Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьРобота в Польщі на сьогодні користується шаленим попитом серед українців. Як свідчать дані Міністерства сім'ї, праці та соціальної політики Польщі, кількість українців, які легально працюють в Польщі становить майже два мільйони і передбачається, що до кінця 2018 року ця цифра зросте навіть до трьох мільйонів.
Польський ринок праці потребує робочих рук, тому вакансій праці в Польщі завжди предостатньо. За статистикою, українці працюють в кожній десятій польській компанії і чим більшою є сама компанія, тим більша частка у ній працівників з України. Загалом же, 95% усіх іноземців, які працюють в Польщі - українці.
Читайте також: Робота в Польщі в цифрах. Інфографіка
Для врегулювання питань щодо працевлаштування іноземців польський уряд неодноразово приймає відповідні законопроекти. Відтак, 1 липня 2018 польський уряд прийняв положення політики про скасування необхідності проводити тести ринку праці при працевлаштуванні іноземців на певні посади. Зокрема, в перелік цих посад входить 289 професій.
Відповідне розпорядження ще 28 червня цього року подала міністр у справах сім'ї, праці і соціальної політики Польщі Ельжбета Рафальська.
Це спрощення також буде застосовуватись і у випадку видачі дозволів на тимчасове проживання чи роботу.
В розпорядженні Міністерства у справах сім'ї, праці і соціальної політики міститься перелік посад, при влаштуванні на які іноземцям більше не потрібно буде проходити так звані тести ринку праці, тобто доводити, що на це робоче місце не претендують громадяни Польщі.
Сюди включили 289 професій, серед яких є такі затребувані серед українських громадян, як інженери, будівельні професії, електрики, IT-спеціалісти, медсестри, дорожні робочі, водії різних категорій та ряд інших спеціальностей.
Отже, раніше для того, аби влаштувати іноземця на певну посаду, роботодавець був зобов'язаний довести, що він намагався залучити до пропонованої роботи поляків, однак це виявилося неможливим. Тепер дане правило скасовується.
Роботодавцю більше не потрібно доводити, що на запропоновану ним вакансію не знайшлося жодного поляка і тому він влаштовує іноземця. Відтепер так званого тесту ринку праці проводити не будуть, а отже і сама процедура працевлаштування відбуватиметься простіше і швидше.
Тепер процедура працевлаштування на визначені професії скоротиться на 2-3 тижні, що неабияк тішить і роботодавців, і самих працівників. Тепер роботодавцю не потрібно буде чекати результатів тесту ринку праці перед поданням заяви на працевлаштування іноземця, а польським чиновникам доведеться опрацьовувати менше документів перед прийняттям рішення про надання дозволу на працевлаштування.
Для іноземних працівників таке нововведення дає можливість швидше приступити до роботи. Особливо це важливо для тих, хто їде в Польщу на сезонні роботи або на роботу по біометричному паспорту, а отже, тим, хто обмежений в часі, протягом якого він може перебувати в Польщі.
Створення переліку професій, на які скасовується необхідність тесту ринку праці спрощує процедуру видачі дозволів на роботу та дозволів на сезонну роботу і доповнює раніше прийняті рішення щодо працевлаштування іноземців в Польщі.
Переваги даного рішення торкнуться всіх сторін:
Прийняте в липні розпорядження - це вже не перші зміни в процедурі працевлаштування іноземців в Польщі. Через брак робочих рук та велику кількість фірм та підприємців, охочих залучати до праці іноземців, Польща всіляко намагається удосконалити та пришвидшити процес влаштування іноземних працівників.
З 1 січня 2018 року в Польщі почали діяти нові правила працевлаштування іноземців, відповідно до яких влаштуватись тут на легальну роботу іноземець може лише за наявності Дозволу на роботу або Дозволу на сезонну роботу:
Читайте також: Нові правила працевлаштування в Польщі для іноземців з 2018 року
Для того, аби мати можливість легально працювати в Польщі, іноземцю необхідно отримати відповідну робочу візу. Раніше (до 2018 року) існували лише два типи національної робочої візи в Польщу - D 05 та D 06, які надають право працювати в Польщі впродовж 6 місяців на рік.
Однак, у звязку з прийнятими і запровадженими з 1 січня 2018 року новими правилами працевлаштування для іноземців в Польщі, з'явився і новий тип візи - D 05а. Отже, відтепер:
Читайте також: Польська робоча віза - 8 найпоширеніших запитань
Станом на сьогодні Дозвіл на роботу видається на період, який не перевищує в сумі 6 місяців упродовж наступних 12 місяців (1 року).
Однак польський уряд має намір збільшити цей термін до 1 року. Відтак, громадяни Вірменії, Білорусії, Грузії, Молдови, Росії та України, отримавши Дозвіл на роботу, зможуть працювати в Польщі протягом одного року.
Зауважимо, наразі це рішення ще не прийняте остаточно. Наразі мова йде про те, щоб збільшити термін дії Дозволу на роботу максимум до трьох років, хоча не виключено, що згодом цей термін збільшать навіть до п'яти років.
Читайте також: В Польщі планують збільшити термін дії Дозволу на роботу
В травні цього року Президент Польщі підписав Закон про надання допомоги в зборі урожаю, який вводить новий вид цивільно-правового договору - Угоду про допомогу в зборі врожаю (Umowa o pomocy przy zbiorach). Сезонний працівник відповідно до цього договору буде вважатись помічником фермера.
Дана угода надає іноземцям право легально працювати на сезонних роботах в Польщі протягом 180 днів на рік і передбачає повний пакет соціального захисту для працівника.
Читайте також: В Польщі запровадили новий тип договору з роботодавцем для виконання сезонних робіт
У 2018 році зросла також мінімальна ставка для працівників в Польщі. Відтак, цьогоріч мінімальна заробітна плата в Польщі становить 2 100 злотих брутто/місяць, а мінімальна погодинна ставка - 13,7 злотих брутто/год.
В уряді ведуться також розмови про підвищення мінімальної заробітної плати і в 2019 році. Йдеться про підвищення зарплати до 2 220 злотих брутто/місяць.
Читайте також: Мінімальна заробітна плата в Польщі у 2018 році
Середня заробітна плата в Польщі у 2018
Надбавки до зарплати та інші додаткові грошові виплати на роботі в Польщі
Польський уряд запропонував з 1 січня 2024 року підвищити мінімальну заробітну плату до 4242 злотих, а з 1 липня – до 4300 злотих.
Через війну росії проти України та повʼязаний з цим відтік робочої сили тисячі польських компаній продовжують відчувати кадровий голод.
Менш ніж через рік після початку повномасштабної російської агресії близько 65% українських біженців у Польщі вже були влаштовані на роботу. Кожен п’ятий українець, який знайшов тимчасовий захист від війни у цій країні, живе «з дня у день».
З 7 квітня у Польщі почали діяти законодавчі зміни, що регулюють дистанційну роботу найманих працівників. Відтепер людина зможе обирати повністю дистанційний або гібридний формат роботи.
У квітні майже 60 тисяч працівників мережі супермаркетів Бедронка в Польщі отримають грошову премію вартістю 3750 злотих. Про це повідомляє власниця мережі дисконт-супермаркетів — компанія Jeronimo Martins Polska.
Дослідження показало, що майже половина — 48% компаній у Польщі побоюються погіршення власного становища у 2023 році. Це на 5 відсоткових пунктів менше, ніж було у листопаді 2022 року, та водночас на 6 пунктів більше, ніж було на початку минулого року.
Коментарі