Нові правила паркування, впровадження чистих транспортних районів та інші зміни, що чекають на водіїв в Польщі

10 Липня 2018
зміни для водіїв в Польщі

Кожного дня сотні українців перетинають кордон до Польщі на власному авто. Перебуваючи за кермом на території іншої країни, важливо добре орієнтуватися в правилах дорожнього руху та інших аспектах водіння у даній країні. Необхідно знати не лише систему штрафів, покарань та діяльності дорожнього контролю, а й такі, здавалося б, дрібниці, які насправді можуть в найнеобхідніший момент стати в нагоді кожному водію. 

Вже незабаром на всіх водіїв в Польщі чекають важливі зміни одразу в декількох сферах: Польща запроваджує нові правила паркування в містах, вводить податок на паливо та нові маркування на автозаправних станціях та впроваджує можливість водіння авто без страхового полісу та документу про реєстрацію авто. 

Отож, які зміни чекають на водіїв, як і відколи вони почнуть діяти в Польщі читайте далі у статті.

Податок на паливо в Польщі

Наприкінці червня цього року Сенат Польщі прийняв нову поправку до Закону про біокомпоненти та рідке біопаливо, в якій вводиться плата за випуск палива. Комісія, яка також називається податком на пальне, буде покладатися на концерни з виробництва палива в розмірі 80 злотих на одну тисячу літрів палива. 

Чи подорожчає паливо в Польщі?

На практиці таке нововведення означає додаткові витрати для компаній на паливо в розмірі 10 грош за літр (включаючи ПДВ). Польський уряд, однак, зазначає, що додаткова оплата за паливо не стане відчутною для водіїв. 

Податок на паливо в Польщі

Наразі дана поправка до законопроекту про введення податку на паливо ще не вступила в дію і чекає на підпис президента Польщі Анджея Дуди. 

Чисті транспортні райони в Польщі

Ті самі поправки до Закону про біокомпоненти та рідкі біопалива також дозволять місцевим органам влади створити зони екологічно чистого транспорту в містах з населенням понад 100 тисяч жителів. Даний Закон вступає в дію в Польщі з 1 липня 2018 року.

Що таке "чисті транспортні райони" в Польщі? 

У великих містах, чисельність населення яких сягає 100 тисяч жителів і більше, місцева влада виділятиме так звані "чисті транспортні райони" (Strefy czystego transportu) - певні зони в місті (переважно, в центрі міста), в'їзд у які буде дозволено лише екологічно чистим транспортним засобам: електромобілям, водневим авто або на природному газі. 

Чисті транспортні райони в Польщі

Автомобілі на бензині та дизелі зможуть в’їжджати в зону чистих транспортних районів лише за окрему плату, максимальна сума якої встановлена на рівні 2,5 злотих за годину перебування в даній зоні. 

Плата, однак, буде зніматися з водіїв лише з 9:00 до 17:00 год, в нічні ж години проїзд у цих зонах буде безкоштовним для всіх транспортних засобів. Безкоштовним він також залишатиметься для громадського транспорту. 

Про початок та кінець зони чистих транспортних районів водіїв будуть повідомляти спеціально встановлені нові дорожні знаки. Виглядатимуть вони так:

Чисті транспортні райони в Польщі

Спеціальні наклейки для автомобілів в Польщі

Крім того, для усіх екологічних автомобілів (електрокарів та авто на водороді або на природному газі) впроваджується спеціальне маркування. Круглі наклейки діаметром 6 см водії даних авто повинні наклеїти в нижньому правому куті вітрового скла поряд із реєстраційним номером.

Наклейка для електромобілів буде синя, для водневих автомобілів - зелена, а для авто на газі - коричнева або фіолетова. Наклейка також міститиме напис польською та англійською мовами "Чиста транспортна зона", що вказує на право даних транспортних засобів безкоштовно перебувати в таких зонах у будь-який час доби. 

Спеціальні наклейки для автомобілів в Польщі

Поляки зможуть купувати такі наклейки у власних містах. Ціни на них будуть визначені місцевим урядом.

Що стосується іноземців, то наразі схема отримання такої наклейки для них ще не вироблена. Можливо, поляки запозичать досвід Франції, де перед тим, як їхати до Парижу, іноземці можуть замовити наклейку через Інтернет, в якій вказується, до якої екологічної категорії належить їх автомобіль.

Навіщо в Польщі запроваджують чисті транспортні райони?

Чисті транспортні райони в Польщі створюються з метою обмеження викидів газів, а також зменшення шуму в містах. Окрім того, це своєрідний  інструмент боротьби з забрудненням повітря, адже екологами було встановлено, що саме викиди від спалювання палива є однією з головних причин смогу в містах. 

Практика створення таких зон не є новою. В декількох містах Європи вже впроваджені чисті транспортні райони. Зокрема, такі зони є в Лондоні, Стокгольмі, Осло та у столиці Мальти - Валетті.

Закон про “чисті транспортні райони” в Польщі вже прийнятий і вступив в дію з 1 липня 2018 року.

Нові правила паркування в містах в Польщі

На днях Польський Сейм прийняв також важливий закон, який дозволив створити дві окремі зони паркування у великих містах Польщі: звичайну та в центрі міста. Відповідно до такого нововведення, збільшаться також ціни за годину паркування - навіть до 9,99 злотих в центрі міста.

Дві зони паркування в містах Польщі

Законопроект містить важливі зміни щодо паркування, особливо у великих містах - понад 100 тисяч жителів. Зокрема, передбачається створення двох зон паркування - звичайна платна парковка та в центрі міста (śródmiejska).

Обидві зони будуть відрізнятися власне ціною паркування. Наразі вартість паркування на звичайній парковці в платній зоні становить 3 злотих за годину. 

Однак нові правила вводять систему плати за паркування, яка буде залежати від мінімальної заробітної плати. Відтак, у звичайній зоні плата за одну годину паркування повинна становити максимум 0,15% від мінімальної заробітної плати, а в центрі міста - максимум 0,45%.

Нові правила паркування в містах в Польщі

Наприклад, якщо, згідно з планами уряду, наступного року мінімальна заробітна плата в Польщі буде 2 220 злотих/брутто, то паркування буде коштувати відповідно: 

  • 3,33 злотих за одну годину паркування в звичайній зоні 
  • 9,99 злотих за одну годину паркування в центрі міста

Збільшиться також сума штрафу за несплату паркування. Наразі вона становить 50 злотих. В новому ж законопроекті сума штрафу складатиме максимум 10% від мінімальної зарплатні

Тож, виходячи з того, що наступного року мінімальна зарплата буде 2 220 злотих/брутто, штраф за несплату паркування для водіїв в Польщі становитиме 222 злотих.

Наразі закон про зміну правил паркування в містах вже прийнятий Сеймом Польщі і поступає на розгляд Сенату.

Водіння авто без страхового полісу та документу про реєстрацію авто в Польщі

З 1 жовтня всі водії в Польщі зможуть водити авто без технічного паспорту та документа, що підтверджує наявність страхування.

Це впровадження анонсувало Міністерство цифровізації, яке на початку червня оголосило, що після запуску відповідної електронної системи CEPiK 2.0 водіям більше не потрібно буде мати документ про реєстрацію транспортного засобу та страховий поліс.

Водіння авто в Польщі

Співробітники поліції та дорожнього патрулю в разі необхідності зможуть переглянути ці документи в електронній базі даних. Однак, поширюється дане нововведеннях лише на автомобілі, зареєстровані в Польщі.

Нове маркування на автозаправних станціях в Польщі

Вже зараз водії можуть бачити нове маркування на автозаправних станціях по всій Польщі.

Нові позначки для різних видів палива можна побачити на пістолетах для заправки. Це пов'язано з набуттям чинності директиви ЄС. Нові етикетки повинні інформувати водія про тип палива та не допустити помилок під час заправки авто.

Згідно з новими правилами, для бензину, дизпалива та газового палива створені спеціальні позначки.

Нове маркування на автозаправних станціях в Польщі

Знак для бензину має форму круга. Літера "E" означає певні біокомпоненти, що містяться в бензині. Наступним значенням є максимальна кількість етанолу, рекомендованого для використання в транспортному засобі.

Дизельне пальне буде маркованим квадратом. Літера "B" означає певні біокомпоненти, присутні в дизельному паливі. Наступним значенням є максимальна кількість біодизельного палива, яку можна використовувати на даному транспортному засобі. "XTL" означає синтетичний дизель і вказує, що він не був отриманий з сирої нафти.

Газове паливо буде позначено ромбом.

Нові наклейки будуть встановлені на всіх автозаправних станціях Польщі до 12 жовтня.

Нагадємо, в Польщі планують також найближчим часом включити Прикордонну службу в систему CANARD. Відтак, знімки з фоторадарів на польських дорогах будуть надходити до Прикордонної служби

Крім того, на польських дорогах встановлять нові фоторадари, які фіксуватимуть не лише перевищення швидкості, а й інші порушення ПДР. 

А якщо ви вже невдовзі плануєте відвідати Польщу, перед поїздкою радимо вам переглянути камери на кордоні, доступні на нашому веб-сайті. Завдяки нашому зручному функціоналу, ви зможете відслідковувати черги на кордоні з Польщею онайн у будь-який час.

Читайте також:

Дороги Польщі

ЄС виділив кошти на будівництво автомагістралі від українського кордону до Варшави

Найсуворіші штрафи для водіїв у Польщі

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах