Перспективи працевлаштування іноземців у Польщі в 2021 році

11 Грудня 2020
як знайти роботу в польщі під час пандемії

Для українських трудових мігрантів Польща стала таким бажаним та омріяним пунктом призначення з багатьох причин. По-перше, шанси знайти в цій країні роботу з хорошими умовами та гідною оплатою завжди були доволі високими. По-друге, у багатьох українців переїзд в Польщу не викликає суттєвого психологічного дискомфорту, адже місцева культура та звичаї є доволі близькими для нас. Ну і по-третє, носіям української та російської мов значно легше вивчити польську (адже всі ці мови входять до однієї групи слов’янських мов) ніж, скажімо, німецьку чи навіть англійську мови.

Всі ці, а також кілька інших факторів впродовж останніх десяти років сприяють трудовій міграції українців до Польщі. Саме наші громадяни вже кілька років поспіль очолюють рейтинг іноземців, які приїжджають на роботу чи навчання в цю країну. Однак цього року ситуація дещо змінилась. Через пандемію коронавіруса і введені в березні 2020 року суворі карантинні обмеження чимало заробітчан вирішило повернутись в Україну і перечекати нестабільну ситуацію вдома. На їхні вакантні робочі місця не приїхало так багато нових працівників-іноземців, як це було у попередні роки. 

тимчасова робота в польщі 2021Henry & Co./Unsplash

Наприклад, у 2018-2019 роках саме українці були лідерами на ринку тимчасової роботи в Польщі - зі всіх активних іноземних працівників на цьому ринку вони становили аж 54% та 52% відповідно. А у 2020 року ця цифра є на 13% нижчою, ніж минулоріч - лише 39% працівників тимчасового ринку роботу є громадянами України. 

“З березня до кінця серпня ми зафіксували значний “відтік” іноземців з польського ринку праці. В основному це були громадяни України, які масово повертались на батьківщину. Кількість тимчасових працівників-іноземців у цей період знизилась навіть на 40% у порівнянні з часами до пандемії. Зараз же спостерігаємо тенденцію до зростання цієї кількості. Іноземці знову охоче приїжджають до Польщі з метою працевлаштування, але значною перешкодою на їхньому шляху досі є обов’язковий 14-денний карантин для негромадян ЄС. Все вказує на те, що робота в Польщі невдовзі стане такою ж популярною, як це було ще минулого року”, - стверджує Павел Домбровський, експерт агенції з працевлаштування Grupa Progres.

Та чи готовий польський ринок праці прийняти стільки іноземних робітників, зважаючи на те, що і самі поляки втратили свою роботу в Польщі чи закордоном через коронакризу? Ми спробували проаналізувати ситуацію на польському ринку тимчасової роботи та яку роль грають на ньому українські заробітчани зараз. Детальніше про це читайте далі у нашому матеріалі.

⇒ Жінки в Польщі заробляють на 20% менше, ніж чоловіки

Поляки випередили українських заробітчан на ринку тимчасової роботи в Польщі

Громадяни Польщі стали все частіше погоджуватись на тимчасове працевлаштування, оскільки зіштовхнулись із фінансовою та професійною кризами, а отже були змушені шукати альтернативні форми працевлаштування. Про це йдеться у звіті агенції з працевлаштування Grupa Progres, передає biznes.wprost.pl.

Таким чином, у 2020 році саме поляки стали домінувати на ринку тимчасової роботи в Польщі - з січня до кінця жовтня цього року таких працівників налічувалось аж 52%. Разом з тим, українських заробітчан стало менше на 13% у порівнянні з минулим роком - зараз їхня кількість не перевищує 39%. Решту ринку заповнили іноземці інших національностей, зокрема білоруси та росіяни - їхня кількість становить 9%.

робота в польщі для українців 2021Henry & Co./Unsplash

Якщо порівнювати ці цифри з даними за аналогічний період 2019 року, то минулоріч більшість становили саме українські робітники - 52% усього ринку тимчасового працевлаштування. Поляків було на 11% менше - всього 41%, а представників інших національностей - лише 7%. 

Очевидно, що більший попит на тимчасове працевлаштування серед поляків виник внаслідок коронакризи. Впродовж останніх місяців роботодавці підраховували втрати, фірми звільняли працівників, висилали цілі групи у відпустку за власний рахунок або ж знижували зарплати. Через це кількість поляків, які влаштувались на тимчасову роботу, у березні 2020 року зросла на 43% у порівнянні із лютим 2019 року. Показник таким і залишився до кінця жовтня. 

⇒ Середня зарплата в Польщі по воєводствах. Дослідження-2020

Чи можливо знайти роботу в Польщі під час коронакризи?

Востаннє поляки кількісно переважали над українцями на тимчасовому ринку роботи в Польщі ще в 2017 році - тоді їхня кількість становила 59%. Та вже в 2018 році ситуація різко змінилась і українці фактично захопили цей ринок. 

“Підвищений інтерес поляків до тимчасової роботи в часи пандемії став результатом замороження деяких галузей, таких як готельно-ресторанний бізнес, туризм, фітнес та спорт, розваги, а також торгівля. Саме з цих сфер економіки найбільша кількість людей звернулася за тимчасовою роботою”, - каже Павел Домбровський, директор Grupe Progres. 

Експерт також пояснив, що частка українських заробітчан могла знизитись через те, що потрапити на роботу до Польщі зараз доволі проблематично.

“Організаційні труднощі, пов’язані з перевезенням нових працівників через східний кордон, досі є актуальними і можуть впливати на ситуацію з працевлаштування в Польщі”, - підсумував Павел Домбровський. 

Тим не менш, немає причин стверджувати, що у 2021 році Польща не буде готова приймати робітників з України - як тих, хто шукає тимчасову роботу, так і тих, кого цікавить тривале працевлаштування. Так, попри всі карантинні обмеження та економічні труднощі, українці залишаються доволі численною групою іноземців, які працюють та навчаються в Польщі. 

знайти роботу в польщі dylan nolte/Unsplash

Про те, що Польща й надалі зацікавлена в українських заробітчанах, свідчить такий факт: з 1 грудня 2020 року всі іноземні громадяни, які перебувають в Польщі на підставі так званих “гуманітарних” віз чи віз з позначкою „Poland. Business Harbour”, зможуть легально працювати в країні. Законодавчі зміни також поширюються на іноземних лікарів, стоматологів, медсестер, акушерок та фельдшерів, які мають право виконувати медичну практику. Цим категоріям іноземців також не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування в Польщі. Тобто, уряд фактично спростив процедуру працевлаштування іноземців, особливо тих, хто працює у медичній галузі. Адже саме таких працівників зараз гостро не вистачає в багатьох країнах Європи. 

Те, що польський ринок продовжить у 2021 році охоче приймати працівників з України також підтверджують результати дослідження “Іноземний працівник під час пандемії”, яке нещодавно провів Центр Східноєвропейських студій Варшавського університету спільно з агенцією EWL. Згідно з опитуванням, 92% українських мігрантів у Польщі не шкодують, що під час пандемії залишились працювати в цій країні. Крім того, керівник агенції EWL SA Анджей Коркус стверджує, що після початку карантину у деяких сферах навпаки різко збільшився попит на іноземних працівників. Це, зокрема, стосується сфери онлайн-торгівлі та гастрономії. 

Якими б не були результати різноманітних опитувань та досліджень, беззаперечним є факт, що українські громадяни підтримують економіку сусідньої країни, не лише працюючи на навчаючись тут, але й купуючи польські продукти та товари, користуючись послугами польським майстрів та фахівців, чи відпочиваючи на польських курортах. Отже, можемо стверджувати, що українці завжди будуть бажаними працівниками, покупцями, клієнтами чи мандрівниками у Польщі. 

⇒ Читайте також:

Фінансовий щит 2.0: на яку державну допомогу можуть розраховувати підприємці в Польщі

Європейська мінімальна зарплата в Польщі. Що про це думають польські підприємці

У пошуках високооплачуваної роботи молоді поляки все частіше виїжджають закордон. Дослідження

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах