Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьДля українських трудових мігрантів Польща стала таким бажаним та омріяним пунктом призначення з багатьох причин. По-перше, шанси знайти в цій країні роботу з хорошими умовами та гідною оплатою завжди були доволі високими. По-друге, у багатьох українців переїзд в Польщу не викликає суттєвого психологічного дискомфорту, адже місцева культура та звичаї є доволі близькими для нас. Ну і по-третє, носіям української та російської мов значно легше вивчити польську (адже всі ці мови входять до однієї групи слов’янських мов) ніж, скажімо, німецьку чи навіть англійську мови.
Всі ці, а також кілька інших факторів впродовж останніх десяти років сприяють трудовій міграції українців до Польщі. Саме наші громадяни вже кілька років поспіль очолюють рейтинг іноземців, які приїжджають на роботу чи навчання в цю країну. Однак цього року ситуація дещо змінилась. Через пандемію коронавіруса і введені в березні 2020 року суворі карантинні обмеження чимало заробітчан вирішило повернутись в Україну і перечекати нестабільну ситуацію вдома. На їхні вакантні робочі місця не приїхало так багато нових працівників-іноземців, як це було у попередні роки.
Henry & Co./Unsplash
Наприклад, у 2018-2019 роках саме українці були лідерами на ринку тимчасової роботи в Польщі - зі всіх активних іноземних працівників на цьому ринку вони становили аж 54% та 52% відповідно. А у 2020 року ця цифра є на 13% нижчою, ніж минулоріч - лише 39% працівників тимчасового ринку роботу є громадянами України.
“З березня до кінця серпня ми зафіксували значний “відтік” іноземців з польського ринку праці. В основному це були громадяни України, які масово повертались на батьківщину. Кількість тимчасових працівників-іноземців у цей період знизилась навіть на 40% у порівнянні з часами до пандемії. Зараз же спостерігаємо тенденцію до зростання цієї кількості. Іноземці знову охоче приїжджають до Польщі з метою працевлаштування, але значною перешкодою на їхньому шляху досі є обов’язковий 14-денний карантин для негромадян ЄС. Все вказує на те, що робота в Польщі невдовзі стане такою ж популярною, як це було ще минулого року”, - стверджує Павел Домбровський, експерт агенції з працевлаштування Grupa Progres.
Та чи готовий польський ринок праці прийняти стільки іноземних робітників, зважаючи на те, що і самі поляки втратили свою роботу в Польщі чи закордоном через коронакризу? Ми спробували проаналізувати ситуацію на польському ринку тимчасової роботи та яку роль грають на ньому українські заробітчани зараз. Детальніше про це читайте далі у нашому матеріалі.
⇒ Жінки в Польщі заробляють на 20% менше, ніж чоловіки
Громадяни Польщі стали все частіше погоджуватись на тимчасове працевлаштування, оскільки зіштовхнулись із фінансовою та професійною кризами, а отже були змушені шукати альтернативні форми працевлаштування. Про це йдеться у звіті агенції з працевлаштування Grupa Progres, передає biznes.wprost.pl.
Таким чином, у 2020 році саме поляки стали домінувати на ринку тимчасової роботи в Польщі - з січня до кінця жовтня цього року таких працівників налічувалось аж 52%. Разом з тим, українських заробітчан стало менше на 13% у порівнянні з минулим роком - зараз їхня кількість не перевищує 39%. Решту ринку заповнили іноземці інших національностей, зокрема білоруси та росіяни - їхня кількість становить 9%.
Henry & Co./Unsplash
Якщо порівнювати ці цифри з даними за аналогічний період 2019 року, то минулоріч більшість становили саме українські робітники - 52% усього ринку тимчасового працевлаштування. Поляків було на 11% менше - всього 41%, а представників інших національностей - лише 7%.
Очевидно, що більший попит на тимчасове працевлаштування серед поляків виник внаслідок коронакризи. Впродовж останніх місяців роботодавці підраховували втрати, фірми звільняли працівників, висилали цілі групи у відпустку за власний рахунок або ж знижували зарплати. Через це кількість поляків, які влаштувались на тимчасову роботу, у березні 2020 року зросла на 43% у порівнянні із лютим 2019 року. Показник таким і залишився до кінця жовтня.
⇒ Середня зарплата в Польщі по воєводствах. Дослідження-2020
Востаннє поляки кількісно переважали над українцями на тимчасовому ринку роботи в Польщі ще в 2017 році - тоді їхня кількість становила 59%. Та вже в 2018 році ситуація різко змінилась і українці фактично захопили цей ринок.
“Підвищений інтерес поляків до тимчасової роботи в часи пандемії став результатом замороження деяких галузей, таких як готельно-ресторанний бізнес, туризм, фітнес та спорт, розваги, а також торгівля. Саме з цих сфер економіки найбільша кількість людей звернулася за тимчасовою роботою”, - каже Павел Домбровський, директор Grupe Progres.
Експерт також пояснив, що частка українських заробітчан могла знизитись через те, що потрапити на роботу до Польщі зараз доволі проблематично.
“Організаційні труднощі, пов’язані з перевезенням нових працівників через східний кордон, досі є актуальними і можуть впливати на ситуацію з працевлаштування в Польщі”, - підсумував Павел Домбровський.
Тим не менш, немає причин стверджувати, що у 2021 році Польща не буде готова приймати робітників з України - як тих, хто шукає тимчасову роботу, так і тих, кого цікавить тривале працевлаштування. Так, попри всі карантинні обмеження та економічні труднощі, українці залишаються доволі численною групою іноземців, які працюють та навчаються в Польщі.
dylan nolte/Unsplash
Про те, що Польща й надалі зацікавлена в українських заробітчанах, свідчить такий факт: з 1 грудня 2020 року всі іноземні громадяни, які перебувають в Польщі на підставі так званих “гуманітарних” віз чи віз з позначкою „Poland. Business Harbour”, зможуть легально працювати в країні. Законодавчі зміни також поширюються на іноземних лікарів, стоматологів, медсестер, акушерок та фельдшерів, які мають право виконувати медичну практику. Цим категоріям іноземців також не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування в Польщі. Тобто, уряд фактично спростив процедуру працевлаштування іноземців, особливо тих, хто працює у медичній галузі. Адже саме таких працівників зараз гостро не вистачає в багатьох країнах Європи.
Те, що польський ринок продовжить у 2021 році охоче приймати працівників з України також підтверджують результати дослідження “Іноземний працівник під час пандемії”, яке нещодавно провів Центр Східноєвропейських студій Варшавського університету спільно з агенцією EWL. Згідно з опитуванням, 92% українських мігрантів у Польщі не шкодують, що під час пандемії залишились працювати в цій країні. Крім того, керівник агенції EWL SA Анджей Коркус стверджує, що після початку карантину у деяких сферах навпаки різко збільшився попит на іноземних працівників. Це, зокрема, стосується сфери онлайн-торгівлі та гастрономії.
Якими б не були результати різноманітних опитувань та досліджень, беззаперечним є факт, що українські громадяни підтримують економіку сусідньої країни, не лише працюючи на навчаючись тут, але й купуючи польські продукти та товари, користуючись послугами польським майстрів та фахівців, чи відпочиваючи на польських курортах. Отже, можемо стверджувати, що українці завжди будуть бажаними працівниками, покупцями, клієнтами чи мандрівниками у Польщі.
⇒ Читайте також:
Фінансовий щит 2.0: на яку державну допомогу можуть розраховувати підприємці в Польщі
Європейська мінімальна зарплата в Польщі. Що про це думають польські підприємці
У пошуках високооплачуваної роботи молоді поляки все частіше виїжджають закордон. Дослідження
Польський уряд запропонував з 1 січня 2024 року підвищити мінімальну заробітну плату до 4242 злотих, а з 1 липня – до 4300 злотих.
Через війну росії проти України та повʼязаний з цим відтік робочої сили тисячі польських компаній продовжують відчувати кадровий голод.
Менш ніж через рік після початку повномасштабної російської агресії близько 65% українських біженців у Польщі вже були влаштовані на роботу. Кожен п’ятий українець, який знайшов тимчасовий захист від війни у цій країні, живе «з дня у день».
З 7 квітня у Польщі почали діяти законодавчі зміни, що регулюють дистанційну роботу найманих працівників. Відтепер людина зможе обирати повністю дистанційний або гібридний формат роботи.
У квітні майже 60 тисяч працівників мережі супермаркетів Бедронка в Польщі отримають грошову премію вартістю 3750 злотих. Про це повідомляє власниця мережі дисконт-супермаркетів — компанія Jeronimo Martins Polska.
Дослідження показало, що майже половина — 48% компаній у Польщі побоюються погіршення власного становища у 2023 році. Це на 5 відсоткових пунктів менше, ніж було у листопаді 2022 року, та водночас на 6 пунктів більше, ніж було на початку минулого року.
Коментарі