще й безлімітні дзвінки та смс в Україну на номери Київстар, Vodafone та Lifecell усього за 25 злотих за 30 днів. Тому якщо ви плануєте перебувати в Польщі тривалий час - цей пакет буде для вас досить вигідним.

Читайте також: Play: вигідні тарифи для безлімітних дзвінків з Польщі в Україну

Якщо ж ви приїхали в Польщі усього на декілька днів і у вас немає потреби купувати польську sim-картку, ви можете запросто скористатися Wi-Fi. Безкоштовний бездротовий інтернет в Польщі можна знайти на вокзалах, в аеропортах, музеях, бібліотеках, кафе та ресторанах і навіть у громадському транспорті.

Мобільний зв'язок та інтернет в Польщі

Як швидко і без проблем заїхати в Польщу?

Ще один корисний лайфхак знадобиться тим, хто хоче швидко, без проблем і, головне - дешево заїхати в Польщу. Найкращий варіант швидко перетнути кордон - це їхати до Польщі поїздом або летіти літаком. Так ви зможете оминути черги на кордоні, а митний контроль пройде досить швидко. 

Якщо ж ви все-таки їдете в Польщу автомобілем, радимо вам переглянути камери на кордоні онлайн, аби, по можливості, уникнути довгих та виснажливих черг.

Читайте також: Митні переходи

Скільки грошей треба мати при перетині кордону до Польщі

Як швидко і без проблем заїхати в Польщу?

Сподіваємось, наша підбірка лайфхаків дійсно стане вам у нагоді. Не забувайте і ви ділитись з нами своїми корисними порадами в коментарях ;)

Читайте також:

Літній відпочинок в Польщі: куди поїхати та на що подивитись

8 найпопулярніших мереж кав’ярень у Польщі

Як дешево подорожувати з Польщі в європейські країни: ідеї бюджетних мандрівок

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах