Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьУ житті мільйонів українців час від часу виникає потреба або необхідність перетинати польський кордон, тому протягом останніх двох років на сторінках нашого порталу ми детально та оперативно висвітлюємо зміни в польському законодавстві та публікуємо актуальні нововведення в українсько-польських відносинах. Cпробуємо згадати та систематизувати події і факти, які відбулися у 2016 році та внесли важливі зміни у життя тих, хто так чи інакше дотичний до взаємовідносин України та Польщі. У 2016 році було багато змін, що внесли корективи у різні сфери життя українців, які пов’язані з Польщею. Нижче ми опишемо ці зміни детально для кожної галузі українсько-польських взаємин.
Будь-яка поїздка закордон потребує наявності закордонного паспорта. У 2016 році відбулися наступні зміни у виготовленні закордонного паспорта та правилах користування ним для громадян України:
- З 1 жовтня 2016 року більше не дозволено продовжувати дію закордонного паспорта після закінчення терміну його дії, а тільки виготовити новий закордонний паспорт
- У листопаді 2016 року Кабмін України встановив нові ціни та терміни виготовлення закордонних паспортів.
Наступним необхідним атрибутом для поїздки закордон є наявність візи. У 2016 році відбулися наступні зміни та нововведення, які стосуються подання та отримання польських і шенген віз українцями:
- Змінилися адреси декількох візових центрів Польщі, зокрема у містах Луцьку, Житомирі та Івано-Франківську.
- З 3 жовтня 2016 року у Києві змінили процедуру реєстрації на подання документів на візу до візового центру
- Зміни щодо нової процедури реєстрації на подачу документів до візових центрів Польщі з 20 січня 2017 року введуть і у інших містах, зокрема у Луцьку, Рівному, Тернополі, Харкові, Дніпрі та Одесі
Найбільший ажіотаж у 2016 році був довкола нових правил отримання робочих віз з початку 2017 року, але про це детальніше опишемо в розділі, присвяченому роботі українців в Польщі
Також минулий 2016 рік запам’ятається рекордною кількістю виданих українцям віз. Зокрема тільки у Консульстві Польщі у Львові було видано більш ніж 500 000 віз, а загальна кількість польських та шенген віз по Україні становила у 2016 році більш ніж мільйон. Одночасно з тим, зростає кількість громадян України, які подають документи у Польщі на отримання карти тимчасового побиту, документа який дозволяє перебувати та працювати чи навчатись в сусідній державі від одного до декількох років. Йдеться про приблизно 100 000 таких дозволів для українців протягом минулого року.
Окремо можна зробити статистику того, скільки разів у 2016 році нам обіцяли, а потім переносили довгоочікуваний безвізовий режим для українців але все, що можна повідомити це те, що безвіз в черговий раз перенесли на "колись там" у 2017 році.
Для власників карт поляка та тих, хто може розраховувати на отримання такої карти у 2016 році польський уряд розробив та прийняв закон, який значно спрощує отримання польського громадянства при переїзді на постійне місце проживання до Польщі. Також закон передбачає можливість отримання фінансової допомоги власникам карти поляка та членам їх сімей.
На роботу до Польщі (за оцінками різних джерел) їздить більше одного мільйона українців. Ця цифра значно збільшується влітку під час зростання попиту на робітників для виконання сезонних робіт. У зв’язку з тим, що довкола отримання запрошень на роботу та виготовлення робочих віз до Польщі кількість зловживань та порушень постійно збільшується, польський уряд планував ввести зміни у правилах працевлаштування іноземців з 1 січня 2017 року.
Але 1 грудня міністерство праці та соціальної політики Польщі офіційно повідомило, що таких нововведень не буде з 1 січня 2017 року. Тепер внести зміни до правил працевлаштування іноземців у Польщі частково планують з 1 квітня 2017 року (мають почати діяти зміни, що стосуються сезонних робіт) та основний пакет змін має ввійти в дію з 1 січня 2018 року. Отже, на даний час українці можуть їздити до Польщі на роботу за старими правилами.
Українці у Польщі заробляють дещо менше від поляків, але з 1 січня 2017 року уряд сусідньої країни обіцяв зрівняти зарплати поляків та іноземців, які працюють офіційно. Також з початку 2017 року у Польщі зросте мінімальна заробітна плата до 12 злотих за годину. У наших публікаціях ми розглядали розміри оплати праці у різних регіонах Польщі. Протягом минулого року польські роботодавці постійно наголошували, що економіка сусідньої країни потребує працівників з України, тому всі, кого влаштовують розміри середніх заробітків у Польщі, можуть пробувати знайти собі там бажану посаду.
Польський бізнес має дуже великі прибутки завдяки всім своїм державам-сусідам. На першому місці по кількості витрачених грошей знаходяться німці, а от на другому вже українці. Суми, які витрачають українці у сусідній державі, вимірюються у мільярдах злотих. Більшість тих сум складають покупки дрібних підприємців, які таким чином провадять свій бізнес – купують товари у Польщі та продають їх в Україні. Основою прибутку є можливість повернути податок на додану вартість при вивезенні придбаного товару за межі Євросоюзу (Tax-free).
З 1 червня 2016 року у Польщі змінено мінімальний розмір суми покупки, потрібної для виписання документу Такс Фрі. Раніше достатньо було зробити покупку на 200 злотих , а з 1 червня 2016 року мінімальна сума у чеку повинна бути 300 злотих.
У 2016 в Польщі почали обговорювати можливість заборони роботи супермаркетів та торгових центрів у неділю. Наразі це тільки громадські обговорення та більше голосні заяви ніж реальність.
Курс польської валюти протягом 2016 року знизився на 5 відсотків під кінець року, хоча протягом року був більш-менш стабільним. Основне зниження курсу польського злотого відбулося в останній місяць 2016 року. Якщо на початок року курс польського злотого до американського долара був 4 злотих за 1 долар, то у грудні за 1 долар вже потрібно віддати 4 злотих 22 гроші.
У 2016 році з’явилися нові авіасполучення між Польщею та Україною. Також було задекларовано про наміри запустити нові рейси між країнами у 2017 році.
Нові автобусні рейси з України до Польщі регулярно збільшуються з різних міст. А з жовтня 2016 року до автобусних перевезень між Україною та Польщею долучився один з найбільших польських операторів PolskiBus. Маємо сподівання, що це допоможе розвантажити великий пасажирський потік між країнами.
Ситуація з чергами на кордоні Польщі була постійною новиною на сторінках нашого сайту і стабільною проблемою протягом 2016 року для всіх, хто перетинав польський кордон. Висвітлимо основні події, що відбувалися довкола кордону у цьому році та мали безпосередній вплив на черги на кордоні та комфорт для подорожуючих.
- Початок червня 2016 року. З 3 червня 2016 працівники митної служби Польщі розпочали італійський страйк, який тривав до 21 червня. Черги на кордонах були неймовірно великі, а час перетину кордону збільшився у декілька разів
- Липень 2016 року. З 4 липня 2016 до 2 серпня 2016 польською стороною було тимчасово припинено дію карток Малого Прикордонного Руху у звязку з проведенням саміту НАТО у Варшаві та Світовими днями молоді у Кракові. На деяких митних переходах з української сторони відбулися блокування доріг перед пунктами пропуску, які подекуди супроводжувались проявами агресії між неадекватними протестувальниками. Результатом стало досягнення домовленості між прикордонною службою та власниками автомобілів на польській реєстрації про те, що на час до 2 серпня власникам карт МПР не обов’язково перетинати кордон кожні 5 днів.
- 20 липня 2016 відкрили для проїзду останній відрізок автостради А4, що веде від пункту пропуску Краковець-Корчова через усю Польщу до Німеччини. Автострада А4 буде безкоштовною до 2018 року на відрізку до Кракова
- До 2 серпня на всіх пунктах пропуску польського кордону можна було більш-менш швидко проїхати до Польщі і у зворотньому напрямку.
- У вересні 2016 року у міністерстві фінансів Польщі заклали кошти на будівництво нового переходу на українсько-польському кордоні Мальговичі-Нижанковичі
- 18 листопада та 10 грудня відбулися попередньо анонсовані акції перекриття доріг перед польським кордоном. Акції проводилися з вимогою внесення змін до правил ввезення автомобілів на іноземній реєстрації.
- 22 грудня 2016 перед митним переходом Краківець-Корчова остаточно розділили черги автомобілів на українській та іноземній реєстрації. До того часу такі експерименти з розділення черг проводились і на інших митних переходах, але тоді чергу розділяли вже на території митниці.
- 23 грудня 2016 року. Напевно найбільш дієва та вагома подія року для бажаючих перетнути кордон Польщі у чітко визначений часовий проміжок без очікування в чергах та з комфортом. Поїзд Інтерсіті Київ-Перемишль. Подія. яку анонсували на січень, а реалізували набагато швидше. Якщо спільні дії українських та польських можновладців і надалі будуть такими продуманими та чітко реалізованими як запуск Інтерсіті, то можна сподіватися на покращення процедур перетину польського кордону вже найближчим часом.
- 29 грудня прикордонна служба Польщі повідомила, що піший перехід Угринів-Долгобичів буде працювати, як мінімум, до липня 2017 року, хоча за декілька днів до того було рішення про припинення роботи пішого переходу.
Ось таким був 2016 рік для тих, хто перетинав кордон Польщі і України. Ми постійно слідкуємо за подіями, що впливають на розвиток українсько-польських стосунків. Маємо надію і впевненість, що у майбутньому перетин кордону стане легшим та комфортнішим, отримання віз буде прозорішим та дешевшим, а доходи всіх наших читачів дозволятимуть їм їздити за кордон на відпочинок та закупи.
Польських покупців вже давно не здивувати касами самообслуговування у популярних дискаунтерах і супермаркетах. Проте зараз такі прилади почали інсталювати у магазинах з одягом.
Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон, що прирівнює електронні документи з урядового мобільного застосунку mObywatel до традиційних. Закон, серед іншого, більш точно визначає умови використання застосунку mObywatel, який фактично стає мобільним доку
Рада ЄС та Європейський парламент погодили правила онлайн-подання заявок на шенгенські візи та використання цифрових віз замість паспортних вклейок.
З часу відкриття у польському місті Радом нового летовища минуло понад 1,5 місяці, тож цей інфраструктурний об’єкт вже може похвалитися певними результатами.
Польський уряд запропонував з 1 січня 2024 року підвищити мінімальну заробітну плату до 4242 злотих, а з 1 липня – до 4300 злотих.
7 червня журналісти видання Deutsche Welle вирушили на закупи в супермаркети мережі Lidl у Варшаві та німецькому місті Бонн, щоб порівняти ціни на однакові продукти.
Коментарі